REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

Program do obsługi PPK

Wdrożenie PPK dla wielu firm okazało się organizacyjnym wyzwaniem. Po pierwsze gros działań, które w związku z nim należało wykonać, przypadło na czas pandemii, po drugie – trzeba było przygotować pracowników (którzy często pracowali zdalnie) do przystąpienia do programu, a po trzecie – całość należało obsłużyć, najlepiej bez tworzenia dodatkowych etatów w tym celu. Jakie oprogramowanie wybrać? Eksperci firmy Quercus wytypowali 4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK.

Autopromocja

#1 Łatwość wdrożenia

Zazwyczaj chcemy, aby nowy program, także ten do obsługi PPK, został wdrożony jak najszybciej. Wiele firm decyduje się na skorzystanie z rozwiązań uniwersalnych, tworzonych od podstaw jako narzędzie, które będzie można szybko wprowadzić do użytku w różnych organizacjach. Dlatego warto wybrać taki, który już u podstaw uwzględnia różne zmienne warunki, takie jak: rodzaj firmy, forma własności, wielkość firmy, struktura itp. „Chodzi o to, aby rozwiązanie takie można było zaimplementować w różnych typach organizacji: małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych, instytucjach publicznych, firmach państwowych, także takich o rozproszonej strukturze. Jeśli podstawowa wersja uwzględnia takie opcje, wdrożenie i ewentualne dopasowanie do szczególnego przypadku trwa znacznie krócej. W naszym przypadku zwykle około miesiąca” – mówi Arkadiusz Siwek, ekspert Quercus Sp. z o.o.

#2 Kompatybilność z systemem płacowym

Łatwość wdrożenia wynika wprost z drugiej cechy, jaką powinien charakteryzować się program do obsługi PPK – kompatybilności z systemem płacowym. „Składki na PPK są proporcjonalne do wysokości wynagrodzenia, dlatego dobre narzędzie obsługujące pracownicze plany kapitałowe powinno automatycznie móc pobierać i przekazywać odpowiednie dane, np. informacje o przynależności do PPK, wysokości składek, składek dodatkowych, itp. wprost do systemu płacowego” – wyjaśnia ekspert Quercus. Podkreśla też, że z tego powodu dobrą praktyką jest uwzględnienie w narzędziach do obsługi PPK specyfiki najpopularniejszych programów płacowych. Innym, równie skutecznym podejściem jest wdrożenie jednocześnie: nowego systemu płacowego oraz skorelowanego z nim narzędzia do obsługi PPK. Ta opcja, choć bardziej czasochłonna, może w indywidualnych przypadkach okazać się najlepszym rozwiązaniem.

#3 Elastyczność

Między innymi właśnie dlatego program do obsługi PPK powinien charakteryzować się również elastycznością. „Tę cechę rozumiemy przede wszystkim jako możliwość łatwego dopasowania narzędzia do specyficznych wymagań danej organizacji i warunków organizacyjno-prawnych, czyli właściwie… do każdego przypadku. Nie ma identycznych firm, dlatego nie ma identycznych narzędzi końcowych. Muszą one bowiem uwzględniać zarówno specyfikę, status prawny organizacji, jak i politykę ustalania składek, również w formie benefitów dla pracowników, a przede wszystkim automatyczne nadawanie statusów pracownikom” – podkreśla ekspert Quercus.

Z punktu widzenia programu do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych wyróżnia się 3 podstawowe statusy pracowników (związanych ze spełnieniem bądź niespełnieniem warunków określonych w Ustawie o PPK): nieuprawniony do korzystania z PPK, uprawniony do obowiązkowego korzystania (osoby w wieku 18-54 lata), uprawniony do dobrowolnego korzystania (osoby w wieku 55-69 lat). Program do obsługi PPK automatycznie weryfikuje, czy pracownik spełnia, czy nie spełnia tych warunków, nadaje mu odpowiedni status i automatycznie go aktualizuje, np. nocą, kiedy żadne procesy na danych pracowniczych nie są przeprowadzane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

#4 Kompleksowość

Czwartą cechą dobrego programu do obsługi PPK jest kompleksowość, rozumiana przede wszystkim jako uwzględnienie w rozwiązaniu możliwych zdarzeń, także tych, które obecnie prawdopodobnie nie wystąpią, jednak z pewnością wydarzą się w przyszłości. „Narzędzie powinno zatem uwzględniać takie sytuacje, jak np. transfer środków, wypłata składek, aktualizacje statusu dla osób, które miały prowadzone PPK u różnych pracodawców itp.” – tłumaczy Arkadiusz Siwek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

To oczywiście nie wszystkie zdarzenia, które twórcy narzędzia do obsługi PPK powinni przewidzieć. Nawet jeśli niektóre z nich, jak np. aktualizacje dla osób z kilkoma kontami PPK u różnych pracodawców, obecnie się nie zdarzają, kiedyś z pewnością wystąpią. Podobnie jest np. z dostępnymi raportami. Oprócz podstawowych programów wyświetlających zgromadzone dane PPK w jednym miejscu (Lista uczestników oraz Ewidencja PPK), przydatne mogą się okazać także takie raporty, jak monitorowanie ustawowych terminów PPK (np. siedmiodniowy okres pomiędzy przyjęciem od pracownika deklaracji o rezygnacji a przesłaniem jej do agenta transferowego). Ekspert Quercus podkreśla również, że pod hasłem „kompleksowość” kryje się także funkcja kompleksowej obsługi, umożliwiająca masowe wprowadzanie wybranych zdarzeń PPK (np. dla kilkuset pracowników jednocześnie).

Wybierając rozwiązanie do obsługi PPK, warto postawić na wygodę i komfort personelu, który będzie realizować zadania związane z obsługą PPK. Im wygodniejsza i bardziej zautomatyzowana będzie to praca, tym większe zadowolenie personelu, ale i możliwość skupienia się miękkim HR, np. na stworzeniu programów motywacyjnych, których elementem będą dodatkowe składki na PPK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Xenia
    2021-06-27 17:05:16
    Taka forma oszczędzania jest bardzo dużym ułatwieniem ,ja osobiście jestem bardzo zadowolona. Cieszę sie ze przystąpiłam, bo widzę ze to przynosi zysk.
    0
  • Joanna
    2021-06-14 23:03:42
    Dodatkowo oszczędzać trzeba, to niczego nowego nie odkryłam. W przypadku ppk jako pracownik nic nie musimy robić, wszystkim zajmuje się pracodawca. My możemy swoje konto sprawdzać jak to przybywa z miesiąca na miesiąc.
    0
  • aldona
    2021-06-10 22:12:11
    Z pewnością bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju webinaria. Ale na pewno warto przystąpić, wiele osób tego nie zrobiło i teraz żałują. To na pewno będzie procentowało na przyszłość ,dobrze mieć dodatkowe pieniądze na dodatkowa emeryturę.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca w Święta Wielkanocne

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

REKLAMA

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

REKLAMA

10000 zł brutto – ile to netto?

10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

REKLAMA