reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta

Dodatek za tajne nauczanie dla emeryta

Emeryci, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie lub nauczali przed 1 września 1939 roku, mogą liczyć na dodatek do emerytury. Od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. kwota dodatku za tajne nauczanie wynosi 206,76 zł na miesiąc.

Komu przysługuje dodatek za tajne nauczanie?

Dodatek za tajne nauczanie (na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karty Nauczyciela) może pobierać emeryt, który w czasie okupacji prowadził tajne nauczanie. Prawo uprawnia do otrzymywania dodatku również emerytów, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Dodatek kombatancki i dodatek za tajne nauczanie odo emerytur i rent od 1 marca 2014 r.

Wysokość dodatku za tajne nauczanie

Dodatek za tajne nauczanie od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. wynosi 206,76 zł miesięcznie. Kwota ta jest jednak co roku podwyższana w związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych i dodatków przysługujących do nich. Prezes ZUS ogłasza ją w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należną od tego terminu kwotę dodatku za tajne nauczanie. Warto podkreślić, że dodatek ten jest wolny od podatku dochodowego.

Zapytaj na forum!

W razie zbiegu prawa do dodatku za tajne nauczanie i np. dodatku kombatanckiego, emerytowi uprawnionemu do obu tych dodatków przysługuje tylko jeden z nich. Emeryt może wybrać, który z dodatków chce pobierać.

Przyznanie dodatku za tajne nauczanie następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Powinna ona złożyć wniosek do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ciągu 30 dni ZUS podejmuje decyzję w sprawie przyznania lub odmowy przyznania dodatku.

Jakie są dodatki do emerytury i renty?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama