reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Praca w nadgodzinach

Praca w nadgodzinach

Czy pracownikowi, będącemu kierownikiem działu w supermarkecie, zatrudnianemu w niedzielę lub w święto, jeśli nie są jego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia albo dzień wolny? Czy pracownika takiego można potraktować jak pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy i nie przyznać mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 1514 Kodeksu pracy pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Artykuł 1514 Kodeksu pracy nie przyznaje więc pracownikom zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych za pracę poza normalnymi godzinami pracy bez względu na charakter dnia, w którym praca taka jest świadczona.

Jednak w przedstawionej sytuacji kierownik działu nie jest pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy. (...) Pracownikami zarządzającymi w imieniu pracodawcy zakładem pracy są pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy, ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi (art. 128 § 2 pkt 2 k.p.).

A zatem pracownik, będący kierownikiem działu, nie jest zgodnie z przywołaną definicją pracownikiem zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Zachowuje więc prawo do wynagrodzenia oraz 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę lub w święto (art. 1514 § 2, art. 1511 § 1 pkt 1 lit. b k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama