REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.
rozwiń >

UE: rewolucja dla przedsiębiorców

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Ważne
DUŻE ZMIANY NA ETYKIETACH

Ogłoszono, że Parlament Europejski zatwierdził korektę istniejących przepisów dotyczących składu, etykietowania i produkcji miodu, soków owocowych, dżemów, marmolad i mleka.

Dyrektywy śniadaniowe: miód, dżem i soki

Aktualizacja „dyrektyw śniadaniowych” UE ma za zadanie zaostrzyć przepisy dotyczące etykietowania miodów, zwiększyć zawartość owoców w składzie dżemów, zmniejszyć ilość cukru w sokach owocowych. Aktualnie obowiązujące przepisy okazały się niewystarczające. Zresztą uchwalono je około 20 lat temu. Rynek przecież dynamicznie się zmienia z roku na rok. Na dodatek przedsiębiorcy naruszali prawo, wprowadzali konsumentów w błąd, nie stosowali właściwych opisów produktów, nie mówiąc już o składach, gdzie zwykle na pierwszym miejscu jest cukier. Trzeba było więc dookreślić definicję pewnych produktów, ich cechy i etykiety różnych rodzajów produktów spożywczych, takich jak: kakao i produkty czekoladowe, cukry, miód, soki owocowe, mleko odwodnione, kawa, ekstrakty z cykorii, dżemy owocowe, żelki, marmolady oraz słodzone puree z kasztanów jadalnych. W konsekwencji UE wprowadziła te tzw. "dyrektywy śniadaniowe" aby ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich, chronić konsumentów i unikać nieuczciwej konkurencji. Komisja Europejska zaproponowała ich aktualizację. 

Ważne
2 lata na zastosowanie nowych przepisów, do 2026 trzeba będzie wiele zmienić

W styczniu 2024 r. Parlament i Rada UE doszły do porozumienia ws. zmiany czterech z siedmiu dyrektyw śniadaniowych. Parlament zatwierdził porozumienie w kwietniu 2024 r.; nowe przepisy wejdą w życie po ich formalnym przyjęciu przez Radę i 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa UE muszą zastosować nowe przepisy w ciągu 2 lat.

Miód

Jak wskazuje UE: nowe przepisy wprowadzą konieczność nie tylko oznaczenia, czy miód pochodzi z UE czy nie. Obowiązkowe będzie również podanie krajów pochodzenia, w kolejności malejącej i z wykazem, jaki procent produktu pochodzi z każdego z nich. Dlaczego? tamten sezon dla pszczelarzy był wyjątkowo trudny, nie dość, że były problemy z wybieraniem miodu, chorobami pszczół to i rynek zbyt nie był taki jak zwykle. Wynikało to z jednej prostej rzeczy: do Polski sprowadzano miód z Ukrainy a nawet z Chin (sic!) i sprzedawano po znacznie zaniżonych cenach. Polscy pszczelarze nie godzą się z takimi praktykami, jasno wskazując, że miód musi być oznaczony skąd pochodzi. Z powodu obaw, że producenci miodu dodają cukier do produktów pszczelarskich, UE chce wzmocnić kontrolę i rozwinąć metody wykrywania tego zjawiska. Ma również wprowadzić system identyfikacji, który pozwoli na wskazanie pochodzenia miodu od konkretnego pszczelarza lub importera.

Soki owocowe

UE wskazuje również, że aktualne regulacje już nałożyły obowiązek rozróżnienia między nektarami owocowymi, które mogą zawierać dodatek cukru, a sokami owocowymi, które nie mogą. Jednak wielu konsumentów nie jest świadomych tej różnicy.

Ważne
Sok a nektar

Soki owocowe będą mogły używać oznakowania na etykietach, że zawierają „tylko naturalnie występujące cukry”. Jeśli usunięto przynajmniej 30% naturalnie występujących cukrów, soki będą mogłby być oznaczone jako „o zmniejszonej zawartości cukru”. Producenci, którzy chcieliby stosować ten tekst na etykiecie, nie mogą używać słodzików, aby poprawić i zmienić smak, konsystencję lub jakość swoich produktów.

Dżemy i marmolady

Jeżeli chodzi o dżemy i marmolady to minimalna zawartość owoców w dżemach zostanie podwyższona, co oznacza, że będą zawierały mniej cukru. Dżemy będą musiały zawierać przynajmniej 450 g owoców na kilogram (wcześniej było to 350 g), a wysokiej jakości dżemy 500 g owoców na kilogram (wcześniej było to 450 g). 

Ważne
MARMOLADA

Nazwa „marmolada” jest obecnie stosowana tylko dla dżemów z owoców cytrusowych, jednak dzięki nowym przepisom będzie można się nią posługiwać dla dowolnego dżemu owocowego, zgodnie z lokalnymi tradycjami.

Mleko odwodnione

UE zezwoli na produkcję odwodnionych produktów mlecznych z obniżoną zawartością laktozy. Mleko odwodnione obejmuje różne rodzaje mleka o obniżonej zawartości wody, i może nawet występować w postaci stałej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

REKLAMA

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

REKLAMA

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA