REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalny urlop macierzyński w całej UE

REKLAMA

REKLAMA

Minimalny urlop macierzyński ma obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Zakłada się jego wydłużenie z 14 do 18 tygodni. Dyrektywa o urlopach macierzyńskich będzie dawała kobietom większą swobodę decydowania o terminie wykorzystania nieobowiązkowej części urlopu. Jakie inne zmiany przewiduje dyrektywa?

W ciągu najbliższych tygodni zostanie przesądzony los zaprezentowanej w październiku 2008 r. propozycji Komisji w sprawie minimalnego urlopu macierzyńskiego w całej UE. To jeden z priorytetów Włoch, które sprawują teraz prezydencję w UE. Zarówno prezydencji włoskiej jak i socjalistycznej sprawozdawczyni odpowiedzialnej za dyrektywę o urlopach macierzyńskich w PE, Włoszce Alessandrze Moretti, zależy na przełomie w tej kwestii. Dlatego nieformalne rozmowy będą toczyć się w najbliższych tygodniach, tak by robocza dyskusja na ten temat została jeszcze w listopadzie przeprowadzona w Radzie UE, gdzie zasiadają ministrowie krajów członkowskich.

REKLAMA

Autopromocja

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Moretti skomentowała dla PAP: „Jeśli nie uda się po 5 latach odblokować tego dossier, będzie to oznaczać, że UE zawodzi swoich obywateli w najważniejszych kwestiach, i to duch Unii umiera, a nie tylko ta konkretna dyrektywa”.

Propozycja legislacyjna Komisji w sprawie urlopów macierzyńskich z 2008 roku (zmieniający istniejącą dyrektywę z 1992 r.) zakładała wydłużenie minimalnego okresu urlopu z 14 do 18 tygodni, dawał kobietom większą swobodę decydowania, kiedy skorzystać z nieobowiązkowej części urlopu (przed urodzeniem dziecka czy po), a tym samym zwalniał z obowiązku wykorzystania części urlopu przed urodzeniem dziecka, co ma obecnie miejsce w niektórych państwach członkowskich, np. w Belgii.

W ramach prac nad dyrektywą Parlament Europejski w 2010 roku w swoim stanowisku zażądał co najmniej 20 tygodni urlopu płatnych w wymiarze 100 procent i 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego, na co nie zgadzały się państwa członkowskie. Spowodowało to podczas prezydencji duńskiej, w pierwszej połowie 2012 roku, zamrożenie dyskusji trwające już trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

Prezydencja włoska wróciła do tematu urlopów macierzyńskich na ostatniej Radzie ds. zatrudnienia w połowie października w Luksemburgu podczas nieformalnej dyskusji na wspólnym obiedzie ministrów.

Kraje członkowskie są mniej więcej po połowie podzielone, co do tego czy utrzymać wniosek KE w obecnym kształcie, czy też czekać, aż KE przedstawi nowy. Wśród państw, które opowiadają się za nową propozycją, jest np. Szwecja, która domaga się bardziej ambitnych rozwiązań, ale są też i kraje, które po prostu chcą po prostu zyskać na czasie.

Jak powiedział PAP nieoficjalnie unijny ekspert ds. zatrudnienia, wszystko będzie zależeć od tego, czy Parlament będzie bardziej elastyczny w swoim podejściu - zwłaszcza w sprawie 100-procentowego wynagrodzenia za urlop macierzyński, i czy zdoła przekonać państwa członkowskie, wśród których wiele obawia się nowych obowiązków i kosztów wynikających z tej dyrektywy. Polska ze swym hojnym systemem urlopów macierzyńskich nie jest uważana za kraj, który będzie utrudniał unijne negocjacje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA