Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych
REKLAMA
REKLAMA
Osoby uprawnione
Prawo wskazuje, że osobami uprawnionymi do pobierania świadczenia są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodzili w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu, a którzy stali się niezdolni do pracy poprzez utratę wzroku. Utrata ta musiała nastąpić w wyniku:
REKLAMA
- działań wojennych w okresie wojny 1939-1945;
- eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego
Wysokość świadczenia
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje w kwocie renty socjalnej. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi więc 709,34 zł. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę lub rentę z instytucji zagranicznej, wypłacaną kwotę świadczenia zmniejsza się o 50% miesięcznie. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę bądź rentę, świadczenie wypłacane jest wraz z emeryturą lub rentą. W przypadku gdy uprawniony nie pobiera ani emerytury, ani renty świadczenie wypłaca organ rentowy, który wydał decyzję o przyznaniu świadczenia.
Do świadczenia dla niewidomych ofiar represji wojennych przysługuje także dodatek pielęgnacyjny w wysokości zwiększonej o 50%. Będzie więc on wynosił 310,14 zł.
Osoba uprawniona zarówno do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych, jak i dodatku kombatanckiego, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia dla byłych żołnierzy górników lub świadczenia dla deportowanych do pracy przymusowej musi wybrać jedno świadczenie lub jeden dodatek, który chce pobierać.
Wniosek
Wniosek o pobieranie świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych składa się do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o korzystaniu ze zwolnienia uzyskiwanych dochodów z tytułu emerytury lub renty od podatku dochodowego wraz ze wskazaniem organu rentowego lub emerytalnego będącego płatnikiem emerytury lub renty. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. W razie negatywnej decyzji emeryt może się od niej odwołać do Sądu Okręgowego. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.
W przypadku niekorzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, osoba zainteresowana do wniosku musi załączyć:
- orzeczenie o uznaniu wnioskodawcy za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
- zaświadczenie o utracie przez wnioskodawcę wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
- dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.
Może zdarzyć się taka sytuacja, że osoba zainteresowana nie posiada dokumentu (o którym mowa wyżej) o niezdolności do pracy, dacie jej powstania oraz związku tej niezdolności ze stanem narządu wzroku. W takim przypadku konieczne jest orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Prawo do świadczenia wygasa, gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub w chwili śmierci emeryta.
Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta
Inne uprawnienia niewidomych ofiar działań wojennych
Cywile, którzy utracili wzrok w wyniku działań wojennych, mają prawo m.in. do:
- ulgi 100% przy przejazdach publicznymi środkami komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania;
- pierwszeństwa w umieszczeniu, na jej wniosek, w domu pomocy społecznej,
- bezpłatnych leków oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
- ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez wymaganego skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
- skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na trzy lata,
- zwolnienia z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.
Jakie są dodatki do emerytury i renty?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. z 2006 Nr 249, poz.1824)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat