REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna: Wyzwania i korzyści dla pracodawców i pracowników

Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników
Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników
shutterstock

REKLAMA

W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

W tym artykule przeanalizujemy, jakie są korzyści i wyzwania związane z nasilającym się trendem pracy na odległość.

Autopromocja

Praca zdalna – korzyści dla pracodawców

1. Zwiększona efektywność i produktywność:

Praca zdalna często wiąże się ze wzrostem efektywności pracowników. Brak konieczności dojazdów, a także elastyczność w organizacji czasu pracy pozytywnie wpływają na skoncentrowanie się na zadaniach i ich efektywne wykonanie.

2. Rozszerzanie zasięgu rekrutacji:

Model pracy zdalnej umożliwia firmom poszukiwanie talentów globalnie, bez ograniczeń geograficznych. To otwiera drzwi do zatrudniania wykwalifikowanych pracowników niezależnie od miejsca zamieszkania.

3. Redukcja kosztów operacyjnych:

Brak konieczności utrzymania biur o pełnym standardzie oraz mniejsze wydatki na środki transportu dla pracowników przekładają się na znaczącą redukcję kosztów operacyjnych dla firm.

4. Zwiększenie satysfakcji pracowników:

Dla wielu pracowników możliwość pracy zdalnej stanowi istotny czynnik motywacyjny. To z kolei przekłada się na zwiększoną satysfakcję z pracy i lojalność wobec pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna – wyzwania dla pracodawców

1. Zarządzanie zespołem na odległość:

Skuteczne zarządzanie zespołem pracującym zdalnie wymaga dostosowania strategii komunikacji i monitorowania postępu pracy. Niemożność bezpośredniego kontaktu może stwarzać wyzwania w zakresie koordynacji zadań.

2. Bezpieczeństwo danych i cyberbezpieczeństwo:

Praca zdalna niesie ze sobą ryzyko związane z bezpieczeństwem danych. Firmy muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, by chronić swoje informacje przed atakami cybernetycznymi.

3. Zachowanie kultury organizacyjnej:

Oddzielenie pracowników od codziennego życia biurowego może wpływać na utratę poczucia wspólnoty i kultury organizacyjnej. Firmy muszą aktywnie działać, aby utrzymać silne relacje między pracownikami.

Praca zdalna – korzyści dla pracowników

1. Elastyczność i równowaga praca–życie:

Pracownicy cenią sobie możliwość dostosowania godzin pracy do swoich potrzeb, co przekłada się na lepszą równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Autopromocja

2. Redukcja stresu związanego z dojazdami:

Eliminacja konieczności dojazdów do pracy pozwala pracownikom zaoszczędzić czas i unikać stresu związanego z codziennymi podróżami.

3. Zwiększona produktywność:

W wielu przypadkach praca w zaciszu domowym sprzyja skoncentrowaniu się na zadaniach, co może prowadzić do zwiększonej produktywności.

Praca zdalna – wyzwania dla pracowników

1. Izolacja i brak interakcji społecznych:

Dla niektórych pracowników praca zdalna może oznaczać izolację społeczną i brak codziennych interakcji z kolegami. To może wpływać na samopoczucie i motywację.

2. Trudności w zarządzaniu czasem:

Niektórzy pracownicy mogą mieć trudności w samodzielnej organizacji czasu pracy, co może prowadzić do problemów z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem osobistym.

Podsumowanie: Praca na odległość to nie tylko trend, ale również rewolucja w sposobie, w jaki ludzie pracują. Korzyści związane z elastycznością i wygodą są niemal równoważone przez wyzwania związane z zarządzaniem i utrzymaniem zdrowej kultury organizacyjnej. Firmy, które skutecznie dostosowują się do tego trendu, mogą czerpać z bogactwa talentów na całym świecie, jednocześnie dbając o satysfakcję i produktywność swoich zespołów. Wartościowy balans między elastycznością a zachowaniem istotnych elementów wspólnoty biurowej stanowi klucz do sukcesu w dynamicznym świecie pracy na odległość.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

  Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

  Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

  Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

  Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

  REKLAMA

  Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

  Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

  Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

  Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

  Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

  W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

  Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

  Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

  REKLAMA

  Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

  Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

  Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

  Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

  REKLAMA