REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Work–life balance. Polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek! Na co jeszcze?

Pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 60 proc. pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chciałoby poświęcać więcej czasu na relaks i wypoczynek. Potrzebę taką odczuwa 54 proc. kierowników, 61 proc. pracowników fizycznych oraz 65 proc. ekspertów, którzy wzięli udział w badaniu. – Pracujemy prawie najwięcej w Unii Europejskiej, co sprawia, że często brakuje nam czasu na inne, pozazawodowe aktywności – zauważają autorzy badania i wskazują osiem obszarów, którym polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu. 

Więcej czasu na relaks i wypoczynek chciałoby mieć 64 proc. przebadanych kobiet i 56 proc. mężczyzn – wynika z danych zebranych przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle,. Potrzeba ta zauważalnie rośnie wraz z wiekiem – podczas gdy w najmłodszej grupie ankietowanych (18–25 lat) zgłasza ją 55 proc. pracowników, w najstarszej (56–65 lat) jest to już 64 proc.

Autopromocja
Ogólna

 

 

Źródło zewnętrzne

– Młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, zazwyczaj żyją na pełnych obrotach, próbując łączyć ze sobą naukę oraz życie zawodowe, prywatne i towarzyskie. Z wiekiem zmieniają się priorytety, często na pierwsze miejsce wybija się zdrowie i potrzeba odpoczynku. Warto jednak zauważyć, że ponad połowa najmłodszych respondentów już teraz czuje, że czas, który poświęca na relaks nie jest wystarczający. To pokazuje, jak szybko pędzi świat i jak istotne jest zachowanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a regeneracją fizyczną i psychiczną – tłumaczy Joanna Skoczeń, prezes zarządu firmy VanityStyle.

Relaks i wypoczynek

 

 

Źródło zewnętrzne

Brakuje czasu dla rodziny i na aktywność fizyczną

Drugi obszar (53 proc. wskazań), któremu polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu, to rodzina. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla osób w wieku 26 – 35 lat (57% wskazań), 36 –– 45 lat (63% wskazań) oraz 46 – 55 lat (59% wskazań), natomiast o wiele mniej istotna dla najmłodszej oraz najstarszej grupy respondentów – odpowiednio 38 i 48 proc. wskazań. 

Czas dla rodziny

 

 

Źródło zewnętrzne

– Jak wynika z danych Eurostatu, statystyczna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 29 lat. Przez kolejne lata wychowanie potomstwa będzie znajdowało się w epicentrum życia jej i jej rodziny. Jak wynika z zebranych przez nas danych, ponad połowa pracowników w tym okresie czuje, że powinna poświęcać więcej czasu rodzinie – zauważa Joanna Skoczeń. – To ważna informacja dla pracodawców i jednocześnie powód, dla którego systematycznie rozwija się rynek benefitów pozapłacowych, które wspierają osoby aktywne zawodowo w budowaniu więzi rodzinnych. Od około dwóch dekad popularnością niezmiennie cieszą się np. karty sportowe dla członków rodziny oraz dzieci pracowników, a na przestrzeni ostatnich kilku lat widzimy również rosnące zainteresowanie kartami dla seniorów. Takie benefity umożliwiają rodzinne wyjścia na basen lub do aqua parku, a także wspólną aktywność fizyczną, w tym m.in. udział w zajęciach jogi czy lekcjach tańca – dodaje.

Aktywność fizyczna to jednocześnie trzeci najważniejszy obszar, na który polscy pracownicy chcieliby poświęcać więcej czasu. Potrzebę taką zakomunikowało 51 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym na zlecenie VanityStyle, w tym 56 proc. ekspertów, 51 proc. kierowników i 46 proc. pracowników fizycznych. Jest to kwestia szczególnie istotna dla najmłodszej grupy respondentów w wieku od 18 do 25 lat (64 proc. wskazań).

Aktywność fizyczna

 

 

Źródło zewnętrzne

– Aktywność fizyczna jest wyjątkowo ważna dla ludzi młodych. Jak wynika z najnowszego badania Multisport Index, regularne treningi podejmuje 88 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat oraz 84 proc. osób w wieku od 25 do 29 lat. To znacznie powyżej średniej, która wynosi 64 proc. Co istotne, coraz częściej naszą motywacją do podejmowania aktywności fizycznej jest nie tylko dobra kondycja i atrakcyjna sylwetka, ale także nasze zdrowie psychiczne. Potrzebę tą zauważają sami pracodawcy, którzy angażują się w różnego rodzaju działania mające na celu wspieranie pracowników w osiąganiu równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, w tym dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie – mówi Joanna Skoczeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej czasu na dla siebie i na rozwój osobisty

Ponadto jak wynika z danych zebranych na zlecenie VanityStyle, 49 proc. ankietowanych chciałoby mieć więcej czasu dla siebie. Z kolei 47 proc. badanych chciałoby poświęcać więcej czasu na rozwój osobisty. Podobnie jak w przypadku aktywności fizycznej to obszar szczególnie istotny dla najmłodszej grupy respondentów, na który wskazało aż 71 proc. osób w wieku od 18 do 25 lat. 

Czas dla siebie

 

 

Źródło zewnętrzne

– Dla młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, niezwykle istotny jest samorozwój i zdobywanie nowych kompetencji, co ma zaprocentować szybkim awansem i podniesieniem swojego statusu materialnego i społecznego. Z upływem lat, kiedy nasz bagaż doświadczeń zawodowych i życiowych staje się coraz większy, zaczynamy skupiać się na innych kwestiach, chociażby na odpoczynku czy dbaniu o własne zdrowie – tłumaczy Aleksandra Łomzik, trenerka umiejętności psychospołecznych i uważności, coach oraz właścicielka marki Poznaj się – ze sobą.

Rozwój osobisty

 

 

Źródło zewnętrzne

Słowa ekspertki potwierdzają wyniki badania zrealizowanego na zlecenie VanityStyle. Wynika z nich, że potrzeba poświęcania większej ilości czasu na rozwój osobisty maleje wraz z wiekiem i jest najniższa u osób w wieku od 56 do 65 lat (33 proc. wskazań). Podobnie jest w przypadku czasu poświęcanego na pielęgnowanie swoich zainteresowań. Rozwój pasji to obszar, na który więcej czasu chciałoby poświęcać odpowiednio 53 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 25 lat, 43 proc. w wieku od 26 do 35 lat, 38,5 proc. w wieku od 36 proc do 55 lat i tylko 27 proc. respondentów w wieku od 56 do 65 lat. 

Na kolejnym miejscu w rankingu obszarów, którym przedstawiciele dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce chcieliby poświęcać więcej czasu, znalazły się odpowiednie nawyki żywieniowe, które są istotne dla 35 proc. respondentów, w tym 39 proc. kobiet i 31 proc. mężczyzn. Na ostatnim miejscu uplasował się natomiast rozwój duchowy, któremu więcej czasu chciałoby poświęcić 10 proc. ankietowanych. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA