5 miesięcy - tyle średnio pracuje się w branży spożywczej
REKLAMA
REKLAMA
- Rotacja pracowników w branży spożywczej
- Co obejmuje branża spożywcza?
- Sprzedawca w branży spożywczej - jakie zadania?
- Kobiety z Ukrainy - najczęściej zatrudnione w branży spożywczej
Rotacja pracowników w branży spożywczej
Jak wynika z raportu Centrum Analitycznego Gremi Personal - rozwiązaniem na rotację wśród pracowników z branży spożywczej jest podniesienie zarobków. Niewątpliwie wyższe wynagrodzenia, bardziej elastyczny czas pracy i jego lepsza organizacja i inne pozapłacowe świadczenia pracownicze - zwiększyłoby stabilność zatrudnienia w tej branży.
REKLAMA
Średni czas pracy pracownika w branży spożywczej wynosi 5 miesięcy. Niewątpliwie jest to kłopot dla działu rekrutacji, dla pozostałych pracowników, którzy muszą pracować w ciągle zmieniającym się zespole, jak i oczywiście dla pracodawcy, który zobowiązany jest zorganizować badania wstępne do pracy i przeszkolić pracownika co do zakresu i sposobu wykonywania pracy. Takie wdrożenie trwa niekiedy nawet miesiąc czy dłużej - co przy średniej pracy przez 5 miesięcy - powoduje jedynie dla pracodawcy trudności organizacyjne i straty.
Co obejmuje branża spożywcza?
Jak wynika z raportu branża spożywcza, jako jeden z najszerszych działów gospodarki, obejmuje m.in.:
produkcję mleczną (w tym lodów);
produkcję słodyczy czy zup;
organizację w zakresie świeżych owoców, warzyw, pieczarek oraz mrożonek (owoce, warzywa, półprodukty);
Sprzedawca w branży spożywczej - jakie zadania?
Zgodnie z polską klasyfikacją zawodów, sprzedawca w branży spożywczej zajmuje się sprzedażą produktów spożywczych w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej. Sprzedawca w branży spożywczej jest zawodem o charakterze handlowym. Dokonuje sprzedaży artykułów spożywczych klientom za określoną cenę. Odbywa się to w sposób bezpośredni, przy zastosowaniu tradycyjnej formy sprzedaży, lub pośrednio, przy zastosowaniu samoobsługowej formy sprzedaży. Najważniejsze zadania to:
- przyjmowanie dostaw artykułów spożywczych do punktu sprzedaży;
- przygotowywanie artykułów spożywczych do sprzedaży, ich eksponowanie i oznaczanie;
- składowanie towarów w punkcie sprzedaży z zapewnieniem odpowiednich warunków przechowywania;
- kontrolowanie jakości artykułów spożywczych przeznaczonych do sprzedaży;
- obsługiwanie klientów zgodnie ze standardami zapewniającymi jakość;
- zawieranie transakcji sprzedaży i wydawanie dokumentów z nią związanych;
- dokonywanie rozliczeń finansowych po zakończonej pracy łącznie z zabezpieczaniem utargów;
Badacze w raporcie podają, że:
"Sezon do pracy w tym sektorze trwa cały rok. Inflacja spada, według najnowszych danych GUS obniżyła się już do 6,6 proc. (rok temu wynosiła aż 17,5 proc.), a ceny żywności wzrosły o 8 proc. w stosunku rocznym (…) pracodawcy powinni rekompensować trudne warunki pracy poprzez podniesienie zarobków, co zwiększyłoby stabilność zatrudnienia. Popyt na żywność jest non stop, a benefity w postaci wyżywienia już nie wystarczają"
Kobiety z Ukrainy - najczęściej zatrudnione w branży spożywczej
Raport Centrum Analitycznego Gremi Persona pokazuje, że przeciętny pracownik tej branży zatrudniony przez Gremi Personal to kobieta z Ukrainy – w każdym przedziale wiekowym jest ich od ponad 2/3 ogółu zatrudnionych. Dodano, że pozostałe narodowości to białoruska (4,7 proc.), mołdawska (3,1 proc.), gruzińska (0,8 proc.) oraz litewska (0,2 proc.).
Pracownicy z Ukrainy stanowią 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej – z czego 79,3 proc. to kobiety, a zaledwie 20,7 proc. - mężczyźni.
Jak podaje PAP:
"Wzrost zatrudnienia kobiet z Ukrainy o prawie 50 proc. jest bezpośrednio związany z wybuchem rosyjskiej wojny i rekordowej liczny uchodźców, którzy przybyli do Polski w 2022 r., głównie matek z dziećmi i osobami zależnymi (seniorzy, niepełnosprawni itp). (…) takie realia niejako wymusiły na pracodawcach zastosowanie rozwiązań, które pozwoliłyby kobietom w większym stopniu na uczestniczenie w tym segmencie rynku. Jednym z takich instrumentów było podzielenie pracy na dwie, a nawet trzy zmiany (…) Tysiące kobiet, które przybyło do Polski jako uchodźczynie Ukrainy, wcześniej pracowały w przemyśle spożywczym. Ukraina jest jednym z największych producentów tej branży w Europie, tam w tym sektorze pracują głównie ludzie 40+(…) dwa lata temu liczba kobiet z Ukrainy pracujących w branży spożywczej wynosiła 58,3 proc.".
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat