REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śmierć dziecka – jakie uprawnienia przysługują rodzicom?

Śmierć dziecka - uprawnienia rodziców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Śmierć dziecka jest przesłanką do skorzystania z takich uprawnień jak urlop okolicznościowy czy krótszy urlop macierzyński. Jakie świadczenia przysługują rodzicom po śmierci dziecka? 

Śmierć dziecka a urlop okolicznościowy

W kontekście uprawnień pracowniczych śmierć dziecka powoduje powstanie prawa do skorzystania z urlopu okolicznościowego. W świetle § 15 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy zgon i pogrzeb dziecka uprawnia do 2 dni urlopu okolicznościowego. Jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci dziecka? Oto wzór wniosku:

Autopromocja
Śmierć dziecka wniosek o urlop okolicznościowy wzór infor

Śmierć dziecka - wniosek o urlop okolicznościowy wzór

 

Infor.pl

Pobierz wzór wniosku o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci dziecka: doc, pdf

Świadczenia dla rodziców z tytułu śmierci dziecka

1.    Zasiłek pogrzebowy

W sytuacji śmierci dziecka rodzicom należy się zasiłek pogrzebowy na pokrycie kosztów pogrzebu. Za rodziców uznaje się także ojczyma, macochę oraz osobę przysposabiającą. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Nawet w przypadku poniesienia niższych lub wyższych kosztów osoba uprawniona zawsze otrzymuje 4000 zł. Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy, należy złożyć do ZUS następujące dokumenty:

 • Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12);
 • Akt zgonu, akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe;
 • Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem;
 • Dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego);
 • Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Pobierz wniosek o zasiłek pogrzebowy z ZUS: formularz Z-12 pdf

Ważne

Wniosek o zasiłek pogrzebowy można złożyć do 12 miesięcy, licząc od dnia śmierci dziecka.

2.    Odszkodowanie i zadośćuczynienie

Jeśli dziecko zmarło w wyniku czyjegoś zawinionego działania, np. wypadku komunikacyjnego lub błędu medycznego, np. lekarza na sali porodowej (tzw. błąd okołoporodowy), rodzice mogą wystąpić na drogę sądową z powództwem o odszkodowanie i zadośćuczynienie (art. 24 i art. 446 Kodeksu cywilnego). Należy wyraźnie odróżnić te dwa pojęcia. Odszkodowanie należy się rodzicom za szkodę materialną. Natomiast zadośćuczynienie to rekompensata szkód niematerialnych czyli krzywdy rozumianej jako ogół negatywnych przeżyć spowodowanych śmiercią bliskiej osoby. Obydwa świadczenia są jednorazowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu śmierci dziecka może nie jest ściśle określona. Może wynosić np. 80 000 zł albo 150 000 zł. Kwota świadczeń ustalana jest dla każdego przypadku indywidualnie. Przy określaniu ich wysokości bierze się pod uwagę takie czynniki, jak: siła więzi łączącej dziecko z rodzicami, sposób, stopień i długość odczuwania krzywdy, przeżywanie żałoby, wpływ śmierci dziecka na stan psychiczny i sytuację rodzinną rodziców.

Ważne

O zadośćuczynienie i odszkodowanie za śmierć dziecka można ubiegać się do 20 lat od zgonu dziecka.

Śmierć dziecka a urlop macierzyński

Urlop macierzyński przysługuje nie tylko w przypadku urodzenia się żywego dziecka. Kodeks pracy przyznaje urlop matkom po tzw. martwym urodzeniu oraz w przypadku późniejszej śmierci noworodka. 

Zgodnie z art. 1801§ 1Kodeksu pracy w sytuacji urodzenia martwego dziecka lub śmierci dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Na przykład, jeśli kobieta urodziła bliźniaki, przysługuje jej dłuższy niż przy urodzeniu jednego dziecka urlop macierzyński - 31 tygodni. Gdyby  jednak jedno z dzieci później zmarło, wówczas urlop macierzyński skraca się do wymiaru przysługującego przy urodzeniu jednego dziecka czyli do 20 tygodni.

Natomiast w razie śmierci dziecka na urlopie macierzyńskim już po upływie 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego jeszcze tylko przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA