reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe

Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.

Obliczenie liczby godzin i odpowiedniego wynagrodzenia osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, która przekroczyła przewidziany umową limit, odbiega w sposób zdecydowany od jego ustalenia w odniesieniu do osoby zatrudnionej w klasycznym systemie czasu pracy. Problem pojawia się w szczególności w sytuacji, gdy trzeba obliczyć dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Powstaje pytanie - od którego momentu należy liczyć te godziny. Przepisy Kodeksu pracy regulują tę materię w sposób szczególny. W odniesieniu do zatrudnienia niepełnoetatowców wprowadzają bowiem dodatkową kategorię godzin pracy, tj. „godziny pracy ponad ustalony w umowie wymiar czasu pracy”, które niejako występują przed godzinami nadliczbowymi, ale są tak samo wynagradzane.

Określenie godzin w umowie

W przypadku zatrudnienia osoby w niepełnym wymiarze czasu pracy strony powinny już na etapie zawierania umowy o pracę ustalić dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku (art. 151 § 5 k.p.), przy czym godziny te nie są godzinami nadliczbowymi.

Przykład

Pracownik został zatrudniony na 1/2 etatu - 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie. Jego wynagrodzenie zostało ustalone na poziomie 1000 zł. Umowa o pracę przewidywała dla niego prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, jeżeli w ciągu doby przepracuje ponad 6 godzin. W styczniu jednego dnia przepracował 8 godzin. W tym przypadku za pierwsze 4 godziny pracy pracownik otrzyma normalne wynagrodzenie, za godzinę 5. i 6. również, natomiast dodatek (obok normalnego wynagrodzenia) będzie mu przysługiwać dopiero za godzinę 7. i 8.

Interesujący wyrok w tym zakresie wydał Sąd Najwyższy 9 lipca 2008 r. (I PK 315/07, niepubl.), stwierdzając, że jeśli w angażu zatrudnionego w niepełnym wymiarze nie wskażemy limitu godzin, którego przekroczenie uprawnia do dodatków jak za godziny nadliczbowe, należą się one dopiero po 8 godzinach roboczych.

Przypomnijmy, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości (art. 1511§ 1 k.p.):

  • 100% wynagrodzenia - za nadgodziny przypadające: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  • 50% wynagrodzenia - za nadgodziny przypadające w każdym innym dniu niż wymieniony w punkcie poprzedzającym.

Zasada wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przysługującego niepełnoetatowcowi wynika z ogólnych zasad niedyskryminacji tej kategorii pracowników. Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie go w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny niż pracownikom wykonującym taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą do wymiaru jego czasu pracy (art. 29 § 1 k.p.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama