Dodatek dla sieroty zupełnej 2014/2015
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek dla sieroty zupełnej
Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje jako dodatek do renty rodzinnej. Może go pobierać także emeryt i rencista. Na początku należy ustalić, kogo uważać za sierotę zupełną. W świetle prawa sierotą zupełną jest osoba, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie obejmuje to sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem. Osoba chcąca uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej musi posiadać prawo do renty rodzinnej lub jej części. Warto podkreślić, że dana osoba musi faktycznie pobierać rentę rodzinną. Osobie mającej ewentualną możliwość otrzymania renty rodzinnej w przypadku wystąpienia z wnioskiem o dodatek dla sieroty zupełnej świadczenie nie zostanie przyznane.
REKLAMA
Jakie są dodatki do emerytury i renty?
Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. W razie konieczności dzielona jest ona w równych częściach między uprawnionych. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.
Pani Dorota pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Chciałaby także pobierać zasiłek dla sierot zupełnych, gdyż od lat nie utrzymuje kontaktu z ojcem. Pani Dorocie nie zostanie przyznane prawo do pobierania tego dodatku, gdyż przysługuje ono wyłącznie w sytuacji, gdy oboje rodziców nie żyją lub gdy ojciec nie jest znany.
Śmierć rodziców a renta rodzinna
Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej
Przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej nie następuje z urzędu po śmierci rodziców. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek można składać w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku o dodatek trzeba dołączyć akty zgonów rodziców. W ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. W razie niezadowolenia z wydanej decyzji, osoba zainteresowana ma prawa do odwołania się od niej. Odwołanie od wydanej decyzji rencista powinien wnieść w przeciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji do właściwego Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Zadaj pytanie na naszym forum!
Ile wynosi dodatek dla sierot zupełnych?
Obecnie dodatek dla sierot zupełnych wynosi 388,62 zł miesięcznie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek jest corocznie waloryzowany, czyli co roku podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Dodatek dla sieroty zupełnej jest wolny od podatku dochodowego. Nie podlega także egzekucji administracyjnej oraz sądowej.
Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje baz względu na wiek osoby ubiegającej się o ten dodatek.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat