REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pozapłacowe. Kto powinien decydować o doborze benefitów? Pracownicy!

Kto powinien decydować o doborze benefitów? Pracownicy!
Kto powinien decydować o doborze benefitów? Pracownicy!
shutterstock

REKLAMA

To pracownik, a nie pracodawca, powinien decydować o doborze benefitów, według tego, co jest mu potrzebne. Dlatego przy doborze świadczeń pozapłacowych potrzeba dużej elastyczności – przekonywał Arkadiusz Rochala z Pluxee Polska podczas debaty „Jak zmotywować pracownika? Skuteczne systemy motywacyjne i benefity”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.

Jednym z najchętniej wykorzystywanych przez pracodawców narzędzi do wzmacniania zaangażowania i utrzymania pracowników są benefity, czyli pozapłacowe metody motywowania. Należą do nich m.in. dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin oraz klubów fitness, kursy języków obcych, a także karty i kupony przedpłacone z okazji świąt czy dofinansowanie posiłków. Zaproszeni do debaty eksperci wskazali, które z nich są dziś szczególnie cenione przez pracowników i pracodawców.

Autopromocja

Benefity pozapłacowe to co innego niż wynagrodzenie

Benefity pozapłacowe powinny wyraźnie różnić się od pensji – przekonywał Arkadiusz Rochala, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Pluxee Polska (d. Sodexo Benefits & Rewards Services Polska). „Pensja ma charakter podstawowy, higieniczny i musi wystarczyć na godne życie. Natomiast karta przedpłacona, którą pracownik dostanie od pracodawcy na święta, pozwala mu skorzystać z dodatkowych środków według własnej woli. Może przeznaczyć je na zakupy na świąteczny stół albo zadbać o siebie i zafundować sobie drobne przyjemności. Takie świadczenie pracownik traktuje zupełnie inaczej niż wypłatę” – mówił.

Jego zdaniem pracodawcy, którzy chcą zbudować dobrą ofertę benefitów pozapłacowych, powinni uważnie wsłuchiwać się w potrzeby pracowników. Zwłaszcza że rynek pracy szybko się zmienia – dwa lata temu ludzie pracowali zdalnie, dziś coraz głośniej słychać dyskusję o konieczności powrotu do biur. Pracownicy oczekują benefitów, które będą elastyczne, zapewnią im swobodę wykorzystania, a przy tym będą nowoczesne i łatwe w użyciu.

Benefity pozapłacowe – co preferują pracownicy

80 proc. pracowników chciałoby mieć w pracy dofinansowanie posiłków, 52 proc. deklaruje, że pracodawca powinien oferować większą pulę benefitów, 27 proc. ma poczucie, że różnorodność benefitów jest zbyt mała w stosunku do potrzeb. Aż 52 proc. pracowników nie otrzymało od pracodawców podwyżek inflacyjnych i dlatego dziś oczekują dodatkowego wsparcia i tzw. benefitów twardych wspierających ich domowe budżety. Jednym z takich rozwiązań jest regularne dofinansowanie posiłków, które wg 61 proc. pracowników podniosłoby ich osobistą efektywność.

Z badania przeprowadzonego dla Pluxee Polska wynika również, że 54 proc. pracowników przyznaje, że brak czasu na przygotowanie posiłków wpływa na ich styl odżywiania, co dla 50 proc. oznacza brak czasu na posiłek w trakcie pracy.

„Co ważne, dziś pracodawca również może skorzystać na takim świadczeniu, ponieważ we wrześniu 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące dofinansowania posiłków dla zatrudnionych. Dziś kwoty zwolnień z ZUS wynoszą do 450 zł miesięcznie na pracownika. Środki te może on przeznaczyć na zakup posiłków w restauracjach i sklepach spożywczych. Dzięki temu pracodawcy zyskali atrakcyjny benefit pozapłacowy, w ramach którego pracownik może otrzymać dofinansowanie posiłków i skorzystać z niego w sklepach spożywczych, restauracjach, piekarniach czy kawiarniach” – dodał Rochala. Jego zdaniem najnowsze zmiany legislacyjne zachęcają pracodawców do przeznaczania środków obrotowych na dofinasowanie posiłków i pozwalają im na optymalizację kosztów.

Benefity pozapłacowe – ważne „co” oferuje pracodawca i „jak” to robi

„Dzięki zmianie przepisów, która weszła w życie we wrześniu br. firma zatrudniająca ponad 1000 osób, może zaoszczędzić nawet ponad 1 mln rocznie tylko na dofinansowaniu posiłków pracownikom. Przy czym to dofinansowanie przekazane pracownikowi w formie karty przedpłaconej Pluxee Lunch wymiernie zwiększa jego siłę nabywczą aż o 1000 zł rocznie, co jest bardzo ważne w kontekście inflacji i rosnących kosztów życia” – mówił Rochala dodając, że oprócz tego „co” pracodawca oferuje pracownikowi, ważne jest również to „jak” to robi.

Jego zdaniem oprócz twardych świadczeń pozapłacowych – tych, które zwiększają moc nabywczą pracowników – ważne są także te, które wspierają kulturę doceniania i nagradzania w organizacji. 

„Tu doskonałym rozwiązaniem, które wpisuje się w dzisiejsze potrzeby pracowników mogą być karty przedpłacone Pluxee Prezent, które z jednej strony są „prezentem idealnym”, bowiem mogą być dowolnie realizowane przez obdarowanego, ale również niosą za sobą dodatkowe przesłanie od przełożonego: doceniam twoje zaangażowanie i dziękuję ci za twoją pracę. A prócz pensji, benefitów to właśnie liderzy w organizacjach mają bardzo istotny wpływ na motywację pracowników” – podkreślał Arkadiusz Rochala.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

(PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  Co nas czeka na rynku pracy w 2024 roku? Będzie mniej premii i nagród finansowych?

  Ponad połowa Polaków uważa, że 2024 rok będzie lepszy dla pracowników niż 2023. Priorytetem będzie nasze zdrowie psychiczne. Oto wyniki badania.

  REKLAMA

  Urlop bezpłatny 2024

  Czy w 2024 r. będą jakieś zmiany w urlopie bezpłatnym? Czym jest urlop bezpłatny oraz jak długo może trwać? Czy pracownik musi składać wniosek? Czy przysługują jakieś świadczenia z ZUS-u i czy należy się zasiłek po urlopie bezpłatnym? Czy można wziąć urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy?

  Dodatek za szczególne warunki pracy od 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. To od 1 stycznia – 4242 zł, od 1 lipca – 4300 zł brutto

  Dodatek za szczególne warunki pracy zostanie 1 stycznia 2024 r. wyłączony z minimalnego wynagrodzenia. Nie będzie uwzględniany przy ustalaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu. Od początku 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, w połowie roku wzrośnie do 4300 zł.

  Urlop okolicznościowy 2024

  Na co przysługuje urlop okolicznościowy w 2024 roku? Jakie są zasady jego udzielania? Ile w 2024 roku można wykorzystać dni urlopu okolicznościowego?

  Pracodawcy uczą pracowników, jak nie zgrzytać zębami. Sprawdź czy masz objawy bruksizmu

  Firmy oferowały już pracownikom masaż biurowy, który ma pomóc zrelaksować się w pracy. Teraz do biur wkraczają warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi i logopedami, które mają uchronić zęby pracowników przed skutkami stresu i bruksizmem. Pierwsze firmy już takie „lekcje relaksu” wdrożyły. Ich pomysłodawcą jest Medicover Stomatologia.

  REKLAMA

  Jakie błędy w CV najczęściej popełniają kandydaci z branży IT?

  Do czego rekruterzy i rekruterki wykorzystują sztuczną inteligencję? Z jakich powodów najczęściej odrzucane są aplikacje na stanowiska IT? Czy łatwo znaleźć teraz pracowników w branży?  

  Nowoczesne ścieżki kariery. Jak będzie się zmieniał rynek pracy? Oczekiwania i potrzeby starszych i młodszych pokoleń pracowników

  W szybko zmieniającym się świecie świadomość własnego rozwoju staje się kluczowa dla osób aktywnych zawodowo. Nadchodzące lata będą stawiały przed organizacjami i pracodawcami nowe wyzwania: od adaptacji do zmieniających się stylów zarządzania po radzenie sobie z coraz bardziej zdywersyfikowanymi zespołami. W obliczu szybkiej absorpcji technologii, dynamika rynku pracy będzie wymagała elastyczności i umiejętności szybkiego dostosowania. Jak będzie wyglądała przyszłość rynku pracy?

  REKLAMA