| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Osobom, które nie były żołnierzami, a utraciły wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi ono 709,34 zł. Aby je pobierać, należy złożyć wniosek do ZUS.

Osoby uprawnione

Prawo wskazuje, że osobami uprawnionymi do pobierania świadczenia są obywatele polscy, posiadający stałe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, którzy nie wchodzili w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu, a którzy stali się niezdolni do pracy poprzez utratę wzroku. Utrata ta musiała nastąpić w wyniku:

  • działań wojennych w okresie wojny 1939-1945;
  • eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie 1939-1945, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych przysługuje w kwocie renty socjalnej. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi więc 709,34 zł. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę lub rentę z instytucji zagranicznej, wypłacaną kwotę świadczenia zmniejsza się o 50% miesięcznie. Jeżeli osoba uprawniona pobiera emeryturę bądź rentę, świadczenie wypłacane jest wraz z emeryturą lub rentą. W przypadku gdy uprawniony nie pobiera ani emerytury, ani renty świadczenie wypłaca organ rentowy, który wydał decyzję o przyznaniu świadczenia.

Do świadczenia dla niewidomych ofiar represji wojennych przysługuje także dodatek pielęgnacyjny w wysokości zwiększonej o 50%. Będzie więc on wynosił 310,14 zł.

Osoba uprawniona zarówno do świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych, jak i dodatku kombatanckiego, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia dla byłych żołnierzy górników lub świadczenia dla deportowanych do pracy przymusowej musi wybrać jedno świadczenie lub jeden dodatek, który chce pobierać.

Porozmawiaj na forum!

Wniosek

Wniosek o pobieranie świadczenia dla niewidomych ofiar działań wojennych składa się do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o korzystaniu ze zwolnienia uzyskiwanych dochodów z tytułu emerytury lub renty od podatku dochodowego wraz ze wskazaniem organu rentowego lub emerytalnego będącego płatnikiem emerytury lub renty. ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. W razie negatywnej decyzji emeryt może się od niej odwołać do Sądu Okręgowego. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

W przypadku niekorzystania ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, osoba zainteresowana do wniosku musi załączyć:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »