Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje dodatek za tajne nauczanie?
Dodatek za tajne nauczanie (na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karty Nauczyciela) może pobierać emeryt, który w czasie okupacji prowadził tajne nauczanie. Prawo uprawnia do otrzymywania dodatku również emerytów, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.
REKLAMA
Dodatek kombatancki i dodatek za tajne nauczanie odo emerytur i rent od 1 marca 2014 r.
Wysokość dodatku za tajne nauczanie
Dodatek za tajne nauczanie od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. wynosi 206,76 zł miesięcznie. Kwota ta jest jednak co roku podwyższana w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Prezes ZUS ogłasza ją w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należną od tego terminu kwotę dodatku za tajne nauczanie. Warto podkreślić, że dodatek ten jest wolny od podatku dochodowego.
W razie zbiegu prawa do dodatku za tajne nauczanie i np. dodatku kombatanckiego, emerytowi uprawnionemu do obu tych dodatków przysługuje tylko jeden z nich. Emeryt może wybrać, który z dodatków chce pobierać.
Przyznanie dodatku za tajne nauczanie następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Powinna ona złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku.
Jakie są dodatki do emerytury i renty?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat