reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

RADA

Nie, niewłaściwość sądu, która może być skorygowana w drodze umowy stron sporu, sąd bierze pod uwagę tylko na zarzut pozwanego, czyli Pana, zgłoszony i należycie uzasadniony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Oznacza to, że sąd nie ma obowiązku przekazania z urzędu sprawy wniesionej przez pracownika do niewłaściwego sądu.

UZASADNIENIE

Pracownik wnoszący pozew ma prawo wyboru sądu właściwego według właściwości ogólnej lub właściwości przemiennej. Właściwość ogólną ustala się według miejsca zamieszkania pozwanego pracodawcy, gdy jest nim osoba fizyczna. Natomiast gdy pozwanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a będąca pracodawcą, o właściwości sądu decyduje miejsce siedziby pozwanego. W przypadku osób prawnych mających kilka oddziałów, o właściwości miejscowej ogólnej będzie decydować to, czy pracodawcą dla pracownika jest osoba prawna czy jeden z oddziałów firmy. Właściwość przemienna daje z kolei możliwość wytoczenia powództwa przed sądem, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sądem, w którego okręgu znajduje się zakład pracy. Jeśli i ta właściwość nie została zachowana, aby było możliwe przekazanie sprawy do sądu, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba pracodawcy, pracodawca powinien w pierwszym piśmie procesowym, które składa w sprawie, przedstawić zarzut niewłaściwości sądu.

PRZYKŁAD

Pracownik złożył pozew o sprostowanie świadectwa pracy do sądu w Bydgoszczy, gdzie mieszkał. Pracę wykonywał jednak w Koszalinie, gdzie znajdowała się również siedziba spółki będącej jego pracodawcą. W tym przypadku pozwany pracodawca może żądać przekazania sprawy do sądu w Koszalinie.

W praktyce podniesienie zarzutu niewłaściwości sądu następuje najczęściej w:

  • odpowiedzi na pozew,
  • sprzeciwie od nakazu zapłaty,
  • sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Dopuszczalne jest również złożenie oddzielnego pisma w tym zakresie. Za każdym razem jednak zarzut niewłaściwości sądu powinien zostać podniesiony przed wdaniem się w merytoryczny spór.

Konieczność przedstawienia zarzutu niewłaściwości sądu dotyczy wyłącznie niewłaściwości miejscowej, tzn. tej, która decyduje o tym, który z równorzędnych sądów rozpozna sprawę. Jednak sprawy z zakresu prawa pracy mogą być w pierwszej instancji rozpoznawane przez sądy rejonowe lub okręgowe w zależności od rodzaju sprawy (właściwość rzeczowa). Przekazanie przez sąd sprawy wniesionej przez pracownika do sądu rejonowego zamiast okręgowego lub odwrotnie, co do zasady, nie wymaga ingerencji pracodawcy, ponieważ sąd powinien dokonać tego z urzędu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama