REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak zatrudnić dobrego programistę?
Jak zatrudnić dobrego programistę?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

Programista poszukiwany!

Przyspieszenie transformacji cyfrowej w skali globalnej doprowadziło do powstania dużych luk między popytem a podażą na rynku pracy specjalistów IT. Obecnie polskie firmy nie konkurują tylko ze sobą nawzajem, ale także z firmami
z USA i Europy Zachodniej. Te są w stanie zapłacić starszemu programiście nawet 30 tys. PLN miesięcznie.

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie wiele firm zatrudnia dodatkowych rekruterów, outsourcuje lub rozbudowuje zespoły rekrutacyjne – zapominając o tym, że wszyscy pracują na tym samym rynku i kontaktują się z tą samą grupą kandydatów, których pula jest ograniczona. W czasie pandemii aż o 80 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla informatyków w jednym z największych portali rekrutacyjnych.

Transformacja cyfrowa trwa, niestety optymistyczne prognozy dotyczące digitalizacji Polski są aktualnie redefiniowane – pozyskanie wyspecjalizowanego pracownika staje się coraz trudniejsze, brakuje m.in. wysoko wykwalifikowanych pracowników IT, a zapowiedziany kształt Polskiego Ładu jest dodatkowym zagrożeniem – może przyspieszyć tempo wyprowadzki znad Wisły zarówno szybko rozwijających się firm technologicznych, jak i samych programistów. I tu pojawia się pytanie: czy w Polsce zabraknie specjalistów IT?

Oferty pracy dla rekruterów i programistów

Prognozy z początków pandemii: Rynek pracownika w IT zmieni się w rynek pracodawcy. W drugim i trzecim kwartale ubiegłego roku firmy technologiczne, dostarczające swoje produkty i usługi dla branż, takich jak choćby travel and hospitality, obniżały pensje i zwalniały pracowników. Zwalniano także rekruterów, ponieważ pracodawcy zakładali, że jeśli tak dużo talentów dostępnych jest na rynku, kandydaci będą zgłaszać się do firm sami i przedpanedmiczne trendy się odwrócą.

Róża Szafranek

CEO HR Hints

Tymczasem już Q1 2021 pokazał, że sytuacja jest dokładnie odwrotna – na rynku nigdy nie było tak dużo ofert dla rekruterów i programistów. Trend nie dotyczy tylko juniorów – tych jest obecnie nadal najwięcej na rynku, a ofert pracy dla nich w sektorze IT jest najmniej. Widać to zwłaszcza po liczbie aplikacji – dostajemy ich nawet do 200 tygodniowo na jedną otwartą rolę juniorską. Jest to w dużej mierze związane ze strategią, jaką przyjęły firmy, które postanowiły zatrzymać osoby z dużym doświadczeniem, mogące samodzielnie poprowadzić projekty i utrzymać istotne systemy, a rezygnować z osób mniej doświadczonych – mówi Róża Szafranek, CEO HR Hints.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego trudno o dobrego specjalistę z branży IT?

REKLAMA

Obecnie polskie firmy nie konkurują tylko ze sobą nawzajem, ale także z firmami z USA i Europy Zachodniej. Te są w stanie zapłacić starszemu programiście nawet 30 tys. PLN miesięcznie, a czasem nawet więcej. Jeśli tendencja niezatrudniania w miejscu prowadzenia biznesu, a przechodzenia firm z zachodu na remote–first model utrzyma się, to większość polskich firm po prostu nie będzie w stanie zatrudnić dobrych specjalistów i budować konkurencyjnych produktów.

Aktualnie wiele firm zatrudnia dodatkowych rekruterów, outsourcuje lub rozbudowuje zespoły rekrutacyjne – zapominając o tym, że wszyscy oni pracują na tym samym rynku i kontaktują się z tą samą grupą kandydatów, których pula jest po prostu ograniczona. Ogromną wagę w ostatecznym wyborze firmy ma tutaj jej pozycja, brand i doświadczenie osób technicznych, kultura pracy organizacji oraz tworzone rozwiązania. Coraz mniej osób w branży IT będzie chciało – w dobie tak ogromnej konkurencji – pracować dla „młodej, dynamicznej firmy”. Dziś to o wiele za mało, by pokazać i udowodnić kandydatowi, co ciekawego rzeczywiście może z nami budować – mówi Szafranek, dodając, że dodatkowym utrudnieniem są koszty pracy: te są w Polsce bardzo wysokie, dlatego większość firm, np. startupy działające w oparciu o nowe technologie i rozwijające prawdziwie innowacyjne produkty, i tym samym mogące konkurować z tymi z USA lub Europy Zachodniej, współpracują z ekspertami w obszarze IT w oparciu o umowy B2B.

Programiści wybierają zagranicznych pracodawców

Z bolesnym brakiem specjalistów inne kraje spotkały się już wcześniej. Tego samego doświadczyły dwie dekady temu Stany Zjednoczone i kraje zachodnie, dlatego z początkiem 2000 r. wiele firm postanowiło przenieść swoje oddziały IT do Polski. Niedobory specjalistów IT (liczone na podstawie otwartych stanowisk względem dostępnym specjalistów, którzy potencjalnie mogliby je wypełnić) wg różnych źródeł na rynku polskim wynoszą 15–20 proc. W US natomiast 30% i więcej. Pandemia jeszcze wyraźniej zaostrzyła konkurencję i wzmocniła „niezależność terytorialną” – firmy pracujące zdalnie mogą teraz zatrudniać pracowników z dowolnego zakątka świata, płacąc w oparciu o swoje standardowe stawki – nie jest więc tajemnicą, że polski pracodawca nie jest w najlepszej sytuacji i nie zawsze może konkurować finansowo, np. z firmą z US lub Europy Zachodniej. Ratunek?

Zmiana podejścia – powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce – kształcić i mobilizować wszystkich kandydatów do pracy, a nie oczekiwać od rynku gotowych ekspertów. Teraz liczą się bardziej potencjał i trajektoria rozwoju niż punkty w CV. Czasami bardziej opłaca się zaprosić do współpracy kogoś, kto nie spełnia wszystkich kryteriów i nie zna np. najnowszych technologii, ale będzie w stanie nadrobić umiejętności w ciągu 3 miesięcy, niż przez kolejne 5 miesięcy szukać nowej osoby – radzi Róża Szafranek. – Musimy otworzyć się na nowe formy współpracy, pracować z nastawieniem na efekt, a nie na przepracowane godziny. Firmy z pragmatycznym podejściem już tak robią, bo rozumieją, że ludziom potrzeba elastyczności i możliwości osiągania motywujących celów,, a nie pracy od 9 i 17 i picia w niej kawy, kiedy nic się nie dzieje – dodaje.

Wzrost zarobków programistów

W czasie pandemii aż o 80 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla informatyków w jednym z największych portali rekrutacyjnych. Porównanie dotyczy pierwszych kwartałów obecnego i poprzedniego roku. W innym serwisie ofert zatrudnienia dla informatyków było trzy razy więcej. Zarobki w branży IT nadal kuszą – według analizy firmy rekrutacyjnej Devire – to inżynierowie danych (data engineers), zajmujący się ich przetwarzaniem i selekcją, a niekiedy i wstępną analizą, odnotowali w 2020 r. najwyższy wzrost stawek. Wynagrodzenia seniorów, czyli doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, którzy wykorzystują języki programowania Scala i Python, wzrosły w ciągu ostatniego roku aż o 40 proc. i dochodzą do 24 tys. zł brutto, przy zatrudnieniu na umowie o pracę.

Źródło: HR Hints

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA