REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Artykuł przypięty

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy dla medyków od 5 września 2020 r.

Od 5 września 2020 r. zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków funkcjonuje na zasadach ogólnych. Przestały obowiązywać tymczasowe przepisy dotyczące wysokości zasiłku oraz możliwości świadczenia pracy podczas pobierania zasiłków.

Mindful minimalism czyli jak czerpać więcej radości z pracy?

Stres nie pozwala na cieszenie się z życia i pracy. Jak się go pozbyć i czerpać przyjemność z wykonywanej pracy? Wystarczy wprowadzić mindful minimalism. Na czym polegają zasady minimalizmu uważnego?

Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK?

Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

REKLAMA

Ponowne przeliczenie emerytury rocznika 1953 - wyższe emerytury

ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953. W konsekwencji emerytury w głównej mierze kobiet z tego rocznika będą wyższe. Wysokość nowej emerytury nie będzie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury. Ile wyniesie podwyżka emerytur dla rocznika 1953? Czy trzeba składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Najniższa, trzynasta i czternasta emerytura w 2021 r.

Najniższa emerytura w 2021 r. wzrośnie o 50 zł. Ile więc wyniesie minimalna emerytura w w przyszłym roku? Jaka będzie w związku z tym wysokość trzynastej i czternastej emerytury?

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 r.

Waloryzacja emerytur i rent w marcu 2021 r. wyniesie więcej niż ustawowe minimum czyli 103,84%. W zeszłym roku wskaźnik waloryzacji osiągnął wysokość 103,56%. Ile wyniesie w 2021 r.? Jak obliczyć wysokość emerytury i renty w 2021 r.? Jaka będzie wysokość minimalnej emerytury?

Dofinansowanie na poprawę warunków pracy z ZUS w 2021 r.

W tym roku dużo więcej przedsiębiorców wystąpiło z wnioskiem do ZUS o dofinansowanie na poprawę warunków pracy w 2021 r. Pracodawcy chcą zwiększać bezpieczeństwo pracy. Większą uwagę przywiązuje się do przepisów BHP. O czym to świadczy?

REKLAMA

Wysokie spadki w branży HR w czasie pandemii - koniec rynku pracownika

Pandemia koronawirusa w sposób szczególny dotknęła branżę HR. Pierwszym krokiem pracodawców w obliczu koronawirusa było wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników. Wysokie spadki odnotowały rekrutacja stałe, których rynek zmalał aż o 30%. Czy to koniec rynku pracownika?

Zmiany w delegowaniu pracowników od 4 września 2020 r. - nowe obowiązki pracodawców

Dnia 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany w przepisach o delegowaniu pracowników. Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na pracodawców?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne 2020/2021

Dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne jest niezbędny w sytuacji, gdy system eWUŚ nie potwierdzi prawa do ubezpieczenia. Jaki dokument wówczas należy przedstawić?

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Bezpłatne szkolenie z PPK we Wrocławiu - 18 września 2020 r.

Oddział ZUS we Wrocławiu zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenie z PPK. Szkolenie „PPK – przygotuj swoją firmę na Pracownicze Plany Kapitałowe" odbędzie się 18 września 2020 r.

Dni wolne od pracy i święta w 2021 r. w Polsce

Dni wolne i święta w 2021 r. w Polsce to łącznie 113 dni wolnych od pracy. 13 z nich to święta ustawowo wolne od pracy. Pracodawca będzie musiał oddać pracownikom 2 dni wolne za święta, które wypadają w 2021 r. w sobotę. Kiedy przypadają te święta? Dodatkowo w 2021 r. będzie tylko 7 niedziel handlowych.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września do 30 listopada 2020 r.?

Od 1 września do 30 listopada 2020 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów w KRUS. Ile można dorobić na emeryturze i rencie, aby świadczenia z KRUS nie zostały zmniejszone ani zawieszone?

PPK – ranking instytucji finansowych

Aktywa gromadzone w PPK są zarządzane przez profesjonalne instytucje finansowe, które spełniają rygorystyczne warunki. Aktualnie 20 instytucji może zarządzać PPK.  A jest to zadanie niebagatelne, ponieważ w PPK zgromadzonych jest już ponad 1,65 mld aktywów. Spośród tych instytucji można wyłonić liderów zarówno pod względem wysokości aktywów w PPK objętych ich zarządzaniem, jak też liderów pod względem wyników inwestycyjnych.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje od 1 do 20 września 2020 r. na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa, ograniczenia funkcjonowania tych placówek lub braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć na PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek ZAS-58 krok po kroku. ZUS przedstawia instrukcję elektronicznego składania wniosku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił, jednak nie każdy rodzic będzie mógł go uzyskać od 1 do 20 września 2020 r. Przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek zostaną zamknięte. Jeśli rodzice nie chcą wysłać dziecka do placówki, która jest otwarta i może przyjąć dziecko, nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek.

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od września 2020 r.

Od września 2020 r. zasiłek dla bezrobotnych ulega podwyżce. Sprawdź, ile otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy w najbliższych miesiącach.

Dodatek aktywizacyjny a zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych

Czy zawieszenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych pozbawia możliwości otrzymania dodatku aktywizacyjnego? Jaka jest wysokość dodatku w przypadku znalezienia pracy przez osobę bezrobotną?

Webinarium "Elastyczna forma zatrudnienia. Nie zwalniaj, a pozbądź się kosztów zatrudnienia" - 3 i 9 września 2020 r.

Serdecznie zapraszamy na Webinarium "Elastyczna forma zatrudnienia. Nie zwalniaj, a pozbądź się kosztów zatrudnienia", które odbędzie się 3 i 9 września 2020 r. Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA i Służby Więziennej - jaka kwota?

Nowa ustawa przewiduje dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jeśli funkcjonariusz nie odejdzie na emeryturę, a zostanie na służbie, uzyska dodatek w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrośnie po 28,5 latach służby.

Uwaga: dodatkowe kontrole PIP w strefach czerwonych i żółtych

W powiatach stref czerwonych i żółtych przeprowadzane są dodatkowe kontrole PIP. Inspekcja sprawdza respektowanie przepisów określających rygory sanitarne w związku z pandemią koronawirusa w firmach zatrudniających ponad 9300 pracowników. Pracodawcy powinni ograniczać ryzyko zakażenia się wirusem.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy tylko do końca sierpnia 2020 r.

Wniosek o dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa pracy można złożyć w ZUS tylko do 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r. Od czego zależy wysokość dofinansowania? Kto może je otrzymać?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2020 r.?

Od 1 września zmieniają się kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści. Ile od 1 września do 30 listopada 2020 r. wynoszą limity dorabiania? Kiedy wysokość emerytury lub renty zostanie pomniejszona, a kiedy ZUS zawiesi świadczenie? Podajemy nowe, niższe limity dorabiania.

Jak przechowywać dokumentację PPK?

Oficjalny portal PPK poinformował, jak należy przechowywać dokumentację PPK. Czy robić to na tych samych zasadach jak dokumentację pracowniczą? Gdzie i jak długo przechowywać dokumentację dotyczącą PPK?

Rezygnacja z PPK - co oznacza w praktyce?

Rezygnacja z PPK jest możliwa w każdej chwili. Nie ma więc terminu, do kiedy trzeba zrezygnować z oszczędzania w PPK. Składa się wówczas deklarację o rezygnacji z programu. Co taka decyzja oznacza w praktyce? Czy można ponownie zapisać się do PPK?

Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop

Nie zawsze po odbyciu stażu z urzędu pracy można otrzymać zatrudnienie. Czasami jednak urząd pracy wymaga od pracodawcy późniejszego zatrudnienia stażysty. Ile wynosi stypendium stażowe? Czy stażysta może liczyć na urlop?

Zatrudnienie cudzoziemca - jakich formalności należy dopełnić?

Zatrudnienie cudzoziemca rządzi się innymi prawami niż zatrudnienie obywatela Polski. Szczególnie jeśli są to osoby spoza UE i EOG. Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowca?

Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami?

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

Czy pracodawca może robić pracownikom testy na narkotyki?

Czy pracodawca może przeprowadzać na pracownikach testy na narkotyki? Okazuje się, że sytuacja ta jest zbliżona do badania trzeźwości pracownika alkomatem. Co na to UODO?

Dobrostan pracowników w czasie pandemii - czym jest wellbeing?

Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy, a w zasadzie stała się papierkiem lakmusowym dla pracodawców, zwłaszcza tych, który deklarowali realizację strategii wellbeing w firmie. Bo niezależnie od sytuacji rynkowej oraz tego, czy aktualnie funkcjonujemy w „erze pracownika” czy też „erze pracodawcy”, pracownicy to podstawowy kapitał każdej firmy. Dlatego trzeba dbać o ich samopoczucie, czyli dobrostan.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września 2020 r. - zamknięcie placówki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie dalej obowiązywał. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że do 20 września w przypadku zamknięcia placówki edukacyjnej będzie można pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Czy praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystąpiła z prośbą o uregulowanie pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy. Tymczasem przedłużona została możliwość korzystania z rozwiązań powstałych na potrzeby okresu epidemii. Przepisy dotyczące pracy zdalnej z ustawy covidowej (specustawy) miały obowiązywać do 4 września 2020 r. Jednak 5 września wchodzi w życie nowelizacja, która przedłuża ich działanie na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Dodatek solidarnościowy - wniosek tylko do 31 sierpnia 2020 r.

Ustawa o dodatku solidarnościowym wskazuje, kiedy przysługuje nowe świadczenie dla osób, które utraciły pracę po 15 marca 2020 r. Poniedziałek 31 sierpnia 2020 r. jest terminem ostatecznym na składanie wniosku do ZUS. Kto może jeszcze ubiegać się o dodatek w wysokości 1400 zł?

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny bezrobotnego

Bezrobotny ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Co więcej, może on zgłosić do tego ubezpieczenia członka swojej rodziny. Kogo dokładnie można zgłosić? Kiedy należy wyrejestrować członka rodziny z ubezpieczenia?

Podróż służbowa - definicja, rozliczenie, diety

Podróż służbowa, zwana również delegacją, różni się od oddelegowania. Jaka jest więc definicja podróży służbowej? Jak ją rozliczać? Czym są diety krajowe i zagraniczne?

Warunki przystąpienia przez pracownika do PPK

Chcesz rozpocząć oszczędzanie w PPK? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Często pracownik ma prawo do bieżącego urlopu wypoczynkowego oraz do urlopu zaległego, a więc tego, którego nie wykorzystał w poprzednim roku kalendarzowym. Czy pracodawca musi udzielić urlopu zaległego przed urlopem z roku bieżącego?

Przetwarzanie i przechowywanie orzeczeń o niepełnosprawności pracownika

Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać oraz gdzie przechowywać.

Czy mogę zaufać PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe są jedynym dostępnym na polskim rynku programem długoterminowego oszczędzania, konstrukcja którego stanowi wyraz szczególnej dbałości państwa o bezpieczeństwo finansowe Polaków. Przy tym są całkowicie dobrowolne dla pracowników, a prywatność ich oszczędności w PPK została ustawowo zagwarantowana. Czy zatem PPK zasługują na zaufanie?

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych od 1 września 2020 r. - kwota netto

Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższy od 1 września 2020 r. Pierwsza podwyżka w tym roku była 1 czerwca i wyniosła 881,30 zł brutto (763,98 zł netto) dla bezrobotnego w okresie pierwszych 90 dni, a w okresie pozostałych dni posiadania prawa do zasiłku - 692,00 zł brutto (609,72 zł netto). O ile wzrośnie zasiłek we wrześniu? Jaka będzie kwota netto?

Zmiany w delegowaniu pracowników obowiązujące od 30 lipca 2020 r.

Dnia 30 lipca 2020 r. weszły w życie zmiany w delegowaniu pracowników, które wynikają w obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w lipcu 2020 r. - GUS

GUS podał przeciętne zatrudnienie i wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w lipcu 2020 r. Jaka to kwota?

Jak w 4 krokach wdrożyć PPK w firmie?

Do jednych z obowiązków pracodawcy należy wdrożenie PPK w swojej firmie. Obowiązują go konkretne terminy na podpisanie umowy o prowadzenie PPK i umowy o zarządzanie PPK. Jak w 4 krokach wprowadzić PPK?

Czy można powrócić do PPK po złożeniu rezygnacji?

Niektórzy rezygnują z PPK zanim dowiedzą się czy będą mogli wrócić do oszczędzania w programie. Czy można więc powrócić do PPK po złożeniu rezygnacji?

REKLAMA