REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych mają na celu podniesienie standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Postulatów jest wiele. Proponuje się m.in. przekształcenie dłuższych umów w umowy na czas nieokreślony z firmą, u której dana osoba pracuje oraz kary za łamanie przepisów o czasie zatrudnienia.

Ministerstwo pracy wkrótce zakończy analizy dotyczące zmian w ustawie o pracownikach tymczasowych, jakie zgłosiły m.in. inspekcja pracy oraz "Solidarność" - poinformował PAP resort. Spotkanie podmiotów zainteresowanych tym tematem planowane jest na 13 listopada. Lista instytucji, które złożyły do ministerstwa pracy propozycje zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych jest długa, a otwiera ją Główny Inspektor Pracy.

Autopromocja

"Postulaty nowelizacyjne zgłosiły także Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy przy współpracy z Konfederacją Lewiatan, w formie rekomendacji w zakresie podniesienia standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce" - wskazał resort w przesłanym PAP komunikacie.

Brak ograniczeń ciągłego zatrudnienia pracownika tymczasowego

Dodano w nim, że do ministerstwa pracy po raz kolejny trafił też opracowany jeszcze w 2012 r. przez NSZZ "Solidarność" projekt noweli ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Projekt ten zakłada m.in. przekształcenie dłuższych umów w umowy na czas nieokreślony z firmą, u której dana osoba pracuje oraz kary za łamanie przepisów o czasie zatrudnienia.

"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dobiegają końca analizy złożonych propozycji i w związku z powyższym w dniu 13 listopada br. przewidziane jest spotkanie mające na celu wymianę argumentów, prowadzącą do kompleksowego ich przeglądu" - informuje biuro prasowe resortu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaproszenia na to spotkanie mają być skierowane do szerokiego kręgu podmiotów zainteresowanych tematyką pracy tymczasowej. Wśród nich mają się znaleźć przedstawiciele pracowników, w tym NSZZ "Solidarność", oraz pracodawców.

Zmiany w pracy tymczasowej

Pod koniec października "S" wysłała do premier Ewy Kopacz list otwarty, w którym szef związku Piotr Duda apelował o zajęcie się tematem agencji pracy tymczasowej. Zwrócił w nim uwagę, że w praktyce agencje, korzystając z luk w przepisach ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, utrzymują pracowników przez wiele lat w tzw. "wiecznej tymczasowości".

Przypominał, że prawo ogranicza w czasie do 18 lub 36 miesięcy zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Tymczasem w praktyce ta sama osoba może "tymczasowo" pracować w jednym miejscu kilka lat, bo kierują ją tam różne agencje.

"W ten sposób praca tymczasowa może trwać nawet kilka lat na rzecz tego samego podmiotu i nie ma to już nic wspólnego z tymczasowym charakterem pracy" - podkreślił Duda w liście. Przypomniał, że agencje miały pomagać osobom poszukującym pracy - szczególnie osobom trwale bezrobotnym - w zdobyciu stałego zatrudnienia.

Zadaj pytanie na FORUM

Lider związku przypomniał też, że obwiązująca ponad 10 lat ustawa dotycząca pracy tymczasowej była skierowana do młodych ludzi poszukujących pracy sezonowej. Tymczasem obecnie w praktyce dotyczy ona kobiet 50+, których sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo trudna. "Stosowanie takich praktyk wobec nich jest wyjątkowo bulwersujące i wymaga szybkiej reakcji" - pisał Duda w liście do premier Kopacz.

Państwowa Inspekcja Pracy na początku października zaprezentowała w Sejmie raport, który powstał po 163 kontrolach inspekcji w agencjach pracy tymczasowej i 186 kontrolach u tzw. "pracodawców użytkowników" - w firmach, w których te osoby pracują. Kontrole ujawniły nieprawidłowości przy przestrzeganiu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - podała PIP.

Najczęściej dotyczyły one pisemnego sporządzania uzgodnień dotyczących warunków pracy tymczasowej między pracodawcą a agencją zatrudniającą daną osobę. W co czwartej kontrolowanej agencji PIP stwierdziła nieprawidłowości przy wypłacie pracownikom tymczasowym wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Inspekcja opisała w raporcie zjawisko obchodzenia prawa przy dłuższym niż pozwala ustawa zatrudnianiu pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. Polega ono na tym, że pracownik kierowany jest do tego samego pracodawcy kolejno przez kilka agencji pracy. PIP wniosła do resortu pracy o zmiany w prawie, które uniemożliwiłyby zatrudnienie danej osoby u jednego pracodawcy dłużej niż zakłada ustawa, niezależnie od zmieniających się agencji pracy tymczasowej.

Zarobki pracowników tymczasowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA