Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca podatkowy - zarobki 2021

Marta Romaneczko
Manpower, zarządza dywizją rekrutującą w obszarze Legal & Tax, HR & Office Support
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Ile zarabia doradca podatkowy?
Ile zarabia doradca podatkowy?
Shutterstock
Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

Doradca podatkowy - zawód deficytowy

Z danych opublikowanych przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych wynika, że w 2020 roku liczba aktywnych zawodowo, certyfikowanych doradców podatkowych po zdanym egzaminie przekroczyła w Polsce 9000. To rekordowy wynik, jednak wykwalifikowanych doradców na polskim rynku wciąż brakuje. Przy 38-milionowej populacji daje to wynik 0.0002 doradcy per capita. Pięć razy mniej niż w Niemczech i Czechach. Jednocześnie liczba zarejestrowanych w Polsce podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zgodnie z danymi GUS, w kwietniu 2021 wyniosła 4,69 miliona, co daje nam 0.0019 doradcy podatkowego z uprawnieniami na firmę. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. Dodatkowo, złożoność polskiego prawa podatkowego oraz liczba zmian dokonywanych w nim przez regulatora każdego roku sprawiają, że pracy dla doradców podatkowych nie brakuje.

Doradca podatkowy - zarobki 2021

Oznacza to jedno: rynek wchłonie każdego. Nie każdego jednak sowicie wynagrodzi. Na zarobki doradców w największym stopniu wpływają dwie rzeczy: wybór specjalizacji i rodzaj uprawnień. Najczęściej doradcami podatkowymi zostają prawnicy lub absolwenci kierunków finansowych, zwłaszcza księgowości. Najlepiej odbierani przez pracodawców są specjaliści mający jednocześnie uprawnienia doradcy podatkowego oraz radcy prawnego lub adwokata.

To dobra wiadomość dla prawników, którzy muszą mierzyć się na co dzień z konsekwencjami nadpodaży reprezentantów tej profesji na rynku pracy. Z obserwacji Manpower wynika, że coraz częściej na rynku pojawiają się prawnicy, którzy zmieniają specjalizację na podatkową po 35 roku życia.

Według danych Manpower, doradca podatkowy z uprawnieniami może liczyć w Warszawie na zarobki powyżej 10.000 zł brutto. Średnia stawka na stanowisku Associate, w rok po zdobyciu uprawnień, to 12.500 zł, Senior Associate zarobi w stolicy średnio 17.000 zł, Tax Manager może liczyć na kwoty w widełkach 16.000–26.000 zł, a Partner – od 20.000 do 60.000 zł. Warto mieć oczywiście świadomość, że każda firma ma inną nomenklaturę stanowisk, a nazewnictwo stanowisk prawniczych różni się od stricte konsultingowych.

Znaczenie dla wysokości wynagrodzenia ma również znajomość języków, zwłaszcza angielskiego, oraz typ podmiotu, na rzecz którego świadczymy praktykę doradczą. Najwięcej można zarobić w międzynarodowych firmach z obszaru konsultingu finansowego oraz topowych kancelariach.

Co ciekawe, w specjalizacji podatkowej brylują – zaraz po Big4 – przede wszystkim polskie brandy. Są oczywiście kancelarie międzynarodowe z silnym filarem podatkowym, jednak największy kawałek tortu wędruje zdecydowanie do polskiego konsultingu, którego wspólnicy najczęściej wywodzą się ze światowego topu.

Jak zostać doradcą podatkowym? Wybierz wąską i niszową specjalizację.

Chociaż pracę w podatkach bez problemu jest w stanie znaleźć nawet świeżo upieczony absolwent, posiadający w CV jedynie historię staży wakacyjnych związanych z dziedziną studiów, wybór specjalizacji na samym początku kariery będzie kluczowy dla tempa awansów i wzrostu wynagrodzenia w kolejnych latach. Najbardziej pożądane przez pracodawców są specjalizacje wąskie i niszowe. Rynek zaoferuje więcej opcji ekspertowi z obszaru akcyzy, ulgi B+R, tax structuringu, podatków transakcyjnych lub międzynarodowych niż generaliście lub specjaliście z najbardziej popularnych obszarów, takich jak PIT, CIT i VAT. Taki kandydat ma zdecydowanie większe szanse na szybkie zdobycie pierwszej pracy oraz błyskawiczny awans. Łatwiej będzie mu również przejść na stronę in-house, czyli do wewnętrznego działu podatkowego organizacji.

Jeśli kandydat chce docelowo realizować się jako doradca in-house, powinien uwzględnić to w swoich planach zawodowych jak najwcześniej, ponieważ po stronie biznesu rzadko zdarzają się oferty dla osób powyżej poziomu Senior Associate/Manager. Wysokie stanowiska podatkowe i prawne są w tej branży nisko rotujące, a rekrutacja na nie często jest rozstrzygana w drodze awansu wewnętrznego.

Warto też już na początku kariery zdecydować, czy chce się pracować w dużej firmie konsultingowej, czy prowadzić własną praktykę, względnie pracować dla małej, polskiej kancelarii, dlatego że budowanie kariery wygląda na tych dwóch ścieżkach rozwoju zupełnie inaczej. Stanowiska w mniejszych kancelariach są bardziej generalistyczne, ale gorzej płatne – niektórzy wolą jednak tego rodzaju praktykę z uwagi na możliwość zaopiekowania się powierzonym klientem od A do Z, co dla wielu osób jest bardziej gratyfikujące.

Gdzie są wysokie zarobki?

Absolutnym hitem na rynku pod względem możliwości zatrudnienia są obecnie ceny transferowe, czyli ceny ustanawiane w obrębie grup podmiotów powiązanych. Poruszanie się w tym obszarze wymaga, poza ekspercką wiedzą prawno-podatkową, ogólnej orientacji biznesowej i sprawności w poruszaniu się po licznych, dostępnych na rynku bazach produktowych benchmarków, z których najpopularniejszymi są Amadeus, Quick Analitycs, Dun & Bradstreet, EMIS i bazy lokalne (np. baza GPW). Eksperci opracowują dokumentację cen transferowych na rzecz klienta oraz weryfikują poprawność ustalonych cen w oparciu o dostępne benchmarki. Często wymaga to od nich – podobnie jak u specjalistów z zakresu cła – wiedzy technologicznej i znajomości klasyfikacji nieoczywistych surowców. Najciekawsze sprawy dotyczą tax structuringu, transgranicznego doradztwa inwestycyjnego i działań optymalizacyjnych dla dużych koncernów.

Skarbnicą wiedzy z tego zakresu są pracownicy Ministerstwa Finansów, do których wpadają, z prośbą o interpretację, najbardziej złożone zapytania. Dlatego też biznes bardzo przychylnie patrzy na kandydatów ze strony ustawodawcy i jest w stanie zaproponować im naprawdę wysokie stawki.

Doradca podatkowy - ceny transferowe

Ceny transferowe to typowy rynek kandydata. Po zmianach legislacyjnych i nowych obowiązkach nakładanych na firmy, kolejno w 2017 (wprowadzenie trójstopniowego kształtu dokumentacji podatkowej) i 2019 roku (konieczność składania formularza TPR), zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny znacznie wzrosło. Tylko w pierwszym kwartale 2021 roku realizowaliśmy w Warszawie, w obrębie dywizji Legal & Finance, kilkanaście projektów rekrutacyjnych z zakresu cen transferowych: od poziomu Junior Consultanta do Partnera. Osoby bez uprawnień z rocznym lub dwuletnim doświadczeniem zawodowym mają, niezależnie od lokalizacji, oczekiwania zawodowe na poziomie 8.000–10.000 zł brutto i pracodawcy są w stanie tyle im zapłacić. Również peryferyjne lokalizacje (Polkowice, Grójec, Szamotuły, Pilica) proponowały początkującym specjalistom wynagrodzenia sięgające 9.500 zł brutto.

Doradca podatkowy bez doświadczenia po studiach z zakresu cen transferowych zarabia od 6000 do 7000 zł brutto.

Od kiedy w ofertach uczelni pojawiły się studia podyplomowe z tego zakresu, rynek sięga chętnie nawet po absolwentów bez doświadczenia i proponuje im stawki rzędu 6.000–7.000 zł brutto. Większość osób, która weszła na rynek Transfer Pricingu po 2017 roku, pełni już w firmach konsultingowych i kancelariach podatkowych funkcje menedżerskie. Co więcej – i to czyni tę specjalizację wyjątkową i bardziej inkluzywną na tle pozostałych – nawet kandydaci na poziomie Tax Managera rzadko legitymują się uprawnieniami doradcy podatkowego czy nawet radcy prawnego. Zapotrzebowanie na specjalistów jest jednak tak duże, że firmy przymykają na to oko. Rzadziej też pojawiają się tu sprawy wymagające reprezentacji klienta przed sądami administracyjnymi.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Kariera w podatkach

Na tle innych specjalizacji finansowych i prawniczych, podatki to bardzo dobra lokata w zakresie rozwoju osobistego. Ofert pracy jest dużo, różnice między zarobkami w polskich i międzynarodowych podmiotach są na tle innych praktyk niewielkie, a firmy dosłownie wyrywają sobie z rąk ekspertów, co widać choćby po liczbie marcowych awansów i transferów. Obserwowany trend utrzymuje się od dawna i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach uległ zmianie.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
  Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
  Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
  W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
  Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
  Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
  Umowy o dzieło - jakie statystyki?
  Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
  Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
  4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
  Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
  Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
  Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
  Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
  Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
  Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
  Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
  Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
  Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
  Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
  Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
  Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
  Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
  Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
  Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
  Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
  4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
  4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
  Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
  E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
  Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
  Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
  Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
  7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
  7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
  Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
  Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
  Pomysły na prezenty dla pracowników
  Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
  Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
  Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
  Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
  Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
  Praca dla par z Ukrainy - logistyka
  Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.