reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Pierwszeństwo w przywitaniu

Pierwszeństwo w przywitaniu zależy od wielu czynników. Zgodnie z zasadami wchodzący do pomieszczenia - pokoju czy biura, w którym już znajdują się współpracownicy, jako pierwszy powinien się przywitać z osobami, które już tam są. Inaczej zaś przedstawia się sytuacja, gdy do spotkania dochodzi na korytarzu, tu pierwszeństwo w przywitaniu leży po stronie tego, który szybciej zauważy drugą osobę. Grzeczniej jest jednak, zgodnie z zasadami etykiety, jeśli jedna osoba wita się jako pierwsza z grupą, idąca ze stojącą, pracownik z pracodawcą, młodszy ze starszym i oczywiście mężczyzna jako pierwszy kłania się kobiecie.

Onboarding czyli powitanie nowego pracownika

Uścisk dłoni – kto pierwszy?

W przypadku przywitania z podaniem ręki w firmie zasada płci nie obowiązuje. Sytuacja wygląda odwrotnie niż w przypadku pozdrawiania, tu rękę wyciąga pierwszy ten, kto piastuje wyższe stanowisko. W związku z tym szefowa pierwsza powinna wyciągnąć rękę do pracownika-mężczyzny. Jeśli stanowiska zajmowane przez osoby witające się są takie same, to pierwsza rękę wyciąga kobieta, o ile oczywiście jedną z osób witających się jest kobieta. W przypadku osób reprezentujących tę samą płeć, rękę jako pierwsza powinna wyciągnąć osoba starsza.

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz. I

Przy powitaniu nie tylko pierwszeństwo w podaniu dłoni ma znaczenie. Sposób jej podania również jest ważny. Dłoń w kierunku drugiej osoby należy wyciągnąć energicznie i śmiało – nie może być wiotka. Witając się, należy patrzeć drugiej osobie w oczy. Najlepszy uścisk to uścisk umiarkowany. Zbyt słaby może być odbierany jako słabość, zaś zbyt mocny - jako nadmierna pewność siebie. Dłoń należy podać wyprostowaną z kciukiem uniesionym pod kątem około 45 stopni. Rękę należy ściskać nie dłużej niż przez dwie, trzy sekundy.

W relacjach biznesowych kobiety, tak jak i mężczyźni, powinny przy powitaniu wstać z miejsca. Dłoni nie można również podawać przez biurko lub stół. Należy wyjść  zza odgradzających mebli.

W trakcie dnia spotykając się w pracy kilkakrotnie, bezzasadnym jest mówienie sobie po raz kolejny z rzędu „dzień dobry” lub „hej”. Warto jednak nie przechodzić obok siebie obojętnie. W tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem może być lekkie skinienie głowy lub uśmiech.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni? / Fot. Fotolia
Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni? / Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie - wydanie cyfrowe (ePiZ)411.60 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama