REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport ręczny - normy bhp

Adam Mikoś
Adam Mikoś, Kierownik Działu BHP, DHL Parcel, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy
Transport ręczny - normy bhp
Transport ręczny - normy bhp
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Transport ręczny - jak prawidłowo podnosić ciężkie przedmioty? Co mówią przepisy BHP? Jakie są normy dźwigania czyli ile maksymalnie kg można podnosić w pracy?

Podnoszenie ciężarów powodem chorób kręgosłupa

Często zwolnienia lekarskie pracowników związane są z chorobami kręgosłupa. Główne przyczyny schorzeń i urazów w tym zakresie to brak aktywności fizycznej, przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy, nadwaga, ale również nieprawidłowe podnoszenie i przenoszenie ciężarów.

Autopromocja

Transport ręczny - przepisy BHP

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. określa, że pracodawca powinien dążyć do wyeliminowania ręcznych prac transportowych na stanowiskach pracy. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, transport ręczny powinien być jak najmniej uciążliwy dla zdrowia pracowników, których pracodawca ma zapewnić sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej, zgodnie z wykonaną oceną ryzyka zawodowego.

Ponadto, zadaniem pracodawcy jest przeszkolenie pracowników odnośnie prawidłowych sposobów dźwigania ciężarów podczas ręcznego transportowania ładunków. Kluczem dla bezpiecznego podnoszeniu ciężarów jest odpowiednia pozycja oraz technika wykonywania tej czynności. Jak to zrobić?

Jak prawidłowo podnosić ciężary? - instrukcja bhp

 1. Podejdź możliwie najbliżej przedmiotu, znajdź stabilną pozycję
 2. Ugnij nogi w kolanach
 3. Chwyć przedmiot za uchwyty lub za podstawę
 4. Podnieś go jednocześnie prostując nogi w kolanach, biodrach oraz utrzymując wyprostowany grzbiet.
 5. Podnosząc ciężar, nie pochylaj głowy
 6. Unikaj skrętu (rotowania) tułowia

Ponadto warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 • sprawdź, czy kształt i gabaryty opakowania umożliwiają jego bezpieczne przeniesienie – najlepiej, jeśli będzie ono wyposażone w odpowiednie uchwyty;
 • w żadnym wypadku nie może ono wskazywać oznak uszkodzenia i powinno być wytrzymałe.
 • zawsze należy zwrócić szczególną ostrożność na ostre krawędzie i wystające elementy, o ile takie występują.

Ile kg można dźwigać w pracy? - bhp

Podstawowe normy dźwigania zgodne z przepisami bhp:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dla mężczyzn – 50 kg w pracy dorywczej i 30 kg w pracy stałej
 • dla kobiet – 20 kg w pracy dorywczej i 12 kg w pracy stałej

Transportowanie ładunków powyżej obręczy barkowej

 • dla mężczyzn – 35 kg przy pracy dorywczej i 21 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 14 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Przedmioty transportowane na odległość powyżej 25 metrów

 • dla mężczyzn – 30 kg
 • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia nie przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 30 kg
 • dla kobiet – 12 kg

Jeżeli przedmioty są przenoszone przez jednego pracownika pod górę po nierównej powierzchni, pochylniach lub schodach, których maksymalny kąt nachylenia przekracza 30°, a wysokość przekracza 4 metry, niezależnie od odległości, na jaką przedmioty są przenoszone, to masa tych przedmiotów nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 30 kg przy pracy dorywczej i 20 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 12 kg przy pracy dorywczej i 8 kg przy pracy stałej

Zespołowe przemieszczanie ładunków - ile kg?

Zupełnie inne normy obowiązują przy zespołowym przenoszeniu ładunków. Jest ono obligatoryjne w sytuacji, gdy długość przedmiotu przekracza 4 m, a masa 20 kg (w przypadku kobiet) lub 30 kg (w przypadku mężczyzn). Należy wówczas odpowiednio dobrać pracowników pod kątem ich wzrostu i możliwości fizycznych, a transport powinien odbywać się pod nadzorem pracownika doświadczonego w zakresie ręcznego przemieszczania ładunków i organizacji tego typu pracy. Dodatkowo należy pamiętać aby odstępy pomiędzy pracownikami wynosiły co najmniej 0,75 m oraz stosowany był odpowiedni sprzęt pomocniczy. Przy zespołowym przemieszczaniu ładunków masa przedmiotu w przeliczeniu na jednego pracownika nie może przekraczać:

 • dla mężczyzn – 42 kg przy pracy dorywczej i 25 kg przy pracy stałej
 • dla kobiet – 17 kg przy pracy dorywczej i 10 kg przy pracy stałej

Polecamy: Monitor BHP – wydanie cyfrowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA