REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służba cywilna: Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym? Zaproszenie na spotkanie informacyjne online

egzamin samorząd 3
Służba cywilna: Chcesz zostać urzędnikiem mianowanym? Zaproszenie na spotkanie informacyjne online
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 maja 2024 r. można zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zapraszają na spotkanie informacyjne online.
rozwiń >

Spotkanie informacyjne online

Każdego roku Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej. W tym roku zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego można składać do 31 maja.

Autopromocja

Przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zapraszają do udziału w spotkaniu informacyjnym online. Zostaną na nim przedstawione najważniejsze informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dla uczestników będzie również otwarty czat, na którym możliwe będzie zadawanie pytań.

Zaplanowano dwa terminy webinarów:

Termin sprawdzianu

W tym roku kandydaci przystąpią do sprawdzianu 6 lipca w EXPO XXI Warszawa, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Dla kandydatów na urzędnika mianowanego przygotowany został kurs z pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat. Jest on dostępny w Systemie e-learningowym służby cywilnej.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niższa opłata za postępowanie kwalifikacyjne

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej obniżyło opłatę dla tych, którzy przystąpią do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej w 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami wysokość opłaty wynosi 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Oznacza to, że opłata wynosi obecnie 721 zł i jest o ok. 127 zł mniejsza niż przed zmianą.

Szefowa Służby Cywilnej wystosowała list

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Szefowa Służby Cywilnej skierowała do członków korpusu służby cywilnej list, w którym zachęca ich do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. W liście zachęca pracowników służby cywilnej: „ Niezależnie od tego, który urząd administracji rządowej Państwo reprezentujecie – mam nadzieję, że podejmiecie to ambitne wyzwanie i spróbujecie swoich sił w lipcu!”.

Kto może zostać urzędnikiem służby cywilnej

O mianowanie na urzędnika służby cywilnej może ubiegać się każda osoba, która:

 • jest pracownikiem służby cywilnej;
 • pracuje w służbie cywilnej co najmniej trzy lata lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu, aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego przed ich upływem, jednak nie wcześniej niż po dwóch latach odkąd podjęła pracę w służbie cywilnej;
 • jest magistrem lub posiada równorzędny tytuł zawodowy;
 • zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński;
 • jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

W bieżącym roku limit uprawnionych do mianowania wynosi 400 osób.

Co zyskuje urzędnik mianowany

Osoba mianowana na urzędnika służby cywilnej zyskuje:

 • dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni;
 • dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego, możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego;
 • większą ochronę zatrudnienia;
 • większą ochronę wynagrodzenia.

Urzędnik mianowany nie może:

 • podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu;
 • zakładać partii politycznych i uczestniczyć w nich.

Ponadto, mianowanie oznacza:

 • mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych;
 • możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie;
 • możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości;
 • składanie oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

Źródło: Serwis Służby Cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA