| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców. W jakich sytuacjach i komu zostanie przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego?

Nowelizacja

Podczas 79. posiedzenia Sejmu posłowie pracują nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do nowelizacji ustawy, oprócz wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich, włączono także przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Zasiłek macierzyński dla samotnych ojców

Zgodnie z projektem prawo do tego zasiłku zyskają ubezpieczeni ojcowie lub członkowie najbliższej rodziny w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka lub niemożności sprawowania opieki z powodu np. niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Zasiłek opiekuńczy

Ponadto zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także osobom niebędącym w związku małżeńskim z rodzicem stale opiekującym się dzieckiem w wieku do 8 lat. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli rodzic z powodu porodu, choroby czy pobytu w szpitalu nie będzie mógł osobiście zajmować się dzieckiem.

E-zwolnienia lekarskie i zasiłki macierzyńskie także dla samotnych ojców

Wejście w życie

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem przepisów związanych z tworzeniem profilu płatnika, zmian w zasiłku macierzyńskim, opiekuńczym (wchodzących w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy) oraz dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłków, które powinny wejść w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy. Uzasadnienie wprowadzenia rządowych propozycji przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior. Projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zadaj pytanie na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK