REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Od kiedy ZUS wypłaca chorobowe?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. Kiedy wypłatę chorobowego po pracodawcy przejmuje ZUS? Po ilu dniach ubezpieczony otrzyma przelew z ZUS?

Czym jest chorobowe?

Chorobowe to świadczenie wypłacane w razie choroby osobie ubezpieczonej w ZUS, odprowadzającej składki z tytułu ubezpieczenia chorobowego. W celu uzyskania chorobowego niezbędne jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego (eZLA, dawniej L4). Opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe dla pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy jest obowiązkowe. Na przykład osoby prowadzące działalność lub duchowni nie mają takiego obowiązku. Mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie.

Autopromocja

W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego pierwsza wypłata chorobowego możliwa jest po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w sytuacji ubezpieczenia dobrowolnego – ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

ZUS wymienia, kiedy okres wyczekiwania nie obowiązuje, a więc zasiłek chorobowy przysługuje już od chwili ubezpieczenia. Dotyczy to na przykład ubezpieczonych obowiązkowo, jeśli ich niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Po ilu dniach zwolnienia płaci ZUS?

Chorobowe wypłacane jest choremu w czasie pobytu na zwolnieniu lekarskim. Wyróżnia się dwa świadczenia:

 1. Wynagrodzenie chorobowe
 2. Zasiłek chorobowy

Wynagrodzenie chorobowe płaci pracodawca. Zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Kiedy wypłatę chorobowego od pracodawcy przejmuje ZUS?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 92 § 1 Kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia. Pracodawca wypłaca chorobowe w wysokości 80% pensji maksymalnie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jeśli okres niezdolności pracownika do pracy trwa dłużej, wypłatę przejmuje ZUS i pracownik od 34 dnia niezdolności do pracy otrzymuje zasiłek chorobowy.

Ważne

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca w przepisach wewnętrznie obowiązujących ustalił wyższą wysokość wynagrodzenia chorobowego niż 80% pensji pracownika.

Inna wysokość wynagrodzenia chorobowego wypłacana jest w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży. Pracownik ma wówczas prawo do 100% wynagrodzenia.

Wynagrodzenie chorobowe należy się również za czas poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według tych samych zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, także za dni wolne od pracy.

Przykład

Korzystniej dla pracownika byłoby gdyby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie od poniedziałku do piątku niż od poniedziałku do niedzieli (jeśli weekendy są dniami wolnymi od pracy dla danego pracownika). Wynagrodzenie chorobowe, a więc 80% wynagrodzenia zostanie wówczas wypłacone za 5 a nie 7 dni.

33 dni chorobowego a przerwy między L4

Okres 33 ( w przypadku osób 50+ będzie to 14 dni) niezdolności do pracy, za który pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe, oblicza się dodając do siebie poszczególne okresy niezdolności do pracy występujące w całym roku kalendarzowym. Ani przerwy między L4, ani długość przerw nie mają tutaj znaczenia. Przebywanie na zwolnieniach lekarskich sumuje się także wtedy, kiedy pracownik był zatrudniony w jednym roku u kilku pracodawców.

Kiedy wypłatę chorobowego pracownikowi 50 + przejmuje ZUS?

Po jakim czasie ZUS płaci za zwolnienie starszego pracownika? Kodeks pracy przewiduje inną regułę dla pracownika, który ukończył 50 rok życia (niezdolność pracownika do pracy przypada po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia). W tej sytuacji pracodawca płaci 80% wynagrodzenia, ale tylko przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Od 15 dnia wypłatę przejmuje ZUS.

Ważne

Pracownik, który nie ma odprowadzanych składek z tytułu ubezpieczenia chorobowego czyli nie jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego, nie otrzyma również wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy.

Chorobowe z ZUS – kiedy?

Podsumowując, pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownika płaci pracodawca w postaci wynagrodzenia chorobowego (80% wynagrodzenia). ZUS płaci zasiłek chorobowy od 34 dnia zwolnienia lekarskiego w danym roku i maksymalnie wypłaca chorobowe za 182 dni. Wyjątek stanowi niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą  lub w trakcie ciąży – 270 dni wypłaty chorobowego przez ZUS. Po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego istnieje możliwość pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Madana
  2024-02-29 13:34:49
  A gdzie informacja kiedy otrzymam przelew od ZUS?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA