| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta 2014/2015

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta 2014/2015

Dodatek pielęgnacyjny jest comiesięcznym świadczeniem wypłacanym łącznie z emeryturą lub rentą w wysokości 206,76 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Należy zaznaczyć, że dodatek pielęgnacyjny nie jest tożsamy z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Komu przysługuje i czy konieczne jest składanie wniosku?

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Prawo wyróżnia dwie kategorie osób, które mogą starać się o dodatek pielęgnacyjny:

  • osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji (osoba musi spełniać dwa wymienione warunki jednocześnie),
  • osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Należy dodać, że osoby uprawnione do emerytury lub renty, a przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku pielęgnacyjnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy emeryt przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Dodatek pielęgnacyjny 2014/2015

Obecnie wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten ulega co roku podwyższeniu w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Zmiana wysokości dodatku ma miejsce zawsze 1 marca każdego roku. Należy podkreślić także, że dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest łącznie z emeryturą lub rentą w terminach określonych w decyzji przyznającej te świadczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wniosek dla osób uznanych za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS. Dodatek nie zostaje przyznany z urzędu. Aby go uzyskać, emeryt musi więc złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Wniosek może złożyć sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt może także skorzystać z usług urzędu pocztowego. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Decyzja przekazywana jest pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania - pobytu, adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.

Odwołania

W razie niesatysfakcjonującego rozwiązania sprawy osoba zainteresowana może zastosować procedurę odwoławczą. Odwołać można się zarówno od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jak i decyzji wydanej przez organ rentowny.

  • Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydanego, aby ustalić całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje prawo odwołania do komisji lekarskiej ZUS w ciągu14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
  • Od decyzji organu rentowego przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który daną decyzję wydał. Wniesienia sprzeciwu powinno nastąpić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

Nie jest możliwe, aby osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny, jednocześnie pobierała zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Wniosek dla osób, które ukończyły 75 lat

W przypadku osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez ZUS z urzędu, tzn. emeryt, który ukończył 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. W przypadku tej kategorii osób bez znaczenia jest czy emeryt jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »