REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

Program do obsługi PPK

Wdrożenie PPK dla wielu firm okazało się organizacyjnym wyzwaniem. Po pierwsze gros działań, które w związku z nim należało wykonać, przypadło na czas pandemii, po drugie – trzeba było przygotować pracowników (którzy często pracowali zdalnie) do przystąpienia do programu, a po trzecie – całość należało obsłużyć, najlepiej bez tworzenia dodatkowych etatów w tym celu. Jakie oprogramowanie wybrać? Eksperci firmy Quercus wytypowali 4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK.

REKLAMA

Autopromocja

#1 Łatwość wdrożenia

Zazwyczaj chcemy, aby nowy program, także ten do obsługi PPK, został wdrożony jak najszybciej. Wiele firm decyduje się na skorzystanie z rozwiązań uniwersalnych, tworzonych od podstaw jako narzędzie, które będzie można szybko wprowadzić do użytku w różnych organizacjach. Dlatego warto wybrać taki, który już u podstaw uwzględnia różne zmienne warunki, takie jak: rodzaj firmy, forma własności, wielkość firmy, struktura itp. „Chodzi o to, aby rozwiązanie takie można było zaimplementować w różnych typach organizacji: małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych, instytucjach publicznych, firmach państwowych, także takich o rozproszonej strukturze. Jeśli podstawowa wersja uwzględnia takie opcje, wdrożenie i ewentualne dopasowanie do szczególnego przypadku trwa znacznie krócej. W naszym przypadku zwykle około miesiąca” – mówi Arkadiusz Siwek, ekspert Quercus Sp. z o.o.

#2 Kompatybilność z systemem płacowym

Łatwość wdrożenia wynika wprost z drugiej cechy, jaką powinien charakteryzować się program do obsługi PPK – kompatybilności z systemem płacowym. „Składki na PPK są proporcjonalne do wysokości wynagrodzenia, dlatego dobre narzędzie obsługujące pracownicze plany kapitałowe powinno automatycznie móc pobierać i przekazywać odpowiednie dane, np. informacje o przynależności do PPK, wysokości składek, składek dodatkowych, itp. wprost do systemu płacowego” – wyjaśnia ekspert Quercus. Podkreśla też, że z tego powodu dobrą praktyką jest uwzględnienie w narzędziach do obsługi PPK specyfiki najpopularniejszych programów płacowych. Innym, równie skutecznym podejściem jest wdrożenie jednocześnie: nowego systemu płacowego oraz skorelowanego z nim narzędzia do obsługi PPK. Ta opcja, choć bardziej czasochłonna, może w indywidualnych przypadkach okazać się najlepszym rozwiązaniem.

#3 Elastyczność

Między innymi właśnie dlatego program do obsługi PPK powinien charakteryzować się również elastycznością. „Tę cechę rozumiemy przede wszystkim jako możliwość łatwego dopasowania narzędzia do specyficznych wymagań danej organizacji i warunków organizacyjno-prawnych, czyli właściwie… do każdego przypadku. Nie ma identycznych firm, dlatego nie ma identycznych narzędzi końcowych. Muszą one bowiem uwzględniać zarówno specyfikę, status prawny organizacji, jak i politykę ustalania składek, również w formie benefitów dla pracowników, a przede wszystkim automatyczne nadawanie statusów pracownikom” – podkreśla ekspert Quercus.

Z punktu widzenia programu do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych wyróżnia się 3 podstawowe statusy pracowników (związanych ze spełnieniem bądź niespełnieniem warunków określonych w Ustawie o PPK): nieuprawniony do korzystania z PPK, uprawniony do obowiązkowego korzystania (osoby w wieku 18-54 lata), uprawniony do dobrowolnego korzystania (osoby w wieku 55-69 lat). Program do obsługi PPK automatycznie weryfikuje, czy pracownik spełnia, czy nie spełnia tych warunków, nadaje mu odpowiedni status i automatycznie go aktualizuje, np. nocą, kiedy żadne procesy na danych pracowniczych nie są przeprowadzane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

#4 Kompleksowość

Czwartą cechą dobrego programu do obsługi PPK jest kompleksowość, rozumiana przede wszystkim jako uwzględnienie w rozwiązaniu możliwych zdarzeń, także tych, które obecnie prawdopodobnie nie wystąpią, jednak z pewnością wydarzą się w przyszłości. „Narzędzie powinno zatem uwzględniać takie sytuacje, jak np. transfer środków, wypłata składek, aktualizacje statusu dla osób, które miały prowadzone PPK u różnych pracodawców itp.” – tłumaczy Arkadiusz Siwek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

To oczywiście nie wszystkie zdarzenia, które twórcy narzędzia do obsługi PPK powinni przewidzieć. Nawet jeśli niektóre z nich, jak np. aktualizacje dla osób z kilkoma kontami PPK u różnych pracodawców, obecnie się nie zdarzają, kiedyś z pewnością wystąpią. Podobnie jest np. z dostępnymi raportami. Oprócz podstawowych programów wyświetlających zgromadzone dane PPK w jednym miejscu (Lista uczestników oraz Ewidencja PPK), przydatne mogą się okazać także takie raporty, jak monitorowanie ustawowych terminów PPK (np. siedmiodniowy okres pomiędzy przyjęciem od pracownika deklaracji o rezygnacji a przesłaniem jej do agenta transferowego). Ekspert Quercus podkreśla również, że pod hasłem „kompleksowość” kryje się także funkcja kompleksowej obsługi, umożliwiająca masowe wprowadzanie wybranych zdarzeń PPK (np. dla kilkuset pracowników jednocześnie).

Wybierając rozwiązanie do obsługi PPK, warto postawić na wygodę i komfort personelu, który będzie realizować zadania związane z obsługą PPK. Im wygodniejsza i bardziej zautomatyzowana będzie to praca, tym większe zadowolenie personelu, ale i możliwość skupienia się miękkim HR, np. na stworzeniu programów motywacyjnych, których elementem będą dodatkowe składki na PPK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA