REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek dla sieroty zupełnej 2014/2015

Wioleta Pietrzyk
Dodatek dla sieroty zupełnej. /Fot. Fotolia
Dodatek dla sieroty zupełnej. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek dla sieroty zupełnej ma na celu złagodzenie ciężkiej sytuacji życiowej, jaką jest śmierć obojga rodziców. Podstawowym wymogiem, jaki trzeba spełnić, by starać się o ten dodatek jest pobieranie renty rodzinnej. Konieczne jest także złożenie wniosku. Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej w latach 2014-2015?

Dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje jako dodatek do renty rodzinnej. Może go pobierać także emeryt i rencista. Na początku należy ustalić, kogo uważać za sierotę zupełną. W świetle prawa sierotą zupełną jest osoba, której oboje rodzice naturalni nie żyją lub gdy matka nie żyje, a ojciec naturalny nie jest znany. Nie obejmuje to sytuacji, gdy ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem. Osoba chcąca uzyskać dodatek dla sieroty zupełnej musi posiadać prawo do renty rodzinnej lub jej części. Warto podkreślić, że dana osoba musi faktycznie pobierać rentę rodzinną. Osobie mającej ewentualną możliwość otrzymania renty rodzinnej w przypadku wystąpienia z wnioskiem o dodatek dla sieroty zupełnej świadczenie nie zostanie przyznane.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Jeżeli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. W razie konieczności dzielona jest ona w równych częściach między uprawnionych. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są sieroty zupełne, część renty rodzinnej przysługującej każdej z tych sierot zwiększana jest o powyższą kwotę dodatku.

Pani Dorota pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Chciałaby także pobierać zasiłek dla sierot zupełnych, gdyż od lat nie utrzymuje kontaktu z ojcem. Pani Dorocie nie zostanie przyznane prawo do pobierania tego dodatku, gdyż przysługuje ono wyłącznie w sytuacji, gdy oboje rodziców nie żyją lub gdy ojciec nie jest znany.

Śmierć rodziców a renta rodzinna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej

Przyznanie dodatku dla sieroty zupełnej nie następuje z urzędu po śmierci rodziców. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek można składać w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wniosku o dodatek trzeba dołączyć akty zgonów rodziców. W ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku. W razie niezadowolenia z wydanej decyzji, osoba zainteresowana ma prawa do odwołania się od niej. Odwołanie od wydanej decyzji rencista powinien wnieść w przeciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji do właściwego Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie na naszym forum!

Ile wynosi dodatek dla sierot zupełnych?

Obecnie dodatek dla sierot zupełnych wynosi 388,62 zł miesięcznie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek jest corocznie waloryzowany, czyli co roku podwyższany o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Dodatek dla sieroty zupełnej jest wolny od podatku dochodowego. Nie podlega także egzekucji administracyjnej oraz sądowej.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje baz względu na wiek osoby ubiegającej się o ten dodatek.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

REKLAMA

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA

Uzupełniający urlop macierzyński. Nowe kody tytułu ubezpieczenia do dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczania składek

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające nowe kody tytułu ubezpieczenia za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, za który pobierany jest zasiłek macierzyński.

Nowe przepisy: Dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie określające dokumenty niezbędne do uzyskania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA