Kategorie

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Anna Michalska
W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w maju jest taka sama jak zasiłku opiekuńczego w lutym 2009 r. W podstawie wymiaru powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenia za okres od lutego 2008 r. do stycznia 2009 r. wraz z wypłaconym wynagrodzeniem za przestój w faktycznie wypłaconej wysokości. Natomiast powinni Państwo uzupełnić wynagrodzenie za październik 2008 r., ponieważ w tym miesiącu pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków płatnik uwzględnia wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejszone o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków przyjmuje się, po uzupełnieniu, te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi są proporcjonalnie zmniejszane w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

WAŻNE

Okres przestoju nie jest traktowany jak nieobecność w pracy, ale jak okres przepracowany.

Za czas niezawinionego przez pracownika przestoju otrzymuje on wynagrodzenie, od którego nalicza się składki na ubezpieczenia społeczne. Mimo że przysługujące za przestój wynagrodzenie jest zwykle niższe od wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywałby za faktycznie świadczoną pracę, nie podlega ono uzupełnieniu.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik, który w marcu br. nie wykonywał pracy przez część miesiąca z przyczyn dotyczących pracodawcy, zachorował w maju br. Wynagrodzenie pracownika za wykonywanie pracy przez cały miesiąc wynosi 3000 zł. Z uwagi na przestój, w marcu br. otrzymał za ten miesiąc wynagrodzenie w wysokości 2200 zł. W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby w maju pracodawca uwzględni wynagrodzenie za marzec 2009 r. w kwocie 2200 zł bez jego uzupełniania.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy przed zachorowaniem. Do naliczenia wysokości zasiłku przyjmuje się jednak podstawę ustaloną w celu wyliczenia zasiłku przysługującego za okres wcześniejszy, jeżeli między okresami, za które zasiłek przysługiwał poprzednio i obecnie, nie było przerwy dłuższej niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

PRZYKŁAD

Pracownik chorował w okresie od 3 do 15 stycznia 2009 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie pracownika za okres od stycznia do grudnia 2008 r. Pracownik zachorował ponownie 29 kwietnia 2009 r. Podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w kwietniu pracodawca nie ustalił na nowo, ponieważ przerwa między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawa prawna:

 • ● art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 38 ust. 2, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • ● Z treści art. 81 k.p. wynikają dwie przesłanki nabycia prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy:
  a) gotowość pracownika do wykonywania pracy,
  b) doznanie przeszkód w wykonywaniu pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
  Bierne oczekiwanie na wezwanie pracodawcy do świadczenia pracy nie uzasadnia prawa do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 k.p. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2006 r., I PK 110/06, M.P.Pr. 2007/1/43)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.