REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Godziny nadliczbowe, Podstawa wymiaru zasiłków

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana przepisów o ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Dzisiaj, 12 listopada, weszła w życie zmiana przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia dla nowo zatrudnionego pracownika

Jesteśmy nowo powstałą firmą. Od 1 października 2009 r. zatrudniamy ponad 20 pracowników. Pracownik, zatrudniony od 1 października na pełny etat, dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 19 października 2009 r. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? W jaki sposób wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? W umowie o pracę ma 9 zł/godzinę oraz premię i dodatki na zasadach i warunkach określonych w zakładowych przepisach o wynagradzaniu.

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

Jak oddać pracownikowi dzień wolny za święto

Zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy wskazuje na konieczność oddawania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dzień wolny od pracy, np. w wolną sobotę. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio 15 sierpnia 2009 r.

Składniki wynagrodzenia uwzględniane przy wymiarze zasiłku chorobowego

16 października prezydent podpisał ustawę nowelizującą przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowelizacja dotyczy składników wynagrodzenia wliczanych do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jak rozliczać czas pracy pracowników zarządzających i kierowników

Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz kierownicy wyodrębnionych jednostek organizacyjnych są objęci tymi samymi przepisami z zakresu czasu pracy, co pozostali pracownicy. Istnieje jedynie kilka wyjątków, które przewidują brak stosowania do tej grupy pracowników określonych przepisów z zakresu czasu pracy.

Czy w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru trzeba uzupełnić wynagrodzenie za niepełny miesiąc

Wyliczamy pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym otrzymał zwolnienie lekarskie. Jak postąpić, jeżeli w czasie tych 12 miesięcy pracownik korzystał ze zwolnienia lekarskiego, ale między zwolnieniami były przerwy trwające dłużej niż 3 miesiące? Czy taki niepełny miesiąc pracy mamy pominąć i wyliczyć średnią z mniejszej liczby miesięcy? Czy wynagrodzenie takie trzeba uzupełnić do kwoty wynagrodzenia, którą pracownik uzyskałby, gdyby przepracował cały miesiąc? Pracuje od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w rękach prezydenta

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa czeka na podpis prezydenta.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego

Prawidłowe uzupełnienie wynagrodzenia do celów zasiłkowych zależy od kilku czynników. Należy w szczególności wziąć pod uwagę charakter składników wynagrodzenia oraz przyczyny nieobecności pracownika w pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie za dyżur

Jeśli podczas dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz zakładu pracy, wówczas przepracowane przez niego podczas dyżuru godziny należy zaliczyć do czasu pracy. Co więcej muszą być one traktowane jak godziny nadliczbowe.

Prawo do zasiłku rodzinnego - niekonstytucyjne

Od 8 lipca 2009 r., określając dochód rodziny, organ ustalający prawo do świadczeń rodzinnych jest zobowiązany pomniejszyć ten dochód o dochód utracony.

Zasiłek rodzinny - po każdej utracie dochodu

Każdy utracony dochód członka rodziny pomniejsza dochód całej rodziny, na podstawie którego podejmuje się decyzje o przyznaniu lub odmowie zasiłku rodzinnego. Ograniczenie tej zasady w rozporządzeniu wykonawczym jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Ze względu na trudności finansowe, od stycznia do końca lipca 2009 r. wstrzymaliśmy wypłatę premii miesięcznych. Premia ta w przypadku choroby pracownika była uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i od 6 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim? Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikom, którzy chorowali w okresie wcześniejszym?

Wynagrodzenie telepracownika

Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Praca w nadgodzinach kadry zarządzającej

W sytuacji wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych osobom zarządzającym co do zasady nie przysługuje prawo do normalnego wynagrodzenia oraz dodatku z tego tytułu. Kodeks pracy jednak nie pozbawia takich osób rekompensaty czasem wolnym.

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

Czy jest możliwe złożenie skargi o wznowienie postępowania w sprawie o zasiłek chorobowy

Przywrócenie 3-miesięcznego terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem jest dopuszczalne, jeżeli wnioskujący wykażą, że – działając z należytą starannością – nie dowiedzieli się w odpowiednim czasie o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego podważającego normy, na podstawie których zapadł kwestionowany wyrok (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r., I UO 3/08).

Jak rozliczać godziny nadliczbowe

Pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca jest zobowiązany zrekompensować pracownikowi czasem wolnym albo dodatkowym wynagrodzeniem. Udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty pracownikowi 50% lub 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Podstawa wymiaru zasiłków

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy?

Obliczanie dodatków za nadgodziny

Dodatek za pracę nadliczbową powinien być obliczany co do zasady od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny - jeżeli został przyznany.

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

Czas pracy pracowników samorządowych

Ustawą o pracownikach samorządowych wprowadzono nowe zasady rozliczania czasu pracy tej grupy pracowników. Przyjęte uregulowania znacznie uelastyczniają ich czas pracy.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł.

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

Zatrudnianie kadry menedżerskiej w godzinach nadliczbowych

Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia, argumentując, że jest to potrzebne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Czy menedżerowie powinni pracować nadliczbowo bez limitów i bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia?

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania.

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać składkę na ubezpieczenie grupowe pracowników

Co miesiąc do pensji pracowników doliczamy kwotę składki na ubezpieczenie grupowe pracowników. Ubezpieczenie opłaca firma, a kwotę składki odejmujemy od pensji netto pracownika. Pracownicy sami pokrywają składki i podatek. Kwoty składki na ubezpieczenie grupowe nie doliczaliśmy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Składka na ubezpieczenie grupowe jest opłacana w każdym miesiącu, niezależnie od tego, czy pracownik przez cały miesiąc pracował czy był nieobecny np. z powodu choroby. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. powinniśmy wliczać kwotę ubezpieczenia do podstawy wymiaru świadczeń?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Zatrudniliśmy pracownika od 25 lutego do 31 marca 2009 r. na umowę na okres próbny. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy. W umowie o pracę pracownik ma wynagrodzenie określone na 6,50 zł/godz. i premię uznaniową. W lutym otrzymał premię w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, a za marzec nie wypłacimy mu premii. Pracownik ma 10-letni staż pracy. Przyniósł zwolnienie lekarskie od 8 do 23 marca 2009 r. Jak wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych

Kryzys ekonomiczny wymusza na firmach poszukiwanie sposobów na obniżanie kosztów swojej działalności. Pracodawca redukując koszty może zrezygnować ze świadczeń, które w powszechnym odczuciu pracowników mają charakter dodatkowy. Są to np. świadczenia związane z podróżami służbowymi, zwłaszcza zagranicznymi. Oszczędności pracodawcy związane z redukcją kosztów takich podróży mogą być znaczne.

Czy przerwanie odpoczynku dobowego pracownika powoduje, że należy go liczyć od nowa

Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy w godz. od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku. We wtorek 3 lutego 2009 r. po przepracowaniu 8 godzin został wezwany dodatkowo do pracy na godz. 19.00, aby przygotować pilny raport. Pracował jeszcze tego dnia do godz. 22.00. Następnego dnia przyszedł do pracy na godz. 8.00. Czy w takim przypadku doszło do naruszenia odpoczynku dobowego przysługującego pracownikowi? Jeśli tak, to jak powinniśmy go pracownikowi zrekompensować?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Praca w nadgodzinach

Czy pracownikowi, będącemu kierownikiem działu w supermarkecie, zatrudnianemu w niedzielę lub w święto, jeśli nie są jego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia albo dzień wolny? Czy pracownika takiego można potraktować jak pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy i nie przyznać mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Wynagrodzenie za pracę w dzień wolny od pracy

W jaki sposób można zrekompensować oddelegowanie pracownika - instruktora (1 etat, 3/4 etatu, 1/2 etatu), zatrudnionego w Miejskim Ośrodku Kultury, jeśli wyjeżdża i uczestniczy w festiwalu, przeglądzie, który trwa np. 4 dni oraz obejmuje sobotę i niedzielę? Pracownikowi nie przysługuje za pobyt na festiwalu dieta, ponieważ placówka pokrywa koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem instruktora.MOK nie płaci za nadgodziny, a za pracę w weekendy (przy imprezach stacjonarnych) oddaje dzień wolny. Proszę o wskazanie podstawy prawnej, na którą mogę się powołać, oraz jej interpretację.

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Kilku pracowników mojej firmy pozostaje w pracy po swoich godzinach pracy. Czasami wykonują pracę na rzecz firmy, ale często zostają w pracy bez naszej wiedzy. Są osoby, które przychodzą do pracy dużo wcześniej przed godziną rozpoczęcia pracy (chociażby ze względów komunikacyjnych). Czy w takich przypadkach mogę zostać zobowiązany do uznania, że pracowali oni w godzinach nadliczbowych (mamy elektroniczny system rejestracji godzin wejścia i wyjścia na teren zakładu pracy, a więc dokładnie wiadomo, w jakich godzinach pracownicy przebywali na terenie zakładu pracy)? Czy wydruki z tego systemu po pewnym czasie mogą stać się dowodem potwierdzającym pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli taka praca faktycznie nie była wykonywana? Jak uniknąć takich sytuacji?

Jak rozliczać dobę pracowniczą

Doba pracownicza nie jest równoznaczna z dobą astronomiczną, która rozpoczyna się o godz. 0.00 i trwa do godz. 24.00. Rozpoczęcie doby pracowniczej może przypadać na różne godziny w zależności od harmonogramowych godzin rozpoczynania pracy przez pracowników. Doba pracownicza to jednak zawsze kolejne 24 godziny.

Długie okresy rozliczeniowe w podstawowym systemie czasu pracy

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników?

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca pracującego 2 dni w tygodniu

 Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy.

Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?

Czy możliwe jest "odwrócenie" rozliczania czasu pracy

W pewnych sytuacjach możliwe jest rozliczanie czasu pracy w ten sposób, że najpierw jest udzielany pracownikom czas wolny (z powodu np. braku zamówień), a następnie (gdy pojawia się konieczność uruchomienia i zwiększenia produkcji czy sprzedaży) odpracowywanie wskazanego wyżej czasu wolnego - pod warunkiem ustalenia takich zasad rozliczania czasu pracy w przepisach zbiorowego prawa pracy, tj. porozumienia ze związkami zawodowymi lub układu zbiorowego pracy, zawartych skutecznie i zgodnie z prawem (wyrok Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II PK 331/07).

Czy można nakazać wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych

Pracownik przepracował w br. 150 godzin nadliczbowych. Ostatnio jeden z pracowników zachorował i nakazaliśmy temu pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik jednak odmówił wyjaśniając, że wypracował już obowiązujący w naszym zakładzie limit godzin nadliczbowych i nie możemy nakazać mu takiej pracy. Czy pracownik ma rację? Jeśli nie, to jakie konsekwencje służbowe możemy wobec niego zastosować?

Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Pracownik wracał pociągiem z delegacji. Powrót miał zaplanowany na godz. 19.00 (następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 8.00). Z powodu awarii pociąg dojechał dopiero o godz. 23.00. Czy późniejszy powrót pracownika z delegacji z powodu awarii pociągu ma wpływ na rozliczenie czasu pracy tego pracownika?

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?

REKLAMA