REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy - górników na emeryturze

Wioleta Pietrzyk
Świadczenie dla byłych żołnierzy - górników. /Fot. Fotolia.
Świadczenie dla byłych żołnierzy - górników. /Fot. Fotolia.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych mają prawo do pobierania dodatkowego świadczenia pieniężnego na emeryturze. Jego wysokość zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy przymusowej.

Uprawnieni do pobierania świadczenia

Dodatkowe świadczenie pieniężne na emeryturze przysługuje żołnierzom:

Autopromocja
 • zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959  byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
 • z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad  „Służby Polsce” i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach,
 • przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla byłych żołnierzy - górników od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. przysługuje w wysokości od 10,36 zł do 206,76 zł. Jego kwota zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy przymusowej. Należy jednak pamiętać, że wysokość świadczenia ulega co roku podwyższeniu o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

W razie zbiegu prawa do pobierania powyższego świadczenia z prawem do innych świadczeń lub dodatków (np. dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie) uprawniony może pobierać tylko jeden dodatek, wyższy lub wybrany przez niego.

Świadczenie pieniężne przysługuje maksymalnie za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej. Świadczenie przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym forum!

Wniosek

Aby starać się o pobieranie świadczenia pieniężnego dla byłych żołnierzy górników, trzeba złożyć pisemny wniosek do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Konieczne jest także posiadanie zaświadczenia organu wojskowego - Wojskowej Komendy Uzupełnień (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej), potwierdzające rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej. Wniosek o świadczenie składa osoba zainteresowana osobiście albo jej przedstawiciel ustawowy. Możliwe jest także skorzystanie z urzędu pocztowego. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Świadczenie pieniężne wypłaca się nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o to świadczenie.

Jakie są dodatki do emerytur i rent?

Odwołanie

Od decyzji organu rentowego zainteresowany może się odwołać do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

Odszkodowanie dla żołnierzy górników

Warto wspomnieć, że żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949–1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych, mają prawo do jednorazowego odszkodowania. Jego wysokość wynosi:

 1. 22 200 zł – jeżeli u poszkodowanego orzeczono na stałe inwalidztwo I grupy lub całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji,
 2. 15 850 zł – jeżeli u poszkodowanego orzeczono na stałe inwalidztwo II grupy lub całkowitą niezdolność do pracy,
 3. 9 510 zł – dla pozostałych poszkodowanych.

Dodatek kombatancki dla emeryta 2014/2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz.U. z 2001 Nr 60, poz. 622 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru
  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA