| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego w maju jest taka sama jak zasiłku opiekuńczego w lutym 2009 r. W podstawie wymiaru powinni Państwo uwzględnić wynagrodzenia za okres od lutego 2008 r. do stycznia 2009 r. wraz z wypłaconym wynagrodzeniem za przestój w faktycznie wypłaconej wysokości. Natomiast powinni Państwo uzupełnić wynagrodzenie za październik 2008 r., ponieważ w tym miesiącu pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy.

UZASADNIENIE

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków płatnik uwzględnia wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejszone o kwotę składek finansowanych przez ubezpieczonego. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków przyjmuje się, po uzupełnieniu, te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi są proporcjonalnie zmniejszane w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy.

WAŻNE

Okres przestoju nie jest traktowany jak nieobecność w pracy, ale jak okres przepracowany.

Za czas niezawinionego przez pracownika przestoju otrzymuje on wynagrodzenie, od którego nalicza się składki na ubezpieczenia społeczne. Mimo że przysługujące za przestój wynagrodzenie jest zwykle niższe od wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywałby za faktycznie świadczoną pracę, nie podlega ono uzupełnieniu.

PRZYKŁAD

Pracownik, który w marcu br. nie wykonywał pracy przez część miesiąca z przyczyn dotyczących pracodawcy, zachorował w maju br. Wynagrodzenie pracownika za wykonywanie pracy przez cały miesiąc wynosi 3000 zł. Z uwagi na przestój, w marcu br. otrzymał za ten miesiąc wynagrodzenie w wysokości 2200 zł. W podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby w maju pracodawca uwzględni wynagrodzenie za marzec 2009 r. w kwocie 2200 zł bez jego uzupełniania.

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy przed zachorowaniem. Do naliczenia wysokości zasiłku przyjmuje się jednak podstawę ustaloną w celu wyliczenia zasiłku przysługującego za okres wcześniejszy, jeżeli między okresami, za które zasiłek przysługiwał poprzednio i obecnie, nie było przerwy dłuższej niż 3 miesiące kalendarzowe.

WAŻNE!

Podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »