REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śmierć dziecka – jakie uprawnienia przysługują rodzicom?

Śmierć dziecka - uprawnienia rodziców
Śmierć dziecka - uprawnienia rodziców
Shutterstock

REKLAMA

Śmierć dziecka jest przesłanką do skorzystania z takich uprawnień jak urlop okolicznościowy czy krótszy urlop macierzyński. Jakie świadczenia przysługują rodzicom po śmierci dziecka? 

Śmierć dziecka a urlop okolicznościowy

W kontekście uprawnień pracowniczych śmierć dziecka powoduje powstanie prawa do skorzystania z urlopu okolicznościowego. W świetle § 15 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy zgon i pogrzeb dziecka uprawnia do 2 dni urlopu okolicznościowego. Jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci dziecka? Oto wzór wniosku:

Autopromocja
Śmierć dziecka wniosek o urlop okolicznościowy wzór infor

Śmierć dziecka - wniosek o urlop okolicznościowy wzór

 

Infor.pl

Pobierz wzór wniosku o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci dziecka: doc, pdf

Świadczenia dla rodziców z tytułu śmierci dziecka

1.    Zasiłek pogrzebowy

W sytuacji śmierci dziecka rodzicom należy się zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów pogrzebu. Za rodziców uznaje się także ojczyma, macochę oraz osobę przysposabiającą. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Nawet w przypadku poniesienia niższych lub wyższych kosztów osoba uprawniona zawsze otrzymuje 4000 zł. Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć do ZUS następujące dokumenty:

 • Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12);
 • Akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe;
 • Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem;
 • Dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego);
 • Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Pobierz wniosek o zasiłek pogrzebowy z ZUS: formularz Z-12 pdf

Ważne

Wniosek o zasiłek pogrzebowy można złożyć do 12 miesięcy, licząc od dnia śmierci dziecka.

2.    Odszkodowanie i zadośćuczynienie

Jeśli dziecko zmarło w wyniku czyjegoś zawinionego działania, np. wypadku komunikacyjnego lub błędu medycznego, np. lekarza na sali porodowej (tzw. błąd okołoporodowy), rodzice mogą wystąpić na drogę sądową z powództwem o odszkodowanie i zadośćuczynienie (art. 24 i art. 446 Kodeksu cywilnego). Należy wyraźnie odróżnić te dwa pojęcia. Odszkodowanie należy się rodzicom za szkodę materialną. Natomiast zadośćuczynienie to rekompensata szkód niematerialnych czyli krzywdy rozumianej jako ogół negatywnych przeżyć spowodowanych śmiercią bliskiej osoby. Obydwa świadczenia są jednorazowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu śmierci dziecka może nie jest ściśle określona. Może wynosić np. 80 000 zł albo 150 000 zł. Kwota świadczeń ustalana jest dla każdego przypadku indywidualnie. Przy określaniu ich wysokości bierze się pod uwagę takie czynniki, jak: siła więzi łączącej dziecko z rodzicami, sposób, stopień i długość odczuwania krzywdy, przeżywanie żałoby, wpływ śmierci dziecka na stan psychiczny i sytuację rodzinną rodziców.

Ważne

O zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć dziecka można ubiegać się do 20 lat od zgonu dziecka.

Śmierć dziecka a urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje nie tylko w przypadku urodzenia się żywego dziecka. Kodeks pracy przyznaje urlop matkom po tzw. martwym urodzeniu oraz w przypadku późniejszej śmierci noworodka. 

Autopromocja

Kodeks pracy 2023

Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę

Zgodnie z art. 1801§ 1Kodeksu pracy w sytuacji urodzenia martwego dziecka lub śmierci dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Na przykład, jeśli kobieta urodziła bliźniaki, przysługuje jej dłuższy niż przy urodzeniu jednego dziecka urlop macierzyński - 31 tygodni. Gdyby  jednak jedno z dzieci później zmarło, wówczas urlop macierzyński skraca się do wymiaru przysługującego przy urodzeniu jednego dziecka czyli do 20 tygodni.

Natomiast w razie śmierci dziecka na urlopie macierzyńskim już po upływie 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego jeszcze tylko przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Autopromocja


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

  Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

  Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

  Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

  Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

  Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

  REKLAMA

  Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

  Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

  Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

  Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

  Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

  W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

  Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

  Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

  REKLAMA

  Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

  Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

  Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

  Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

  REKLAMA