REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Wioleta Pietrzyk
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych. /Fot. Fotolia.
Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych. /Fot. Fotolia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osobom, które nie były żołnierzami, a utraciły wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi ono 709,34 zł. Aby je pobierać, należy złożyć wniosek do ZUS.

Osoby uprawnione

Prawo wskazuje, że osobami uprawnionymi do pobierania świadczenia są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodzili w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu, a którzy stali się niezdolni do pracy poprzez utratę wzroku. Utrata ta musiała nastąpić w wyniku:

Autopromocja
 • działań wojennych w okresie wojny 1939-1945;
 • eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje w kwocie renty socjalnej. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi więc 709,34 zł. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę lub rentę z instytucji zagranicznej, wypłacaną kwotę świadczenia zmniejsza się o 50% miesięcznie. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę bądź rentę, świadczenie wypłacane jest wraz z emeryturą lub rentą. W przypadku gdy uprawniony nie pobiera ani emerytury, ani renty świadczenie wypłaca organ rentowy, który wydał decyzję o przyznaniu świadczenia.

Do świadczenia dla niewidomych ofiar represji wojennych przysługuje także dodatek pielęgnacyjny w wysokości zwiększonej o 50%. Będzie więc on wynosił 310,14 zł.

Osoba uprawniona zarówno do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych, jak i dodatku kombatanckiego, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia dla byłych żołnierzy górników lub świadczenia dla deportowanych do pracy przymusowej musi wybrać jedno świadczenie lub jeden dodatek, który chce pobierać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj na forum!

Wniosek

Wniosek o pobieranie świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych składa się do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o korzystaniu ze zwolnienia uzyskiwanych dochodów z tytułu emerytury lub renty od podatku dochodowego wraz ze wskazaniem organu rentowego lub emerytalnego będącego płatnikiem emerytury lub renty. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. W razie negatywnej decyzji emeryt może się od niej odwołać do Sądu Okręgowego. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

W przypadku niekorzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, osoba zainteresowana do wniosku musi załączyć:

 1. orzeczenie o uznaniu wnioskodawcy za inwalidę I lub II grupy w związku z utratą wzroku lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku;
 2. zaświadczenie o utracie przez wnioskodawcę wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę;
 3. dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku, w tym dokumentację medyczną.

Może zdarzyć się taka sytuacja, że osoba zainteresowana nie posiada dokumentu (o którym mowa wyżej) o niezdolności do pracy, dacie jej powstania oraz związku tej niezdolności ze stanem narządu wzroku. W takim przypadku konieczne jest orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do świadczenia wygasa, gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania świadczenia lub w chwili śmierci emeryta.

Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta

Inne uprawnienia niewidomych ofiar działań wojennych

Cywile, którzy utracili wzrok w wyniku działań wojennych, mają prawo m.in. do:

 • ulgi 100% przy przejazdach publicznymi środkami komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania;
 • pierwszeństwa w umieszczeniu, na jej wniosek, w domu pomocy społecznej,
 • bezpłatnych leków oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
 • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez wymaganego skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego,
 • skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na trzy lata,
 • zwolnienia z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz. U. z 2006 Nr 249, poz.1824)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA