REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 czerwca 2021 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony - czerwiec 2021
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony - czerwiec 2021
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie ponownie przedłużony. Czy będzie funkcjonował do końca roku szkolnego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - czerwiec 2021

Aktualnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy funkcjonuje do 6 czerwca 2021 r. W dniu 1 czerwca 2021 r. w rządowym centrum legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń Rady Ministrów ponownie przedłużające dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS i zasiłek opiekuńczy z KRUS. To świadczenia przyznawane od marca 2020 r. z tytułu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola i szkoły z powodu COVID-19. Wówczas rodzice nie mogą pracować zawodowo i muszą zapewnić osobistą opiekę nad dzieckiem. Zamiast wynagrodzenia otrzymują za ten czas właśnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy (ZUS) lub zasiłek opiekuńczy (KRUS). To samo dotyczy sytuacji, gdy z powodu COVID-19 nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego. Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Co to oznacza? Przy stałej pensji będzie to 80% wynagrodzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - do kiedy?

Projekty rozporządzeń przewidują wydłużenie zasiłku do dnia 25 czerwca 2021 r. Jest to termin zakończenia roku szkolnego. Przedłużenie obejmuje więc kolejne 19 dni. Zwykle okres obowiązywania zasiłku przedłużano o kolejne 14 dni. Tym razem ze względu na zakończenie roku szkolnego okres ten obejmuje wszystkie dni od 7 do 25 czerwca 2021 r. Nie wyklucza się kolejnych przedłużeń dodatkowego zasiłku opiekuńczego, być może po wakacjach. Na razie wszystko wskazuje na to, że epidemia powoli wygasa. W 2020 r. w sezonie wakacyjnym zasiłek obowiązywał do 26 lipca. Następnie wrócił wraz z rozpoczęciem roku szkolnego od 1 do 20 września. Później wraz z nasileniem pandemii wrócił 9 listopada i był cały czas przedłużany.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - jak uzyskać?

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć tzw. wniosek do pracodawcy lub zleceniodawcy albo osoba prowadząca działalność gospodarczą składa go bezpośrednio do ZUS. Można to zrobić elektronicznie. Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku: Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Wniosek to de facto "Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego". Pobierz oświadczenie >>>

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1009)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1008)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA