reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Ustalenie płatnika zasiłków na 2015 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na 2015 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na kolejny rok (w tym przypadku 2015 r.) następuje poprzez ustalenie na dzień 30 listopada (aktualnie 2014 r.) liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli 30 listopada płatnik ma zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, w kolejnym roku będzie miał prawo wypłaty zasiłków. W innym przypadku wypłaci je ZUS.

Ustalenie płatnika zasiłków

Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe jest zobowiązany wypłacać zasiłki, jeśli na 30 listopada br. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Istotna jest przy tym liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, a nie to, czy płatnik faktycznie odprowadził składkę za listopad (np. nie odprowadził, bo zleceniobiorca nie osiągnął przychodu).

W liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego należy uwzględnić:

  • pracowników (w tym uczniów),
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

W liczbie osób ubezpieczonych nie należy natomiast uwzględniać:

  • osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,
  • duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zatrudnia na 30 listopada 2014 r. 19 osób. Przy prowadzeniu działalności przedsiębiorcy pomaga żona, która została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca. Zarówno przedsiębiorca, jak i jego małżonka zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ustalając liczbę osób zgłoszonych do tego ubezpieczenia należy uwzględnić osoby zatrudnione, przedsiębiorcę oraz osobę z nim współpracującą, tj. żonę. Oznacza to, że ubezpieczeniu chorobowemu u tego płatnika na 30 listopada 2014 r. podlega 21 osób. Od 2015 r. płatnikiem zasiłków dla zatrudnionych osób będzie przedsiębiorca. Natomiast zasiłki dla przedsiębiorcy i małżonki będzie wypłacał ZUS.

Jeśli płatnik składek nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada, liczbę ubezpieczonych należy ustalić według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonano takiego zgłoszenia.

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Zakład pracy rozpoczął działalność w grudniu 2014 r. i zatrudnił 10 osób, zgłaszając je do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, na druku ZUS ZUA. Oznacza to, że nie będzie on płatnikiem zasiłków, gdyż w pierwszym miesiącu, w którym dokonał zgłoszenia, zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama