REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Wioleta Pietrzyk
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych. /Fot. Fotolia.
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych. /Fot. Fotolia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom, które nie były żołnierzami, a utraciły wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi ono 709,34 zł. Aby je pobierać, należy złożyć wniosek do ZUS.

Osoby uprawnione

Prawo wskazuje, że osobami uprawnionymi do pobierania świadczenia są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodzili w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu, a którzy stali się niezdolni do pracy poprzez utratę wzroku. Utrata ta musiała nastąpić w wyniku:

Autopromocja
 • działań wojennych w okresie wojny 1939-1945;
 • eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje w kwocie renty socjalnej. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi więc 709,34 zł. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę lub rentę z instytucji zagranicznej, wypłacaną kwotę świadczenia zmniejsza się o 50% miesięcznie. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę bądź rentę, świadczenie wypłacane jest wraz z emeryturą lub rentą. W przypadku gdy uprawniony nie pobiera ani emerytury, ani renty świadczenie wypłaca organ rentowy, który wydał decyzję o przyznaniu świadczenia.

Do świadczenia dla niewidomych ofiar represji wojennych przysługuje także dodatek pielęgnacyjny w wysokości zwiększonej o 50%. Będzie więc on wynosił 310,14 zł.

Osoba uprawniona zarówno do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych, jak i dodatku kombatanckiego, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia dla byłych żołnierzy górników lub świadczenia dla deportowanych do pracy przymusowej musi wybrać jedno świadczenie lub jeden dodatek, który chce pobierać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj na forum!

Wniosek

Wniosek o pobieranie świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych składa się do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o korzystaniu ze zwolnienia uzyskiwanych dochodów z tytułu emerytury lub renty od podatku dochodowego wraz ze wskazaniem organu rentowego lub emerytalnego będącego płatnikiem emerytury lub renty. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. W razie negatywnej decyzji emeryt może się od niej odwołać do Sądu Okręgowego. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

W przypadku niekorzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, osoba zainteresowana do wniosku musi załączyć:

 1. orzeczenie o uznaniu wnioskodawcy za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
 2. zaświadczenie o utracie przez wnioskodawcę wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
 3. dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że osoba zainteresowana nie posiada dokumentu (o którym mowa wyżej) o niezdolności do pracy, dacie jej powstania oraz związku tej niezdolności ze stanem narządu wzroku. W takim przypadku konieczne jest orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do świadczenia wygasa, gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub w chwili śmierci emeryta.

Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta

Inne uprawnienia niewidomych ofiar działań wojennych

Cywile, którzy utracili wzrok w wyniku działań wojennych, mają prawo m.in. do:

 • ulgi 100% przy przejazdach publicznymi środkami komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania;
 • pierwszeństwa w umieszczeniu, na jej wniosek, w domu pomocy społecznej,
 • bezpłatnych leków oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
 • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez wymaganego skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na trzy lata,
 • zwolnienia z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. z 2006 Nr 249, poz.1824)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  REKLAMA

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA

  Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

  Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

  Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

  Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA