Kategorie

Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić 2021

Emilia Panufnik
Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić 2021
Shutterstock
Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić w 2021 r. bez konieczności pomniejszenia lub zawieszenia świadczenia przez ZUS?

Świadczenie przedemerytalne - wysokość netto 2021

Świadczenie przedemerytalne z ZUS od 1 marca 2021 r. wynosi 1262,34 zł brutto. Ile świadczenie przedemerytalne wynosi na rękę? Świadczenie przedemerytalne netto wynosi 1075,73 zł.

Świadczenie przedemerytalne a praca

Pobierając świadczenie przedemerytalne, można dorabiać. Przewidziano jednak limity dla takiej pracy, a raczej limity kwot dorabiania. W tym celu przekazuje się ZUS do końca maja każdego roku kwoty przychodu osiągnięte od 1 marca do 28 lub 19 lutego każdego roku. Czytaj więcej: Świadczenie przedemerytalne - ważny termin do końca maja. Ile najwięcej można dorobić bez żadnych konsekwencji?

Świadczenie przedemerytalne - ile można dorobić w 2021 r.?

ZUS podaje limity dorabiania od 1 marca 2021 r.:

Rodzaj kwoty

Wysokość kwoty

dopuszczalna miesięczna kwota przychodu równa 25% przeciętnego wynagrodzenia z 2020 r.

1291,90 zł

graniczna miesięczna kwota przychodu równa 70% przeciętnego wynagrodzenia z 2020 r.

3617,30 zł

dopuszczalna roczna kwota przychodu

15 502,80 zł     

graniczna roczna kwota przychodu

43 407,60 zł

gwarantowana kwota świadczenia przysługująca osobie osiągającej przychód przekraczający 25% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższy niż 70% tego wynagrodzenia

631,17 zł

ZUS podaje dwa limity: miesięczny i roczny, przy czym operuje się dwiema kwotami: dopuszczalną i graniczną. Co to oznacza? Dopuszczalna kwota zarobków na miesiąc wynosi 1291,90 zł brutto. Przekroczenie tej kwoty powoduje odpowiednie zmniejszenie świadczenia z ZUS. Gwarantowana kwota świadczenia to 631,17 zł, a więc nawet w przypadku dorobienia np. 800,00 zł, nie można pomniejszyć świadczenia przedemerytalnego do kwoty niższej niż 631,17 zł. Wyjątkiem jest przekroczenie kwoty 3617,30 zł na miesiąc. Wówczas dochodzi do zawieszenia świadczenia wypłacanego z ZUS.

W skali roku I limit to 15 502,80 zł - dopuszczalna kwota przychodu rocznie. II limit to natomiast 43 407,60 zł - graniczna roczna kwota przychodu.

Świadczenie przedemerytalne a emerytura

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie bezrobotnej, która minimum przez 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych i nie odmówiła w tym okresie bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, nie osiągnęła wieku emerytalnego i nie może jeszcze pobierać emerytury. Pobieranie świadczenia przedemerytalnego nie wpływa na wysokość przyszłej emerytury.

Świadczenie przedemerytalne - dla kogo?

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, trzeba spełniać określone wymogi, jak:

 • tryb rozwiązania stosunku pracy - z powodu likwidacji pracodawcy lub jego niewypłacalności w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, a minimalny okres zatrudnienia u tego pracodawcy to 6 miesięcy,
 • wiek - co najmniej 56 lat (kobieta) i 61 lat (mężczyzna),
 • długość okresów składkowych i nieskładkowych (do dnia rozwiązania stosunku pracy) - co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna).

Nie jest to jedyna sytuacja, kiedy przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego. ZUS wymienia jeszcze inne przypadki:

 • długość okresów składkowych i nieskładkowych do czasu rozwiązania stosunku pracy wynosiła co najmniej 30 lat (kobieta) i 35 lat (mężczyzna),
 • wiek co najmniej 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
 • rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy (w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), a minimalny okres zatrudnienia u tego pracodawcy to
  6 miesięcy;

albo

 • ogłoszono upadłość działalności pozarolniczej,
 • do dnia ogłoszenia upadłości okresy składkowe i nieskładkowe wynosiły co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna),
 • wiek co najmniej 56 lat (kobieta) i 61 lat (mężczyzna),
 • minimalny okres opłacania składek na ubezpieczenia społeczne to 24 miesiące;
   

albo

 • ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy,
 • okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobieta)i 25 lat (mężczyzna),
 • wiek co najmniej 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
 • rejestracja w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat;

albo

 • ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka,
 • okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna), 
 • wiek co najmniej 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
 • rejestracja w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna pobieranego nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, do którego prawo ustało na skutek śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka;

albo

 • rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
 • okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 35 lat (kobieta) i 40 lat (mężczyzna),
 • bez względu na wiek,
 • minimalny okres zatrudnienia u tego pracodawcy to 6 miesięcy;

albo

 • rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy 
 • udowodnienie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy okresy składkowe i nieskładkowe wynosiły co najmniej 34 lat (kobieta) i 39 lat (mężczyzna),
 • bez względu na wiek, 
 • okres zatrudnienia u tego pracodawcy to co najmniej 6 miesięcy;

albo

 • rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz w dniu 28 września 1997 r. pozostawała w zatrudnieniu w zakładach, które produkują lub zaprzestały produkcji wyrobów zawierających azbest,
 • okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobieta) i 25 lat (mężczyzna) w tym co najmniej 10 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy w zakładach, które produkują lub zaprzestały produkcji wyrobów zawierających azbest,
 • bez względu na wiek.

Osoby uprawnione zgodnie z powyższymi wymaganiami otrzymują świadczenie na wniosek przedkładany ZUS. Wniosek o świadczenie przedemerytalne składa się na formularzu ZUS ESP.

Świadczenie przedemerytalne a trzynastka

Czy osobom pobierającym świadczenie przedemerytalne należy się dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. trzynastka? Wypłacane jest ono w terminie kwiecień/maj każdego roku. W 2021 r. tzw. 13 emerytura wyniosła 1066,24 zł netto. Przysługuje każdemu emerytowi i renciście, niezależnie od wysokości otrzymywanego świadczenia. Należy się także tym osobom, które na dzień 31 marca mają prawo do świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2173 oraz z 2020 r. poz. 252).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?