REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta 2014/2015

Wioleta Pietrzyk
Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta. /fot. Fotolia
Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny jest comiesięcznym świadczeniem wypłacanym łącznie z emeryturą lub rentą w wysokości 206,76 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Należy zaznaczyć, że dodatek pielęgnacyjny nie jest tożsamy z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Komu przysługuje i czy konieczne jest składanie wniosku?

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Prawo wyróżnia dwie kategorie osób, które mogą starać się o dodatek pielęgnacyjny:

REKLAMA

Autopromocja
  • osoby uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji (osoba musi spełniać dwa wymienione warunki jednocześnie),
  • osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Należy dodać, że osoby uprawnione do emerytury lub renty, a przebywające w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym nie otrzymają dodatku pielęgnacyjnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy emeryt przebywa poza placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

Dodatek pielęgnacyjny 2014/2015

Obecnie wysokość dodatku pielęgnacyjnego wynosi 206,76 zł na miesiąc (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Dodatek ten ulega co roku podwyższeniu w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Zmiana wysokości dodatku ma miejsce zawsze 1 marca każdego roku. Należy podkreślić także, że dodatek pielęgnacyjny nie podlega egzekucji administracyjnej i sądowej oraz jest wolny od podatku dochodowego.

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest łącznie z emeryturą lub rentą w terminach określonych w decyzji przyznającej te świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Wniosek dla osób uznanych za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS. Dodatek nie zostaje przyznany z urzędu. Aby go uzyskać, emeryt musi więc złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi całkowitą niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Wniosek może złożyć sam albo przez swojego przedstawiciela ustawowego w dowolnej jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt może także skorzystać z usług urzędu pocztowego. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Decyzja przekazywana jest pod wskazany we wniosku adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania - pobytu, adres do korespondencji lub do rąk przedstawiciela ustawowego.

Odwołania

W razie niesatysfakcjonującego rozwiązania sprawy osoba zainteresowana może zastosować procedurę odwoławczą. Odwołać można się zarówno od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jak i decyzji wydanej przez organ rentowny.

  • Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydanego, aby ustalić całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, przysługuje prawo odwołania do komisji lekarskiej ZUS w ciągu14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
  • Od decyzji organu rentowego przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem organu, który daną decyzję wydał. Wniesienia sprzeciwu powinno nastąpić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

Nie jest możliwe, aby osoba pobierająca dodatek pielęgnacyjny, jednocześnie pobierała zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny

Wniosek dla osób, które ukończyły 75 lat

W przypadku osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez ZUS z urzędu, tzn. emeryt, który ukończył 75 lat ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego bez potrzeby składania wniosku. W przypadku tej kategorii osób bez znaczenia jest czy emeryt jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA