REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta rodzinna 2014

W związku z faktem, iż w 2014 r. wskaźnik waloryzacji pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie, osoby pobierające rentę rodzinną nie mają co liczyć na duże podwyżki. Według rządowych szacunków świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %.

Problemy dotyczące zatrudnienia Romów

Romowie poszukujący zatrudnienia w Polsce napotykają liczne problemy. Dlaczego Romowie nie mogą znaleźć pracy?

Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS

Kwestionowanie opinii lekarza orzecznika ZUS następuje poprzez złożenie sprzeciwu przez osobę zainteresowaną do komisji lekarskiej. Komisje są instancją odwoławczą od orzeczeń lekarza orzecznika. Termin do złożenia sprzeciwu wynosi 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.

Jakie dokumenty należy dołączyć we wniosku o rentę rodzinną w 2014 r.

Osoba ubiegająca się o rentę rodzinną musi złożyć wniosek na druku ZUS Rp-2 do właściwej jednostki ZUS-u. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające uprawnienia do renty rodzinnej.

REKLAMA

Emerytura mundurowa 2014

Emerytura mundurowa należy się szczególnej grupie pracowników, do której należą m.in. funkcjonariusze policji czy straży pożarnej. Obecnie przysługuje już po 15 latach służby. Nowelizacja przepisów wprowadzona z początkiem 2013 r. zakłada, że funkcjonariusz przyjęty do służby po 31 grudnia 2012 r. przejdzie na emeryturę po 25 latach służby.

Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Zdarzają się sytuacje niesłusznego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Jakie wiążą się z tym uprawnienia pracownika? Pracownik, który nie zgadza się z decyzją pracodawcy o wypowiedzeniu mu stosunku pracy może odwołać się od tej decyzji. W tym celu powinien on w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma o wypowiedzeniu umowy wnieść odwołanie do sądu pracy.

Dorabianie do renty socjalnej

Dorabianie do renty socjalnej jest ograniczone ustawowymi limitami po przekroczeniu których zawiesza się wypłatę świadczenia. Od września 1 września 2013 r. prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do renty osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 2 528,80 zł.

Skoro Justyna Kowalczyk biegła ze złamaną stopą, to pan może pracować

Skoro Justyna Kowalczyk biegła ze złamaną stopą, to pan może pracować. Czy można skrócić chorobowe w przypadku złamania palca u nogi?

REKLAMA

Przyczyna bezrobocia we Włoszech według milionera

We Włoszech poziom bezrobocia wśród ludzi młodych wynosi około 40%. Jaka jest przyczyna bezrobocia we Włoszech według milionera, prezesa koncernu Fiat Chrysler?

Sprawdzanie firm delegujących do pracy za granicę

Osoby powyżej 50 roku życia mają często problem z odnalezieniem się na rynku pracy. Może warto wyjechać na przykład do Niemiec i opiekować się ludźmi starszymi? Sprawdzanie firm delegujących do pracy za granicę jest koniecznością.

Szkolenie "Przywództwo transformacyjne"

Szkolenie "Przywództwo transformacyjne" odbędzie się w Warszawie w dniach 4-5 marca 2014 r. Przywództwo transformacyjne charakteryzuje się między innymi tym, że menedżer posiada charyzmę, poprzez którą może oddziaływać na zespół nie wprost – niekoniecznie wykorzystując formalne i proceduralne narzędzia kierownicze.

Świadczenia z ZUS dla rodziny pracownika, który zmarł wskutek wypadku przy pracy

Jeżeli w czasie wykonywania czynności zawodowych pracownik umrze, jego rodzina ma prawo ubiegać się o świadczenia z ZUS. Uprawnieni członkowie rodziny mogą w pierwszej kolejności uzyskać zasiłek pogrzebowy. Gdy śmierć pracownika nastąpiła wskutek wypadku przy pracy, rodzina ma możliwość uzyskania jednorazowego odszkodowania oraz wypadkowej renty rodzinnej.

Lepsza sytuacja firm na polskm rynku zmiejsza bezrobocie

Sytuacja firm na polskim rynku sprzyja rynkowi pracy. Lepsze powodzenie wśród firm wpływa na zwiększenie się liczby miejsc pracy.

Unia nie zrezygnuje ze swobodnego przepływu osób

Jak zapowiedział szef Komisji Europejskiej, Unia Europejska nie zamierza zrezygnować ze swobodnego przepływu osób. Zapewnienie to było odpowiedzią na wynik referendum przeprowadzonego w Szwajcarii, w którym większość obywateli  opowiedziała się za ograniczeniem do rynku pracy dla obcokrajowców.

Konkurs dla szczególnie utalentowanych studentów

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło II edycję konkursu "Generacja Przyszłości". W ramach konkursu, szczególnie utalentowani studenci mogą liczyć na cztery miliony złotych.

Etat coraz mniej popularny

W branży HR coraz częściej zamiast o umowie o pracę, słyszy się o outsourcingu personalnym, secondmentcie, kontraktach, delegowaniu pracowników czy pracy tymczasowej. Zdaniem ekspertów pojęcia te łączy wspólny mianownik: elastyczność. Nieunikniony wymóg rynku, moda czy mądra alternatywa przyjazna pracodawcom i pracownikom?

ZUS uznaje zaświadczenia lekarskie wystawione na starszych wzorach formularzy

W dniu 19 grudnia ZUS informował, iż Po 31 grudnia 2013 roku obowiązywać będzie nowy wzór formularza zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. W dniu dzisiejszym, ZUS poinformował jednak, iż płatnicy zasiłków mogą przyjmować i honorować zaświadczenia lekarskie wystawione na formularzu według wzoru obowiązującego do 31 grudnia 2013 r., jako dowód stwierdzający czasową niezdolność do pracy i stanowiący podstawę do wypłaty świadczeń za okres niezdolności przypadający także po tej dacie.

Szkolenie "Budowanie zaangażowania pracowników"

Zapraszamy na szkolenie "Budowanie zaangażowania pracowników", które odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 lutego 2014 r. Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort i efektywność ich pracy. Udział w szkoleniu opartym na modelu transformacyjnym i recognition bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki zespołu.

Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę

Zdarzają się sytuacje, gdy pracodawca wymaga od pracowników pracy w wolną sobotę. Rekompensowanie pracy powyżej 8 godzin w wolną sobotę należy do obowiązków pracodawcy. Wystarczy udzielić za ten czas dnia wolnego? Czy konieczna jest również wypłata dodatku za nadgodziny?

Ruchomy czas pracy dla nauczycieli

Po ostatnich zmianach Kodeksu pracy przepisy przewidują możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy. Czy prawo pracy zezwala na ruchomy czas pracy dla nauczycieli?

Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą

Ile wynosi maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą? Czy takiej osobie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne?

Badania na trzeźwość bez zgody pracownika

Zdarzają się sytuacje stawienia się pracownika do pracy pod wpływem alkoholu. Czy pracodawca może samodzielnie wykonać badania na trzeźwość bez zgody pracownika?

Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne członków rad nadzorczych

Członkowie rad nadzorczych pełniący funkcję na podstawie powołania mogą mieszkać w Polsce lub poza granicami kraju. Czy wynagrodzenia za udział w posiedzeniach podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu?

Bezpłatne przejazdy dla bezrobotnych

Radni z powiatu będzińskiego postulują o wprowadzenie możliwości bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej przez osoby bezrobotne. Miałoby to wspomóc osoby bezrobotne w podejmowaniu bardziej aktywnych działań w poszukiwaniu pracy.

Założenie firmy w Polsce a składki na ubezpieczenie społeczne

Osoby mieszkające i prowadzące działalność gospodarczą za granicą opłacają tam składki na ubezpieczenie społeczne. Czy założenie przez te osoby firmy w Polsce wymaga opłacania składek w naszym kraju?

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą katalog prac dozwolonych w niedziele i święta

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację kodeksu pracy rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, zmiany wprowadzone nowelizacją pozwolą na utrzymanie obecnych miejsc pracy, jak również przyśpieszą tworzenie nowych.

Rozliczanie przychodu emeryta z kilku zleceń na rzecz tego samego podmiotu

Zleceniobiorca, który zawrze kilka umów zlecenia z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z jednej umowy – zwykle z tej, którą zaczął wykonywać najwcześniej. Każda z tych umów podlega jednak obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaki wpływ na sposób rozliczenia składek i podatku w przypadku wykonywania przez jedną osobę kilku umów zlecenia ma uprawnienie tej osoby do emerytury?

Skutki zakazu handlu w niedziele

Jak wskazują eksperci Polskiej Rady Centrów Handlowych w 403 centrach handlowych operujących w Polsce zatrudnienie znajduje ponad 400 000 osób. Jakie konsekwencje wobec powyższego będzie miało wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

Poznaj prawdę o karierze w audycie!

Odbywa się pierwszy Dzień Kariery w Audycie. Inicjatywa portalu kariery studenta i absolwenta Youngpro.pl. Wspólnie z partnerami przygotowali pełny pakiet informacji na temat kariery i rozwoju w audycie.

Środki na walkę z bezrobociem wśród młodych

Polska otrzyma 250 mln euro na walkę z bezrobociem wśród młodych. Rząd zapowiada przeznaczenie ich m.in. na bony stażowe oraz migracyjne. Eksperci przestrzegają przed możliwością nadużyć.

Wsparcie dla 57 firm - 1336 etatów uratowanych

Ustawa o ochronie miejsc pracy obowiązuje od listopada 2013 r. Wsparcie zostało udzielone 57 firmom. W ten sposób zostało uratowanych aż 1336 etatów.

Przeciętne wynagrodzenie w 2013 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego 11 lutego 2014 r. podał kwotę przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Jaki jest stosunek tego wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia wypłacanego w 2012 r.?

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników

Wsparcie aktywności zawodowej starszych pracowników przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. W czwartek 6 lutego zakończyły się prace sejmowej podkomisji nad projektem.

Waloryzacja emerytur i rent w 2014 r. bez zmian

Waloryzacja emerytur i rent w 2014 r. odbywa się bez zmian. Zgodnie z ustawą emerytury i renty zwiększą się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20% realnego wzrostu płac.

Która uczelnia w Polsce daje najwyższe zarobki?

Która uczelnia w Polsce daje najwyższe zarobki? Osoby zainteresowane wysokimi zarobkami już po ukończeniu studiów powinny zapoznać się z ostatnimi badaniami, z których wynika, że najlepiej wybrać się na studia ekonomiczne.

Wypłata emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.

19 lutego 2014 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. Komu będzie przysługiwała wypłata zawieszonych emerytur?

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Na jakich zasadach cudzoziemcy wykonują pracę w Polsce?

Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Kiedy i w jakiej formie pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Praca w godzinach nadliczbowych - prawa pracownika

Praca w godzinach nadliczbowych często jest wynikiem nadmiaru obowiązków zawodowych, zastępstwa za nieobecnego kolegę lub koleżankę, a także konieczności zakończenia pilnego projektu. Wykonywanie obowiązków ponad ustalony wymiar czasu pracy rodzi określone prawa pracownika. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w związku z nadgodzinami?

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.2

Prezentujemy drugą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. W drugiej części wywiadu ekspertka opowiada nam o niestandardowych formach promocji i (nie)zarabianiu na blogu.

Ustawa o OFE ponownie w Trybunale Konstytucyjnym?

Czy ustawa o OFE znajdzie się ponownie w Trybunale Konstytucyjnym? Szykuje się kolejny wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. O konstytucyjność rządowej ustawy chce zapytać Twój Ruch.

Nowe miejsca pracy na Podkarpaciu

Będą nowe miejsca pracy na Podkarpaciu. Ponad pół tysiąca osób znajdzie zatrudnienie w firmach, które powstaną w strefie inwestycyjnej w Szczepańcowej w gminie Chorkówka na Podkarpaciu.

Odkryj kulisy kariery w audycie!

Czym jest audyt? Jak wygląda dzień pracy audytora? Jak rozpocząć karier? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w trakcie Dnia Kariery w Audycie, który odbędzie się już 12 lutego 2014 na stronach Youngpro.pl! Wraz z najlepszymi firmami audytorskimi i ich pracownikami oraz zewnętrznymi ekspertami przygotowaliśmy pełen pakiet wiedzy na temat kariery w audycie.

Coraz więcej ofert pracy i poziom bezrobocia w styczniu 2014 r.

Coraz więcej ofert pracy jest zgłaszanych przez pracodawców. Wzrost poziomu bezrobocia w styczniu 2014 r. w porównaniu z grudniowym był najniższy od 5 lat.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.1

Prezentujemy pierwszą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. Ekspertka radzi, iż na "poszukiwanie pracy należy traktować w kategorii kampanii reklamowej, gdzie grupą docelową jest jedna, dwie, a nawet trzy osoby". Jak to rozumieć?

Pokolenie X i Y na rynku pracy

Pokolenie X i Y wychowywały się w podobnej przestrzeni, niezmąconej wojną, przepełnionej medialnymi historiami. To, co ich różni, to czas wejścia na rynek pracy, i inne oczekiwania. Staje się to przyczyną wielu konfliktów na tle prywatnym i zawodowym.

Romans w pracy

Z reguły praca zabiera nam co najmniej jedną trzecią doby, a w wielu przypadkach - nawet więcej. Nie dziwi więc, że zdarza nam się zbytnio zacieśniać więzi ze współpracownikami czy szefostwem. W którymś momencie „rozsądna” granica może jednak zostać przekroczona. Co może oznaczać romans w pracy?

Kolory w pracy

Kolory w pracy mają znaczenie. Przed wyborem kolorystyki ścian lub mebli w biurze warto się najpierw dobrze zastanowić. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może bowiem korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie.

Potrzeba chaosu i kreatywność

W ludziach tkwi potrzeba chaosu. Chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Może być dobrodziejstwem nadanym od natury. Przykładem na to jest kreatywność.

REKLAMA