Kategorie

PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

Joanna Gawęda
Ekspert PFR Portal PPK
PPK - jak sprawdzić stan oszczędności na rachunku PPK?
Shutterstock
PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

PPK - można na bieżąco sprawdzać stan oszczędności na swoim rachunku

Uczestnik PPK, poprzez serwis klienta instytucji finansowej, może monitorować stan swoich oszczędności. Ponadto, instytucja finansowa przekazuje mu roczne informacje o wysokości środków na jego rachunku PPK.

Przystąpienie do pracowniczego planu kapitałowego (PPK) powoduje, że dla uczestnika tego programu otwierany jest prywatny rachunek PPK. Niezwłocznie po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, instytucja finansowa udostępnia uczestnikowi PPK informację o zawarciu tej umowy.

Czym jest pierwsza informacja?

Informacja ta przekazywana jest w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku lub za pomocą systemu teleinformatycznego, a na wniosek uczestnika PPK – w postaci papierowej.

Reklama

Zawiera ona m.in. dane instytucji finansowej, dane podmiotu zatrudniającego, określenie wysokości wpłat do PPK, a także informacje o możliwości złożenia przez uczestnika PPK dyspozycji w zakresie środków zgromadzonych na rachunku PPK i trybie składania tych dyspozycji. Powinna zawierać także informacje o tym, jak uzyskać dostęp do rachunku PPK, w tym identyfikator do logowania.

Jeśli uczestnik PPK nie otrzymał od instytucji finansowej, z którą ma zawartą umowę o prowadzenie PPK, informacji o przystąpieniu do PPK, powinien zgłosić się do tej instytucji w celu uzyskania dostępu do serwisu klienta. W przypadku, gdy dana osoba nie wie, w jakiej instytucji finansowej ma rachunek PPK, powinna zapytać o to swój podmiot zatrudniający (np. pracownik pracodawcę). [koniec Ważne]

Bieżący dostęp do rachunku PPK

Dostęp do rachunku PPK wiąże się dla uczestnika nie tylko z możliwością monitorowania stanu oszczędności, ale także składania zleceń i podglądu historii transakcji. Po zalogowaniu, uczestnik PPK może sprawdzić wysokość wpłat do PPK - z podziałem na wpłaty podstawowe i dodatkowe oraz źródło ich finansowania, może złożyć dyspozycję zwrotu lub wypłaty środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, podzielić zgromadzone środki pomiędzy funduszami (konwersja, zamiana) lub przekierować przyszłe wpłaty do PPK do innego funduszu niż właściwy z uwagi na jego wiek (zmiana alokacji wpłat).

W sytuacji, gdy pracownik ma kilka rachunków PPK w różnych instytucjach finansowych, do każdego z tych rachunków loguje się oddzielnie.

Informacja roczna i dla 60 latków o wysokości oszczędności

Reklama

Dodatkowo, instytucja finansowa, w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku, przekazuje uczestnikowi PPK roczną informację o wysokości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, o wysokości wpłat dokonanych na ten rachunek w poprzednim roku kalendarzowym oraz o innych transakcjach zrealizowanych na rachunku PPK uczestnika w poprzednim roku kalendarzowym. Ponadto, w I kwartale roku kalendarzowego, w którym uczestnik PPK ukończy 60 lat, dostanie on także informację o warunkach wypłaty środków zgromadzonych na jego rachunku PPK.

Informacje te powinny trafić do uczestnika PPK w postaci elektronicznej, pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku lub - na wniosek uczestnika PPK - w postaci papierowej.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Aldoo
  2021-06-11 18:29:49
  No zadne odkrycie :) konto PPK jest prywatne, ma sie do niego normalnie login i dostepy i mozna zalogowac sie i kontrolowac srodki, zlecac ewentualna wyplate itp, mega fajnie to funkcjonuje
  1
 • Robi
  2021-06-16 12:22:46
  Można można, nie ma nic trudnego w obsłudze. Generalnie program jest dobrze pomyślany. Patrząc z punktu widzenia pracownika nie trzeba wiele robić, samo się odkłada w sumie. Dzięki składce pracodawcy zawsze większa sumka wpływa na konto.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

Praca w upały - zalecenia GIP

Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?