reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za delegację w niedzielę

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Jeżeli pracownik wykonywał pracę w ramach podróży służbowej w niedzielę, to przysługuje mu inny dzień wolny, ewentualnie dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 15111 k.p.).

Do czasu pracy wlicza się czas, w którym pracownik wykonywał pracę podczas podróży służbowej. Nie zalicza się natomiast do niego okresu podróży służbowej, czyli przemieszczania się w określonym kierunku, niezależnie od środka komunikacji. Należy jednak pamiętać o istotnym wyjątku od wyżej przytoczonej reguły, mianowicie czas przemieszczania się w ramach podróży służbowej wlicza się do czasu pracy, jeżeli pokrywa się z godzinami pracy ustalonymi jako robocze w indywidualnym harmonogramie dla danego pracownika.

Przykład

Pracownik w danym dniu ma zaplanowane godziny pracy od 8.00 do 16.00 i jeśli w tym dniu pracodawca zobowiąże pracownika do wyjazdu w podróż służbową o godz. 12.00, to w takiej sytuacji czas pokonania drogi w celu przybycia na określone miejsce przypadający od 12.00 do 16.00 należy zaliczyć do czasu pracy. Jeżeli podróż będzie trwała nadal, wówczas kolejne godziny jej trwania, wykraczające poza godz. 16.00, nie będą podlegały zaliczeniu do czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama