Kategorie

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Rafał Krawczyk
Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

RADA

Nie, niewłaściwość sądu, która może być skorygowana w drodze umowy stron sporu, sąd bierze pod uwagę tylko na zarzut pozwanego, czyli Pana, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Oznacza to, że sąd nie ma obowiązku przekazania z urzędu sprawy wniesionej przez pracownika do niewłaściwego sądu.

UZASADNIENIE

Pracownik wnoszący pozew ma prawo wyboru sądu właściwego według właściwości ogólnej lub właściwości przemiennej. Właściwość ogólną ustala się według miejsca zamieszkania pozwanego pracodawcy, gdy jest nim osoba fizyczna. Natomiast gdy pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a będąca pracodawcą, o właściwości sądu decyduje miejsce siedziby pozwanego. W przypadku osób prawnych mających kilka oddziałów, o właściwości miejscowej ogólnej będzie decydować to, czy pracodawcą dla pracownika jest osoba prawna czy jeden z oddziałów firmy. Właściwość przemienna daje z kolei możliwość wytoczenia powództwa przed sądem, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sądem, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Jeśli i ta właściwość nie została zachowana, aby było możliwe przekazanie sprawy do sądu, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba pracodawcy, pracodawca powinien w pierwszym piśmie procesowym, które składa w sprawie, przedstawić zarzut niewłaściwości sądu.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył pozew o sprostowanie świadectwa pracy do sądu w Bydgoszczy, gdzie mieszkał. Pracę wykonywał jednak w Koszalinie, gdzie znajdowała się również siedziba spółki będącej jego pracodawcą. W tym przypadku pozwany pracodawca może żądać przekazania sprawy do sądu w Koszalinie.

W praktyce podniesienie zarzutu niewłaściwości sądu następuje najczęściej w:

 • odpowiedzi na pozew,
 • sprzeciwie od nakazu zapłaty,
 • sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Dopuszczalne jest również złożenie oddzielnego pisma w tym zakresie. Za każdym razem jednak zarzut niewłaściwości sądu powinien zostać podniesiony przed wdaniem się w merytoryczny spór.

Reklama

Konieczność przedstawienia zarzutu niewłaściwości sądu dotyczy wyłącznie niewłaściwości miejscowej, tzn. tej, która decyduje o tym, który z równorzędnych sądów rozpozna sprawę. Jednak sprawy z zakresu prawa pracy mogą być w pierwszej instancji rozpoznawane przez sądy rejonowe lub okręgowe w zależności od rodzaju sprawy (właściwość rzeczowa). Przekazanie przez sąd sprawy wniesionej przez pracownika do sądu rejonowego zamiast okręgowego lub odwrotnie, co do zasady, nie wymaga ingerencji pracodawcy, ponieważ sąd powinien dokonać tego z urzędu.

Przekazanie sprawy do innego sądu, niezależnie od przyczyny, następuje zawsze w formie postanowienia, które pracodawca może zaskarżyć zażaleniem. Jednak jest ono dopuszczalne tylko wtedy, gdy sprawy są przekazywane do sądu niższego lub między sądami równorzędnymi.

WAŻNE!

Przekazanie sprawy do innego sądu pracodawca może zaskarżyć zażaleniem.

Reklama

Skorzystanie z możliwości zaskarżenia przez pracodawcę postanowienia o przekazaniu, którego on nie akceptuje, jest bardzo istotne, ponieważ sąd, któremu przekazano sprawę, jest związany postanowieniem o przekazaniu, nawet gdyby było ono błędne.

W sprawach z zakresu prawa pracy pracownik i pracodawca już po wniesieniu pozwu mogą wspólnie wyrazić wolę, aby ich sprawę rozpoznał inny sąd niż ten, który jest miejscowo właściwy. W tym celu powinni złożyć zgodny wniosek o przekazanie sprawy do wybranego sądu. Przyczyną przekazania są najczęściej względy celowości. Przyczyna ta jest określona bardzo ogólnie i za każdym razem o tym, czy ona występuje, zdecyduje sąd rozpoznający wniosek. Najczęściej sąd uwzględnia tę przyczynę wówczas, gdy przekazanie sprawy spowoduje znaczne ułatwienia w postępowaniu dowodowym, co zwykle ma miejsce wtedy, gdy strony i większość świadków mieszkają w pobliżu sądu, do którego ma nastąpić przekazanie, a w dalszej odległości od sądu właściwego.

Podstawa prawna:

 • art. 27–30, art. 200 § 1, § 2, art. 202, art. 461 § 1, § 3 Kodeksu postępowania cywilnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?