| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy - górników na emeryturze

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy - górników na emeryturze

Żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych mają prawo do pobierania dodatkowego świadczenia pieniężnego na emeryturze. Jego wysokość zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy przymusowej.

Uprawnieni do pobierania świadczenia

Dodatkowe świadczenie pieniężne na emeryturze przysługuje żołnierzom:

  • zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949-1959  byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
  • z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad  „Służby Polsce” i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach,
  • przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Wysokość świadczenia

Świadczenie dla byłych żołnierzy - górników od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. przysługuje w wysokości od 10,36 zł do 206,76 zł. Jego kwota zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy przymusowej. Należy jednak pamiętać, że wysokość świadczenia ulega co roku podwyższeniu o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

W razie zbiegu prawa do pobierania powyższego świadczenia z prawem do innych świadczeń lub dodatków (np. dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie) uprawniony może pobierać tylko jeden dodatek, wyższy lub wybrany przez niego.

Świadczenie pieniężne przysługuje maksymalnie za 20 miesięcy trwania pracy przymusowej. Świadczenie przysługuje za każdy pełny miesiąc tego zatrudnienia.

Zadaj pytanie na naszym forum!

Wniosek

Aby starać się o pobieranie świadczenia pieniężnego dla byłych żołnierzy górników, trzeba złożyć pisemny wniosek do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS. Konieczne jest także posiadanie zaświadczenia organu wojskowego - Wojskowej Komendy Uzupełnień (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej), potwierdzające rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej. Wniosek o świadczenie składa osoba zainteresowana osobiście albo jej przedstawiciel ustawowy. Możliwe jest także skorzystanie z urzędu pocztowego. Organ rentowy wydaje decyzję w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Świadczenie pieniężne wypłaca się nie wcześniej niż od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o to świadczenie.

Jakie są dodatki do emerytur i rent?

Odwołanie

Od decyzji organu rentowego zainteresowany może się odwołać do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Musi to jednak zrobić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »