reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Dodatek kompensacyjny do emerytury 2014/2015

Dodatek kompensacyjny do emerytury 2014/2015

Dodatek kompensacyjny do emerytury wypłacany jest przez oddział ZUS w wysokości 31,01 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Kwota ta zmienia się co roku w związku z waloryzacją emerytur i rent. Warto dodać, że dodatek kompensacyjny zawsze stanowi 15% dodatku dla kombatantów.

Komu przysługuje dodatek kompensacyjny?

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 Nr 42, poz.371 z późn. zm.) wymienia podmioty uprawnione do pobierania dodatku kompensacyjnego. Dodatek ten przysługuje:

  • kombatantom,
  • osobom będącym ofiarami represji wojennych,
  • osobom będącym ofiarami represji okresu powojennego,
  • wdowom (wdowcom) po kombatancie (lub innej osobie uprawnionej), pobierającym emeryturę lub rentę.

Warto przypomnieć, że kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatek kombatancki dla emeryta 2014/2015

Wysokość dodatku kompensacyjnego

Od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. wysokość dodatku kompensacyjnego wynosi 31,01 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że kwota ta ulega co roku podwyższeniu o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Zmiana następuje zawsze 1 marca danego roku. Dodatek kompensacyjny jest wypłacany wraz z rentą.

Dodatek kompensacyjny wynosi 15% wysokości dodatku kombatanckiego.

Zadaj pytanie na forum!

Wniosek o dodatek kompensacyjny

Wniosek o dodatek kombatancki należy składać w dowolnym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aby uzyskać dodatek kompensacyjny, rencista musi posiadać zaświadczenie Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdyż dodatek przyznawany jest na jego podstawie. Wydanie decyzji musi nastąpić w przeciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. W przypadku negatywnej decyzji osobie zainteresowanej przysługuje odwołanie. Odwołanie od decyzji ZUS wnosi się do Sądu Okręgowego (tj. Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał daną decyzję. Wniesienie sprzeciwu powinno nastąpić w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji ZUS.

W przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia emerytalno-rentowego, emerytowi przysługuje jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta 2014/2015

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn, zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama