reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Aby pobierać dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego, konieczne jest uznanie całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Orzeczenie to powinno być wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Należy mieć spełnione dwa warunki jednocześnie. Jaka jest wysokość dodatku?

Inwalida wojenny

Za inwalidę wojennego uważa się żołnierza, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojenny w czasie pełnienia w okresie wojny w latach 1939-1945 służby w Wojsku Polskim, w polskich formacjach wojskowych przy armiach sojuszniczych oraz w oddziałach ruchu podziemnego lub partyzanckiego prowadzących na obszarze Państwa Polskiego walkę z hitlerowskim okupantem, lub uczestniczenia w walkach z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz grupami Wehrwolfu.

Uprawnienia inwalidy wojennego

Wysokość dodatku pielęgnacyjnego dla inwalidy wojennego

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. wynosi 310,14 zł miesięcznie. Kwota ta ulega corocznemu podwyższeniu w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków, które do nich przysługują. Należy dodać, że osoby uprawnione do emerytury, a przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku pielęgnacyjnego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy emeryt przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Porozmawiaj na forum!

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, który musi stwierdzić całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Aby uzyskać dodatek, emeryt musi złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Wniosek może złożyć sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt może także skorzystać z urzędu pocztowego. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Możliwość odwołania

W razie nieprzyznania dodatku pielęgnacyjnego przysługującego inwalidzie wojennemu możliwa jest procedura odwoławcza. Odwołanie składa się do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który daną decyzję wydał. Wniesienia sprzeciwu powinno nastąpić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Odwołać można się także od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (wydawanego, aby ustalić całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji) do komisji lekarskiej ZUS w ciągu14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest łącznie z emeryturą lub rentą w terminach określonych w decyzji przyznającej te świadczenia.

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta 2014/2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama