REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport ręczny - normy bhp

Adam Mikoś
Adam Mikoś, Kierownik Działu BHP, DHL Parcel, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy
Transport ręczny - normy bhp
Transport ręczny - normy bhp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Transport ręczny - jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty? Co mówią przepisy BHP? Jakie są normy dźwigania czyli ile maksymalnie kg można podnosić w pracy?

Podnoszenie ciężarów powodem chorób kręgosłupa

Często zwolnienia lekarskie pracowników związane są z chorobami kręgosłupa. Główne przyczyny schorzeń i urazów w tym zakresie to brak aktywności fizycznej, przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy, nadwaga, ale również nieprawidłowe podnoszenie i przenoszenie ciężarów.

REKLAMA

Autopromocja

Transport ręczny - przepisy BHP

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. określa, że pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania ręcznych prac transportowych na stanowiskach pracy. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, transport ręczny powinien być jak najmniej uciążliwy dla zdrowia pracowników, których pracodawca ma zapewnić sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej, zgodnie z wykonaną oceną ryzyka zawodowego.

Ponadto, zadaniem pracodawcy jest przeszkolenie pracowników odnośnie prawidłowych sposobów dźwigania ciężarów podczas ręcznego transportowania ładunków. Kluczem dla bezpiecznego podnoszeniu ciężarów jest odpowiednia pozycja oraz technika wykonywania tej czynności. Jak to zrobić?

Jak prawidłowo podnosić ciężary? - instrukcja bhp

 1. Podejdź możliwie najbliżej przedmiotu, znajdź stabilną pozycję
 2. Ugnij nogi w kolanach
 3. Chwyć przedmiot za uchwyty lub za podstawę
 4. Podnieś go jednocześnie prostując nogi w kolanach, biodrach oraz utrzymując wyprostowany grzbiet.
 5. Podnosząc ciężar, nie pochylaj głowy
 6. Unikaj skrętu (rotowania) tułowia

Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 • sprawdź, czy kształt i gabaryty opakowania umożliwiają jego bezpieczne przeniesienie – najlepiej, jeśli będzie ono wyposażone w odpowiednie uchwyty;
 • w żadnym wypadku nie może ono wskazywać oznak uszkodzenia i powinno być wytrzymałe.
 • zawsze należy zwrócić szczególną ostrożność na ostre krawędzie i wystające elementy, o ile takie występują.

Ile kg można dźwigać w pracy? - bhp

Podstawowe normy dźwigania zgodne z przepisami bhp:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dla mężczyzn – 50 kg w pracy dorywczej i 30 kg w pracy stałej
 • dla kobiet – 20 kg w pracy dorywczej i 12 kg w pracy stałej

Transportowanie ładunków powyżej obręczy barkowej

 • dla mężczyzn – 35 kg przy pracy dorywczej i 21 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 14 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Przedmioty transportowane na odległość powyżej 25 metrów

 • dla mężczyzn – 30 kg
 • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia nie przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 30 kg
 • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 30 kg przy pracy dorywczej i 20 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 12 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Zespołowe przemieszczanie ładunków - ile kg?

Zupełnie inne normy obowiązują przy zespołowym przenoszeniu ładunków. Jest ono obligatoryjne w sytuacji, gdy długość przedmiotu przekracza 4 m, a masa 20 kg (w przypadku kobiet) lub 30 kg (w przypadku mężczyzn). Należy wówczas odpowiednio dobrać pracowników pod kątem ich wzrostu i możliwości fizycznych, a transport powinien odbywać się pod nadzorem pracownika doświadczonego w zakresie ręcznego przemieszczania ładunków i organizacji tego typu pracy. Dodatkowo należy pamiętać aby odstępy pomiędzy pracownikami wynosiły co najmniej 0,75 m oraz stosowany był odpowiedni sprzęt pomocniczy. Przy zespołowym przemieszczaniu ładunków masa przedmiotu w przeliczeniu na jednego pracownika nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 42 kg przy pracy dorywczej i 25 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 17 kg przy pracy dorywczej i 10 kg przy pracy stałej

Polecamy: Monitor BHP – wydanie cyfrowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA