REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Freelancer zamiast agencji pracy tymczasowej. Najkorzystniejsze sposoby współpracy z podwykonawcami

Umowa z freelancerem to sposób na delegowanie zadań podwykonawcom dedykowany szczególnie najmniejszym firmom
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polski rynek pracy już od dawna jest rynkiem dojrzałym i w pełni rozwiniętym – oferowane są na nim usługi w niczym nie ustępujące rozwiązaniom stosowanym w USA, Japonii czy innych krajach. Potencjalnym pracodawcom daje to duże możliwości do szukania i wykorzystywania rozwiązań najkorzystniejszych od trony finansowej oraz elastyczności.

Zwłaszcza ten drugi atrybut wpłynął na tak bezprecedensową popularność outsourcingu. W odniesieniu do zatrudnienia i pracownika najpopularniejszym rozwiązaniem są usługi oferowane przez agencje pracy tymczasowej. Jednak w przypadku małych firm czy wręcz firm mikro jeszcze lepszym rozwiązaniem może być współpraca z freelancerami.

Autopromocja

Freelancer zamiast agencji pracy: jakie plusy

Outsourcing, czyli delegowanie zadań podwykonawcom, to już w tych czasach standardowa, biznesowa praktyka. Taki rodzaj współpracy to szansa dla przedsiębiorców na współpracę z najlepszymi specjalistami przy jednoczesnej redukcji kosztów. A korzyści z outsourcingu dostrzegają nie tylko duże firmy, lecz również sektor MŚP. Jeśli przed wyborem podwykonawcy będziemy pamiętać o kilku kwestiach,  to współpraca z freelancerem ma szansę przynieść nam wiele korzyści.

Delegowanie zadań freelancerom oferuje już praktycznie nieograniczone możliwości. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, lecz również zdejmuje z etatowych pracowników obowiązek wykonywania pojedynczych bądź powtarzalnych zadań, na rzecz realizacji strategicznych celów.

Aby współpraca z freelancerem przebiegała bez zarzutu, warto znaleźć odpowiedniego takiego podwykonawcę, który wesprze firmę w realizacji naszych celów. Dlatego też, poza wybraniem osoby, której oferta mieści się w naszych widełkach finansowych, należy zwrócić uwagę również na takie kwestie jak portfolio, opinie od byłych i obecnych klientów, a także odpowiadającą nam formę rozliczenia.

Portfolio i referencje – kluczowe przy wyborze freelancera

Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze podwykonawcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezależnie od tego, czy szukamy zdalnego programisty, grafika, specjalisty od social mediów czy copywritera, warto zwrócić uwagę na styl oraz charakter jego poprzednich realizacji.  Ponieważ aby wykorzystać potencjał freelancera, warto wybrać takiego, którego wcześniejsze doświadczenie zawodowe współgra z założeniami zlecanego projektu.

– Jedną z najważniejszych kwestii podczas oceny portfolio potencjalnego współpracownika jest sprawdzenie unikalności przedstawionych tam realizacji. W przypadku copywritingu jest to o tyle łatwe, że po wklejeniu części tekstu w wyszukiwarce z łatwością stwierdzimy, gdzie dana treść już się pojawiała. Nie brakuje również narzędzi antyplagiatowych, które w kilka sekund analizują cały tekst pod kątem unikalności – radzi Bartosz Król, Business Developement Manager w Useme.

Z założenia freelancer powinien być doświadczonym specjalistą w swojej dziedzinie, dlatego portfolio zawierające cały przegląd realizacji, które normalnie obsługuje kilkuosobowy zespół, powinno wzbudzić niepokój zleceniodawcy. Warto pamiętać, że outsourcing wiąże się z dużą elastycznością: można więc dzielić prace na mniejsze i w zależności od potrzeb korzystać z usług kilku specjalistów.

Ważne są też referencje. A jeśli są to opinie od osób i firm liczących się w branży – to jeszcze lepiej. Polecenia poparte obowiązkowo nazwą firmy, która korzystała z usług freelancera, to mocny argument przemawiający na jego korzyść.

Wartościowe są również potwierdzenie kompetencji lub opinie na portalu dla profesjonalistów – np. LinkedIn. Gdzie szukać referencji? Powinny one stanowić załącznik do portfolio lub zostać umieszczone  na stronie internetowej podwykonawcy.

Jak rozliczać się z freelancerem

Najwygodniejszą i najtańszą formą rozliczenia dla przedsiębiorców jest faktura VAT, jednak nie każdy podwykonawca prowadzi własną działalność gospodarczą, a obowiązujące przepisy nie nakładają takiego obowiązku. Z podatkowego punktu widzenia także alternatywą dla pozarolniczej działalności gospodarczej jest działalność wykonywana osobiście.

Inną możliwością jest zawiązanie z freelancerem umowy o dzieło bądź umowy zlecenie.
– Umowę o dzieło zawiązuje się wtedy, gdy w pracy podwykonawcy ważniejszy jest nie czas realizacji, a efekt oraz gdy w wyniku pracy powstaje nowe dzieło. Ten dokument sprawdzi się również w przypadku zlecenia pojedynczej usługi, np. stworzenia identyfikacji wizualnej – mówi Bartosz Król.

Mniej popularną formą umowy jest umowa zlecenie.
– Zakłada ona pracę w określonych godzinach, a podstawą wynagrodzenia jest przepracowany czas. Umowę zlecenie można zawiązać, w sytuacji, gdy praca ma charakter stały, np. zlecając podwykonawcy moderację profilu firmowego w mediach społecznościowych – radzi ekspert.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA