Uczestnik PPK ma wpływ na sposób zarządzania środkami
REKLAMA
REKLAMA
Zarządzanie środkami PPK - fundusz zdefiniowanej daty
Domyślnie środki gromadzone przez uczestnika PPK są zarządzane przez fundusz zdefiniowanej daty dopasowany do jego wieku. Fundusz ten można jednak zmienić.
REKLAMA
Podmiot zatrudniający zawiera w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowę o prowadzenie PPK z funduszem zdefiniowanej daty właściwym dla wieku tej osoby. Fundusze zdefiniowanej daty inwestują środki zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1342), dalej „ustawa o PPK”. Alokacja środków zmienia się wraz z wiekiem uczestnika PPK. Początkowo w portfelu funduszu przeważają aktywa o relatywnie większym poziomie ryzyka (np. akcje), a wraz ze zbliżaniem się do daty docelowej funduszu ich udział spada na rzecz mniej ryzykownych instrumentów (np. obligacji).
PPK - konwersja lub zamiana na wniosek
Uczestnik PPK może złożyć instytucji finansowej wniosek o konwersję lub zamianę.
Konwersją jest przeniesienie środków pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, subfunduszami wydzielonymi w różnych funduszach inwestycyjnych bądź funduszami emerytalnymi. Natomiast zamiana to przeniesienie środków pomiędzy subfunduszami wydzielonymi w tym samym funduszu inwestycyjnym.
Rozwiązania te umożliwiają przenoszenie środków pomiędzy funduszami/subfunduszami zdefiniowanej daty. Można z nich skorzystać jednak tylko w ramach tego samego podmiotu zarządzającego, czyli tego samego towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechnego towarzystwa emerytalnego, pracowniczego towarzystwa emerytalnego albo zakładu ubezpieczeń. Zamiany można dokonać jedynie w funduszu inwestycyjnym, który ma konstrukcję funduszu z wydzielonymi subfunduszami.
Przeniesienia środków pomiędzy funduszami (albo subfunduszami) można dokonywać wielokrotnie. Realizacja w danym roku kalendarzowym nie więcej niż dwóch konwersji lub zamian jest bezpłatna.
Fundusze zdefiniowanej daty różnią się między sobą proporcją inwestowania środków uczestników w część udziałową, z którą wiąże się potencjalnie większe ryzyko, ale i większa szansa na osiągnięcie wysokich zysków, oraz część dłużną, z którą wiąże się mniejsze ryzyko, ale też mniejsza szansa na wysokie zyski. Korzystając z konwersji lub zamiany, uczestnik PPK może lokować środki zgromadzone w PPK w funduszach/subfunduszach zgodnie z jego oczekiwaniami inwestycyjnymi i akceptowanym przez niego poziomem ryzyka.
Składając do instytucji finansowej wniosek o konwersję lub zamianę, uczestnik PPK określa procentowy udział środków zgromadzonych w PPK, które chciałby ulokować w poszczególnych funduszach lub subfunduszach. Wpłata do jednego funduszu lub subfunduszu powinna stanowić kwotę odpowiadającą co najmniej 10% środków zgromadzonych w PPK.
Zmiana alokacji przyszłych wpłat
Uczestnik PPK ma możliwość zmiany funduszu zdefiniowanej daty nie tylko w zakresie już zgromadzonych środków, ale także na przyszłość - w zakresie wpłat, które będą dokonywane po podjęciu przez niego tej decyzji. Sposób zmiany funduszu zdefiniowanej daty określa umowa o prowadzenie PPK.
Ustawa o PPK pozwala na uregulowanie w umowie o prowadzenie PPK podziału wpłat do funduszu pochodzących z wpłat finansowanych przez uczestnika i podmiot zatrudniający oraz wpłaty powitalnej i dopłat rocznych, według wyboru uczestnika, w taki sposób, że:
- całość wpłat do PPK będzie dokonywana do innego funduszu zdefiniowanej daty, który nie jest funduszem właściwym dla wieku uczestnika,
- całość wpłat do PPK będzie dokonywana do dwóch lub więcej funduszy zdefiniowanej daty, które nie są funduszami właściwymi dla wieku uczestnika,
- część wpłat do PPK będzie dokonywana do funduszu zdefiniowanej daty właściwego dla wieku uczestnika, a część do jednego lub kilku funduszy zdefiniowanej daty, które nie są właściwe dla wieku uczestnika.
Umowa o prowadzenie PPK jest zawierana przez podmiot zatrudniający, w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, bez konieczności pozyskania przez ten podmiot dyspozycji osoby zatrudnionej co do sposobu podziału wpłat dokonywanych do PPK pomiędzy fundusze zdefiniowanej daty. Osoba zatrudniona może skorzystać z uprawnienia dotyczącego wyboru funduszu lub funduszy zdefiniowanej daty innych niż fundusz zdefiniowanej daty właściwy dla jej wieku dopiero po zawarciu dla niej umowy o prowadzenie PPK.
Polecamy: PPK dla pracownika
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat