REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Nie, niewłaściwość sądu, która może być skorygowana w drodze umowy stron sporu, sąd bierze pod uwagę tylko na zarzut pozwanego, czyli Pana, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Oznacza to, że sąd nie ma obowiązku przekazania z urzędu sprawy wniesionej przez pracownika do niewłaściwego sądu.

UZASADNIENIE

Pracownik wnoszący pozew ma prawo wyboru sądu właściwego według właściwości ogólnej lub właściwości przemiennej. Właściwość ogólną ustala się według miejsca zamieszkania pozwanego pracodawcy, gdy jest nim osoba fizyczna. Natomiast gdy pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a będąca pracodawcą, o właściwości sądu decyduje miejsce siedziby pozwanego. W przypadku osób prawnych mających kilka oddziałów, o właściwości miejscowej ogólnej będzie decydować to, czy pracodawcą dla pracownika jest osoba prawna czy jeden z oddziałów firmy. Właściwość przemienna daje z kolei możliwość wytoczenia powództwa przed sądem, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sądem, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Jeśli i ta właściwość nie została zachowana, aby było możliwe przekazanie sprawy do sądu, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba pracodawcy, pracodawca powinien w pierwszym piśmie procesowym, które składa w sprawie, przedstawić zarzut niewłaściwości sądu.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik złożył pozew o sprostowanie świadectwa pracy do sądu w Bydgoszczy, gdzie mieszkał. Pracę wykonywał jednak w Koszalinie, gdzie znajdowała się również siedziba spółki będącej jego pracodawcą. W tym przypadku pozwany pracodawca może żądać przekazania sprawy do sądu w Koszalinie.

W praktyce podniesienie zarzutu niewłaściwości sądu następuje najczęściej w:

  • odpowiedzi na pozew,
  • sprzeciwie od nakazu zapłaty,
  • sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Dopuszczalne jest również złożenie oddzielnego pisma w tym zakresie. Za każdym razem jednak zarzut niewłaściwości sądu powinien zostać podniesiony przed wdaniem się w merytoryczny spór.

Konieczność przedstawienia zarzutu niewłaściwości sądu dotyczy wyłącznie niewłaściwości miejscowej, tzn. tej, która decyduje o tym, który z równorzędnych sądów rozpozna sprawę. Jednak sprawy z zakresu prawa pracy mogą być w pierwszej instancji rozpoznawane przez sądy rejonowe lub okręgowe w zależności od rodzaju sprawy (właściwość rzeczowa). Przekazanie przez sąd sprawy wniesionej przez pracownika do sądu rejonowego zamiast okręgowego lub odwrotnie, co do zasady, nie wymaga ingerencji pracodawcy, ponieważ sąd powinien dokonać tego z urzędu.

Przekazanie sprawy do innego sądu, niezależnie od przyczyny, następuje zawsze w formie postanowienia, które pracodawca może zaskarżyć zażaleniem. Jednak jest ono dopuszczalne tylko wtedy, gdy sprawy są przekazywane do sądu niższego lub między sądami równorzędnymi.

WAŻNE!

Przekazanie sprawy do innego sądu pracodawca może zaskarżyć zażaleniem.

Skorzystanie z możliwości zaskarżenia przez pracodawcę postanowienia o przekazaniu, którego on nie akceptuje, jest bardzo istotne, ponieważ sąd, któremu przekazano sprawę, jest związany postanowieniem o przekazaniu, nawet gdyby było ono błędne.

W sprawach z zakresu prawa pracy pracownik i pracodawca już po wniesieniu pozwu mogą wspólnie wyrazić wolę, aby ich sprawę rozpoznał inny sąd niż ten, który jest miejscowo właściwy. W tym celu powinni złożyć zgodny wniosek o przekazanie sprawy do wybranego sądu. Przyczyną przekazania są najczęściej względy celowości. Przyczyna ta jest określona bardzo ogólnie i za każdym razem o tym, czy ona występuje, zdecyduje sąd rozpoznający wniosek. Najczęściej sąd uwzględnia tę przyczynę wówczas, gdy przekazanie sprawy spowoduje znaczne ułatwienia w postępowaniu dowodowym, co zwykle ma miejsce wtedy, gdy strony i większość świadków mieszkają w pobliżu sądu, do którego ma nastąpić przekazanie, a w dalszej odległości od sądu właściwego.

Podstawa prawna:

  • art. 27–30, art. 200 § 1, § 2, art. 202, art. 461 § 1, § 3 Kodeksu postępowania cywilnego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA