| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za delegację w niedzielę

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Jeżeli pracownik wykonywał pracę w ramach podróży służbowej w niedzielę, to przysługuje mu inny dzień wolny, ewentualnie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 15111 k.p.).

Do czasu pracy wlicza się czas, w którym pracownik wykonywał pracę podczas podróży służbowej. Nie zalicza się natomiast do niego okresu podróży służbowej, czyli przemieszczania się w określonym kierunku, niezależnie od środka komunikacji. Należy jednak pamiętać o istotnym wyjątku od wyżej przytoczonej reguły, mianowicie czas przemieszczania się w ramach podróży służbowej wlicza się do czasu pracy, jeżeli pokrywa się z godzinami pracy ustalonymi jako robocze w indywidualnym harmonogramie dla danego pracownika.

Przykład

Pracownik w danym dniu ma zaplanowane godziny pracy od 8.00 do 16.00 i jeśli w tym dniu pracodawca zobowiąże pracownika do wyjazdu w podróż służbową o godz. 12.00, to w takiej sytuacji czas pokonania drogi w celu przybycia na określone miejsce przypadający od 12.00 do 16.00 należy zaliczyć do czasu pracy. Jeżeli podróż będzie trwała nadal, wówczas kolejne godziny jej trwania, wykraczające poza godz. 16.00, nie będą podlegały zaliczeniu do czasu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »