| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?RADA

Państwa pracownikowi wykonującemu pracę we Francji będzie przysługiwał dzień wolny od pracy 14 lipca br., w przypadające w tym dniu święto narodowe tego kraju.

UZASADNIENIE

 Pracownicy wykonujący pracę u francuskiego pracodawcy, jak również pracownicy delegowani do tego kraju do pracy, w zakresie przepisów o czasie pracy będą podlegać przepisom prawa miejsca wykonywania pracy. Zmiana miejsca wykonywania przez pracownika pracy na Lyon nie zmienia faktu, że pracownik jest pracownikiem delegowanym. Zgodnie z definicją, która jest określona w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady, za pracownika delegowanego uznaje się takiego pracownika, który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego Państwa Członkowskiego niż państwo, w którym zwyczajowo pracuje.

Zatem Państwa pracownik, wykonujący pracę we Francji, 14 lipca br. będzie miał dzień wolny tak samo jak rodzimi pracownicy tego państwa. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku innych francuskich dni ustawowo wolnych od pracy.

Pracownikowi delegowanemu do kraju UE należy zagwarantować stosowanie warunków zatrudnienia określonego państwa Unii, ustalonych w tym państwie przez:

• przepisy prawne, rozporządzenia lub przepisy administracyjne,

• umowy zbiorowe lub orzeczenia arbitrażowe uznane za powszechnie stosowane.

Poza dniami wolnymi od pracy pracownik wykonujący pracę we Francji będzie dodatkowo, w zakresie prawa do wypoczynku, musiał przestrzegać podstawowego 35-godzinnego tygodnia pracy.

WAŻNE!

Polskiego pracownika delegowanego do pracy we Francji obowiązują warunki zatrudnienia w zakresie czasu pracy wynikające z francuskich przepisów.

Począwszy od 1 lipca br. pracownicy z Polski mogą bez przeszkód podejmować pracę na terenie Francji. Jest to związane z całkowitym otwarciem rynku pracy tego kraju dla pracowników m.in. z Polski. Obywatel Polski chcąc legalnie podjąć pracę we Francji nie będzie już zatem potrzebował ani karty pobytu, ani zezwolenia na pracę. Nie będzie również musiał nigdzie się rejestrować i wystarczy, że podpisze umowę o pracę.

• art. 14 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 dyrektywy 96/71WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (DzU UE L 97.18.1).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »