| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Kilku pracowników mojej firmy pozostaje w pracy po swoich godzinach pracy. Czasami wykonują pracę na rzecz firmy, ale często zostają w pracy bez naszej wiedzy. Są osoby, które przychodzą do pracy dużo wcześniej przed godziną rozpoczęcia pracy (chociażby ze względów komunikacyjnych). Czy w takich przypadkach mogę zostać zobowiązany do uznania, że pracowali oni w godzinach nadliczbowych (mamy elektroniczny system rejestracji godzin wejścia i wyjścia na teren zakładu pracy, a więc dokładnie wiadomo, w jakich godzinach pracownicy przebywali na terenie zakładu pracy)? Czy wydruki z tego systemu po pewnym czasie mogą stać się dowodem potwierdzającym pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli taka praca faktycznie nie była wykonywana? Jak uniknąć takich sytuacji?

RADA

Praca w godzinach nadliczbowych może odbywać się tylko na polecenie pracodawcy (chociażby dorozumiane). Pracownicy nie mogą sami decydować o nadgodzinach z powodu dłuższego pobytu w firmie lub wcześniejszego przystąpienia do pracy. Takich przypadków nie można zatem uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Aby uniknąć kłopotów związanych z wątpliwościami dotyczącymi tego, czy pracownicy wykonują pracę nadliczbową, powinni Państwo ustalić w regulaminie pracy zastrzeżenie, że dodatkowa praca może odbywać się tylko na pisemne polecenie przełożonego.

UZASADNIENIE

O konieczności pracy w godzinach nadliczbowych może decydować tylko pracodawca lub przełożony pracownika. Samowolne pozostawanie w zakładzie poza godzinami pracy bez poinformowania przełożonego nie będzie podstawą do uznania tego czasu za czas pracy. Tym samym pracownik nie nabędzie prawa m.in. do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu. To pracodawca organizuje pracę, wyznacza czas jej wykonywania, podejmuje decyzje dotyczące dodatkowych obowiązków, jakie mają wykonać pracownicy (nadgodziny, dyżury, podróże służbowe). Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 239/97, OSNP 1999/1/7) wskazując, że nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca świadczona przez pracownika na zasadach dobrowolności w czasie wolnym od pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14 maja 1998 r. (I PKN 122/98, OSNP 1999/10/343) brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. W wyroku z 5 lutego 1976 r. (I PRN 58/75, OSNC 1976/10/223) Sąd Najwyższy wskazał wręcz, że niewątpliwa, faktyczna konieczność wykonywania przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych może być również uznana za wynikającą z polecenia jego przełożonych.

Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest jednak świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę. Tak też wskazał w wyroku Sąd Najwyższy z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662).

Wynika z tego, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie możemy mówić o pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż o dłuższym pobycie w pracy decydowali wyłącznie pracownicy, a wcześniejsze przyjścia do pracy nie miały związku z pracą.

WAŻNE!

Przyjście pracownika do pracy przed godziną wyznaczoną mu przez pracodawcę nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »