Kategorie

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Kaja Kryniewicz
Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

RADA

Za okres od 8 do 9 marca 2009 r. (pobyt w szpitalu) pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za pozostały okres zwolnienia lekarskiego od 10 do 27 marca 2009 r. pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Nie powinni Państwo ustalać nowej podstawy wymiaru w związku ze zmianą wysokości świadczenia. Nie można żądać od pracownicy potwierdzenia, że poroniła. Podstawą do wypłaty zasiłku jest zwolnienie lekarskie.

UZASADNIENIE

Reklama

Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Gdy niezdolność do pracy nie przypada na okres ciąży lub jej powodem nie jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wynosi 70%. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy określony w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zatrudniona u Państwa pracownica od 12 grudnia 2008 r. była niezdolna do pracy i korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Z tego tytułu pracownicy przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ 8 marca 2009 r. pracownica poroniła i otrzymała na okres od 8 do 27 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie, od 8 do 9 marca 2009 r. przysługuje jej za pobyt w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 70%, natomiast za okres od 10 do 27 marca 2009 r. zasiłek w wysokości 80%, ponieważ nie jest to już niezdolność do pracy spowodowana ciążą.

WAŻNE!

W związku z pobytem pracownika w szpitalu pracodawca wypłaca 70% zasiłku chorobowego za pierwsze dni zwolnienia lekarskiego.

W związku ze zmianą wysokości zasiłku chorobowego, który przysługuje pracownicy, nie powinni Państwo przeliczać podstawy jego wymiaru. Za okres od 8 do 27 marca 2009 r. nadal będzie to ta sama podstawa wymiaru, która została ustalona dla wypłacanego wcześniej świadczenia. Powinni Państwo od 8 do 9 marca obliczyć 70%, a od 10 do 27 marca 80% wcześniej ustalonej podstawy wymiaru.

Nowej podstawy wymiaru nie oblicza się, jeżeli nie było przerwy między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Płatnik nie oblicza na nowo podstawy wymiaru świadczenia w związku ze zmianą jego wysokości.

Wystawienie zwolnienia bez kodu B jest  potwierdzeniem, że pracownica poroniła. Nie ma przepisów rozstrzygających kwestię dokumentacji potrzebnej do wypłaty w niższej wysokości zasiłku chorobowego od dnia poronienia. W związku z tym pracodawca nie ma podstaw do żądania złożenia przez pracownicę oświadczenia o poronieniu, ani do dostarczenia przez pracownicę zaświadczenia od lekarza o poronieniu. Na potwierdzenie tego faktu można wyłącznie poprosić pracownicę o dostarczenie któregoś z tych dokumentów. Jednak pracownica nie ma obowiązku ich dostarczyć.

Podstawa prawna:

 •  art. 11, art. 36 ust. 1, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?