REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

rozwiń >

UE: rewolucja dla przedsiębiorców

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Ważne
DUŻE ZMIANY NA ETYKIETACH

Ogłoszono, że Parlament Europejski zatwierdził korektę istniejących przepisów dotyczących składu, etykietowania i produkcji miodu, soków owocowych, dżemów, marmolad i mleka.

Dyrektywy śniadaniowe: miód, dżem i soki

Aktualizacja „dyrektyw śniadaniowych” UE ma za zadanie zaostrzyć przepisy dotyczące etykietowania miodów, zwiększyć zawartość owoców w składzie dżemów, zmniejszyć ilość cukru w sokach owocowych. Aktualnie obowiązujące przepisy okazały się niewystarczające. Zresztą uchwalono je około 20 lat temu. Rynek przecież dynamicznie się zmienia z roku na rok. Na dodatek przedsiębiorcy naruszali prawo, wprowadzali konsumentów w błąd, nie stosowali właściwych opisów produktów, nie mówiąc już o składach, gdzie zwykle na pierwszym miejscu jest cukier. Trzeba było więc dookreślić definicję pewnych produktów, ich cechy i etykiety różnych rodzajów produktów spożywczych, takich jak: kakao i produkty czekoladowe, cukry, miód, soki owocowe, mleko odwodnione, kawa, ekstrakty z cykorii, dżemy owocowe, żelki, marmolady oraz słodzone puree z kasztanów jadalnych. W konsekwencji UE wprowadziła te tzw. "dyrektywy śniadaniowe" aby ujednolicić przepisy we wszystkich państwach członkowskich, chronić konsumentów i unikać nieuczciwej konkurencji. Komisja Europejska zaproponowała ich aktualizację. 

Ważne
2 lata na zastosowanie nowych przepisów, do 2026 trzeba będzie wiele zmienić

W styczniu 2024 r. Parlament i Rada UE doszły do porozumienia ws. zmiany czterech z siedmiu dyrektyw śniadaniowych. Parlament zatwierdził porozumienie w kwietniu 2024 r.; nowe przepisy wejdą w życie po ich formalnym przyjęciu przez Radę i 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa UE muszą zastosować nowe przepisy w ciągu 2 lat.

Miód

Jak wskazuje UE: nowe przepisy wprowadzą konieczność nie tylko oznaczenia, czy miód pochodzi z UE czy nie. Obowiązkowe będzie również podanie krajów pochodzenia, w kolejności malejącej i z wykazem, jaki procent produktu pochodzi z każdego z nich. Dlaczego? tamten sezon dla pszczelarzy był wyjątkowo trudny, nie dość, że były problemy z wybieraniem miodu, chorobami pszczół to i rynek zbyt nie był taki jak zwykle. Wynikało to z jednej prostej rzeczy: do Polski sprowadzano miód z Ukrainy a nawet z Chin (sic!) i sprzedawano po znacznie zaniżonych cenach. Polscy pszczelarze nie godzą się z takimi praktykami, jasno wskazując, że miód musi być oznaczony skąd pochodzi. Z powodu obaw, że producenci miodu dodają cukier do produktów pszczelarskich, UE chce wzmocnić kontrolę i rozwinąć metody wykrywania tego zjawiska. Ma również wprowadzić system identyfikacji, który pozwoli na wskazanie pochodzenia miodu od konkretnego pszczelarza lub importera.

Soki owocowe

UE wskazuje również, że aktualne regulacje już nałożyły obowiązek rozróżnienia między nektarami owocowymi, które mogą zawierać dodatek cukru, a sokami owocowymi, które nie mogą. Jednak wielu konsumentów nie jest świadomych tej różnicy.

Ważne
Sok a nektar

Soki owocowe będą mogły używać oznakowania na etykietach, że zawierają „tylko naturalnie występujące cukry”. Jeśli usunięto przynajmniej 30% naturalnie występujących cukrów, soki będą mogłby być oznaczone jako „o zmniejszonej zawartości cukru”. Producenci, którzy chcieliby stosować ten tekst na etykiecie, nie mogą używać słodzików, aby poprawić i zmienić smak, konsystencję lub jakość swoich produktów.

Dżemy i marmolady

Jeżeli chodzi o dżemy i marmolady to minimalna zawartość owoców w dżemach zostanie podwyższona, co oznacza, że będą zawierały mniej cukru. Dżemy będą musiały zawierać przynajmniej 450 g owoców na kilogram (wcześniej było to 350 g), a wysokiej jakości dżemy 500 g owoców na kilogram (wcześniej było to 450 g). 

Ważne
MARMOLADA

Nazwa „marmolada” jest obecnie stosowana tylko dla dżemów z owoców cytrusowych, jednak dzięki nowym przepisom będzie można się nią posługiwać dla dowolnego dżemu owocowego, zgodnie z lokalnymi tradycjami.

Mleko odwodnione

UE zezwoli na produkcję odwodnionych produktów mlecznych z obniżoną zawartością laktozy. Mleko odwodnione obejmuje różne rodzaje mleka o obniżonej zawartości wody, i może nawet występować w postaci stałej.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA