reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje okres przejściowy dotyczący wprowadzania e-zwolnień lekarskich. W latach 2016-2017 będą obowiązywały jednocześnie stare i nowe zwolnienia lekarskie.

E-zwolnienia zamiast papierowych

Podczas pierwszego dnia obrad 79. posiedzenia Sejmu posłowie rozpoczęli prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa wprowadza e-zwolnienia w miejsce papierowych druków.

E-zwolnienia zamiast papierowych

Cel zmian

Nowe regulacje mają m.in.: skrócić czas wystawiania zwolnień oraz zlikwidować obowiązek przekazywania ich przez pracownika do zakładu pracy. Ponadto dzięki nowelizacji zwiększy się efektywność prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień. Projekt przewiduje, że e-zwolnienia będą dostarczane do ZUS oraz płatnika składek bez konieczności przesyłania papierowych oryginałów tych dokumentów, jak miało to miejsce do tej pory.

Bezpłatny dostęp lekarzy do danych

Zgodnie z projektem lekarze uzyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby czy opieki nad członkiem rodziny.

E-zwolnienia i zasiłki macierzyńskie dla samotnych ojców

Wizyty domowe i brak dostępu do internetu

W myśl nowych przepisów, zwolnienia papierowe będą nadal wystawiane w przypadku wizyt domowych lub braku dostępu do internetu.

Okres przejściowy 2016-2017

Do końca 2017 roku przewiduje się też okres przejściowy, w trakcie którego równolegle będą funkcjonować dwa systemy dokumentacji zwolnień lekarskich – stary i nowy.

ZUS - KRUS

Ponadto w projekcie przyjęto, że e-zwolnienia będą udostępniane przez ZUS Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Taka wymiana informacji ma się rozpocząć od 1 stycznia 2016 r.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama