REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
Dobry program do obsługi PPK czyli jaki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

Program do obsługi PPK

Wdrożenie PPK dla wielu firm okazało się organizacyjnym wyzwaniem. Po pierwsze gros działań, które w związku z nim należało wykonać, przypadło na czas pandemii, po drugie – trzeba było przygotować pracowników (którzy często pracowali zdalnie) do przystąpienia do programu, a po trzecie – całość należało obsłużyć, najlepiej bez tworzenia dodatkowych etatów w tym celu. Jakie oprogramowanie wybrać? Eksperci firmy Quercus wytypowali 4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK.

REKLAMA

Autopromocja

#1 Łatwość wdrożenia

Zazwyczaj chcemy, aby nowy program, także ten do obsługi PPK, został wdrożony jak najszybciej. Wiele firm decyduje się na skorzystanie z rozwiązań uniwersalnych, tworzonych od podstaw jako narzędzie, które będzie można szybko wprowadzić do użytku w różnych organizacjach. Dlatego warto wybrać taki, który już u podstaw uwzględnia różne zmienne warunki, takie jak: rodzaj firmy, forma własności, wielkość firmy, struktura itp. „Chodzi o to, aby rozwiązanie takie można było zaimplementować w różnych typach organizacji: małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych, instytucjach publicznych, firmach państwowych, także takich o rozproszonej strukturze. Jeśli podstawowa wersja uwzględnia takie opcje, wdrożenie i ewentualne dopasowanie do szczególnego przypadku trwa znacznie krócej. W naszym przypadku zwykle około miesiąca” – mówi Arkadiusz Siwek, ekspert Quercus Sp. z o.o.

#2 Kompatybilność z systemem płacowym

Łatwość wdrożenia wynika wprost z drugiej cechy, jaką powinien charakteryzować się program do obsługi PPK – kompatybilności z systemem płacowym. „Składki na PPK są proporcjonalne do wysokości wynagrodzenia, dlatego dobre narzędzie obsługujące pracownicze plany kapitałowe powinno automatycznie móc pobierać i przekazywać odpowiednie dane, np. informacje o przynależności do PPK, wysokości składek, składek dodatkowych, itp. wprost do systemu płacowego” – wyjaśnia ekspert Quercus. Podkreśla też, że z tego powodu dobrą praktyką jest uwzględnienie w narzędziach do obsługi PPK specyfiki najpopularniejszych programów płacowych. Innym, równie skutecznym podejściem jest wdrożenie jednocześnie: nowego systemu płacowego oraz skorelowanego z nim narzędzia do obsługi PPK. Ta opcja, choć bardziej czasochłonna, może w indywidualnych przypadkach okazać się najlepszym rozwiązaniem.

#3 Elastyczność

Między innymi właśnie dlatego program do obsługi PPK powinien charakteryzować się również elastycznością. „Tę cechę rozumiemy przede wszystkim jako możliwość łatwego dopasowania narzędzia do specyficznych wymagań danej organizacji i warunków organizacyjno-prawnych, czyli właściwie… do każdego przypadku. Nie ma identycznych firm, dlatego nie ma identycznych narzędzi końcowych. Muszą one bowiem uwzględniać zarówno specyfikę, status prawny organizacji, jak i politykę ustalania składek, również w formie benefitów dla pracowników, a przede wszystkim automatyczne nadawanie statusów pracownikom” – podkreśla ekspert Quercus.

Z punktu widzenia programu do obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych wyróżnia się 3 podstawowe statusy pracowników (związanych ze spełnieniem bądź niespełnieniem warunków określonych w Ustawie o PPK): nieuprawniony do korzystania z PPK, uprawniony do obowiązkowego korzystania (osoby w wieku 18-54 lata), uprawniony do dobrowolnego korzystania (osoby w wieku 55-69 lat). Program do obsługi PPK automatycznie weryfikuje, czy pracownik spełnia, czy nie spełnia tych warunków, nadaje mu odpowiedni status i automatycznie go aktualizuje, np. nocą, kiedy żadne procesy na danych pracowniczych nie są przeprowadzane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

#4 Kompleksowość

Czwartą cechą dobrego programu do obsługi PPK jest kompleksowość, rozumiana przede wszystkim jako uwzględnienie w rozwiązaniu możliwych zdarzeń, także tych, które obecnie prawdopodobnie nie wystąpią, jednak z pewnością wydarzą się w przyszłości. „Narzędzie powinno zatem uwzględniać takie sytuacje, jak np. transfer środków, wypłata składek, aktualizacje statusu dla osób, które miały prowadzone PPK u różnych pracodawców itp.” – tłumaczy Arkadiusz Siwek.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

REKLAMA

To oczywiście nie wszystkie zdarzenia, które twórcy narzędzia do obsługi PPK powinni przewidzieć. Nawet jeśli niektóre z nich, jak np. aktualizacje dla osób z kilkoma kontami PPK u różnych pracodawców, obecnie się nie zdarzają, kiedyś z pewnością wystąpią. Podobnie jest np. z dostępnymi raportami. Oprócz podstawowych programów wyświetlających zgromadzone dane PPK w jednym miejscu (Lista uczestników oraz Ewidencja PPK), przydatne mogą się okazać także takie raporty, jak monitorowanie ustawowych terminów PPK (np. siedmiodniowy okres pomiędzy przyjęciem od pracownika deklaracji o rezygnacji a przesłaniem jej do agenta transferowego). Ekspert Quercus podkreśla również, że pod hasłem „kompleksowość” kryje się także funkcja kompleksowej obsługi, umożliwiająca masowe wprowadzanie wybranych zdarzeń PPK (np. dla kilkuset pracowników jednocześnie).

Wybierając rozwiązanie do obsługi PPK, warto postawić na wygodę i komfort personelu, który będzie realizować zadania związane z obsługą PPK. Im wygodniejsza i bardziej zautomatyzowana będzie to praca, tym większe zadowolenie personelu, ale i możliwość skupienia się miękkim HR, np. na stworzeniu programów motywacyjnych, których elementem będą dodatkowe składki na PPK.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA