| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu?

RADA

Za okres od 8 do 9 marca 2009 r. (pobyt w szpitalu) pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru. Za pozostały okres zwolnienia lekarskiego od 10 do 27 marca 2009 r. pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru. Nie powinni Państwo ustalać nowej podstawy wymiaru w związku ze zmianą wysokości świadczenia. Nie można żądać od pracownicy potwierdzenia, że poroniła. Podstawą do wypłaty zasiłku jest zwolnienie lekarskie.

UZASADNIENIE

Jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru. Gdy niezdolność do pracy nie przypada na okres ciąży lub jej powodem nie jest wypadek w drodze do pracy lub z pracy, miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Za okres pobytu w szpitalu zasiłek chorobowy wynosi 70%. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy określony w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zatrudniona u Państwa pracownica od 12 grudnia 2008 r. była niezdolna do pracy i korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Z tego tytułu pracownicy przysługiwał zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponieważ 8 marca 2009 r. pracownica poroniła i otrzymała na okres od 8 do 27 marca 2009 r. zwolnienie lekarskie, od 8 do 9 marca 2009 r. przysługuje jej za pobyt w szpitalu zasiłek chorobowy w wysokości 70%, natomiast za okres od 10 do 27 marca 2009 r. zasiłek w wysokości 80%, ponieważ nie jest to już niezdolność do pracy spowodowana ciążą.

WAŻNE!

W związku z pobytem pracownika w szpitalu pracodawca wypłaca 70% zasiłku chorobowego za pierwsze dni zwolnienia lekarskiego.

W związku ze zmianą wysokości zasiłku chorobowego, który przysługuje pracownicy, nie powinni Państwo przeliczać podstawy jego wymiaru. Za okres od 8 do 27 marca 2009 r. nadal będzie to ta sama podstawa wymiaru, która została ustalona dla wypłacanego wcześniej świadczenia. Powinni Państwo od 8 do 9 marca obliczyć 70%, a od 10 do 27 marca 80% wcześniej ustalonej podstawy wymiaru.

Nowej podstawy wymiaru nie oblicza się, jeżeli nie było przerwy między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Płatnik nie oblicza na nowo podstawy wymiaru świadczenia w związku ze zmianą jego wysokości.

Wystawienie zwolnienia bez kodu B jest  potwierdzeniem, że pracownica poroniła. Nie ma przepisów rozstrzygających kwestię dokumentacji potrzebnej do wypłaty w niższej wysokości zasiłku chorobowego od dnia poronienia. W związku z tym pracodawca nie ma podstaw do żądania złożenia przez pracownicę oświadczenia o poronieniu, ani do dostarczenia przez pracownicę zaświadczenia od lekarza o poronieniu. Na potwierdzenie tego faktu można wyłącznie poprosić pracownicę o dostarczenie któregoś z tych dokumentów. Jednak pracownica nie ma obowiązku ich dostarczyć.

Podstawa prawna:

  •  art. 11, art. 36 ust. 1, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »