REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie telepracownika

Julia Bartoszek

REKLAMA

Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Telepraca charakteryzuje się tym, że jest wykonywana stale poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, np. internetu czy telefonu. W związku z tym może ona być sposobem na częściowe obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika. Pracownikowi takiemu nie trzeba bowiem np. zapewniać niektórych wymogów związanych z bezpieczną i higieniczną pracą. Natomiast tym, na czym na pewno nie zaoszczędzimy w przypadku telepracownika, jest wynagrodzenie. Musi być ono ukształtowane na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników świadczących pracę na miejscu w zakładzie pracy.

Autopromocja

Stawka miesięczna

Najprostszym systemem wynagradzania dla telepracownika jest stała stawka miesięczna. Przy takim systemie nie ma problemu z comiesięcznym wyliczaniem podstawy pracownika. Otrzyma on co miesiąc taką samą stawkę określoną w umowie o pracę. Pensja powinna być tak ustalona, aby pracodawca nie naraził się na zarzut dyskryminacji płacowej. W związku z tym powinna ona wynosić tyle samo, ile pensja pracownika zatrudnionego w zakładzie wykonującego taką samą pracę i posiadającego takie same kwalifikacje.

Przykład

Pracodawca zatrudnia informatyków. Część z nich świadczy pracę w formie telepracy z domu. Wszyscy mają podobne doświadczenie i ich obowiązki są zbieżne. Niemniej jednak pracodawca pracownikom zatrudnionym w zakładzie pracy płaci po 200 zł więcej. Argumentuje to tym, że ponoszą oni dodatkowo nakłady związane z dojazdem do siedziby pracodawcy. Jeżeli jednak jest to jedyny powód wyższego zarobkowania przez pracowników w zakładzie pracy (a nie np. większe doświadczenie czy większa liczba obowiązków), pracodawca powinien się liczyć z ewentualnym zarzutem dyskryminacji.

Zalety i wady telepracy>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie może być natomiast zróżnicowane nawet w ramach tych samych stanowisk, jeżeli przemawiają za tym obiektywne przesłanki.

Przykład

Pracodawca zatrudnia 2 pracowników, którzy mają za zadanie zajmować się bazami danych. Obaj mają takie samo stanowisko, tj. specjalista ds. przetwarzania danych. Niemniej jednak ten zatrudniony w zakładzie pracy otrzymuje pensję w wysokości 3700 zł, natomiast telepracownik 4200 zł. Pensja telepracownika została jednak tak ukształtowana, ponieważ posiada on większe doświadczenie oraz do jego obowiązków należy dodatkowo przygotowywanie do pracy nowych pracowników. W związku z tym wyższa pensja telepracownika jest uzasadniona.


Stawka godzinowa

Wynagrodzenie telepracownika może być także określone w stawce godzinowej. System ten powoduje, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Ponieważ jednak wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach jest różny, to i pensja tego pracownika będzie co miesiąc inna.

Przykład

Telepracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Otrzymuje 12 zł za godzinę pracy. Pracodawca zaplanował jego grafik w ten sposób, że pracownik pracował:

  • w lipcu – przez 220 godzin,
  • w sierpniu – przez 220 godzin,
  • we wrześniu – przez 80 godzin.

Razem 520 godzin. Pracownik w sierpniu i we wrześniu miał jeszcze po 20 godzin nadliczbowych 50%. W związku z tym wynagrodzenie pracownika wyniesie odpowiednio:

w lipcu: 220 godz. x 12 zł = 2640 zł,

w sierpniu: 220 x 12 zł = 2640 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 3000 zł,

we wrześniu: 80 godz. x 12 zł = 960 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 1320 zł.

Jednak we wrześniu pracownikowi należy dopłacić jeszcze 316 zł, ponieważ jego wynagrodzenie bez nadgodzin nie osiągnęło płacy minimalnej. W związku z tym pracownik we wrześniu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1636 zł.

Premie i nagrody

Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może ustalić dodatki do wynagrodzeń. Przyznanie np. w regulaminie wynagradzania premii oraz określenie wymogów, których spełnienie będzie uprawniało do jej otrzymania, powoduje, że pracodawca będzie musiał taką pensję wypłacić. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy łączy ich z pracodawcą. W związku z tym, jeżeli telepracownik spełni wszystkie wymagane przesłanki, należy mu się premia regulaminowa określona w przepisach wewnętrznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona zapisana również w umowie o telepracę łączącej pracodawcę z pracownikiem.

Zasady przyznawania premii i nagród >>


Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi natomiast pracę w godzinach nadliczbowych.

Za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; a także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w „dobowych” godzinach nadliczbowych,
  • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione.

Powyższe zasady mają zastosowanie do każdego pracownika zatrudnionego w danym zakładzie pracy. W związku z tym również pracownicy świadczący pracę w domu mają prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Obliczanie dodatków za nadgodziny >>

Przykład

Telepracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Pracownicy pracujący na analogicznych stanowiskach w siedzibie pracodawcy pracują od 8.00 do 16.00.

Telepracownikowi pracodawca ustalił zadania na takim poziomie, że może on swobodnie wykonać je w ciągu 8 godzin dziennie. 18 sierpnia o godzinie 15.55 pracodawca zatelefonował do pracownika i poprosił go o pilne przygotowanie prezentacji na następny dzień. Przygotowanie jej zajęło pracownikowi 3 godziny. W związku z tym za te 3 godziny „wystające” poza zwykłe 8 godzin pracy pracownikowi należy zapłacić wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.

Pracodawca nie może uwolnić się od wypłaty za godziny nadliczbowe, twierdząc, że to pracownik sam organizuje sobie pracę. W takiej sytuacji pracownik na polecenie przełożonego musiał pilnie wykonać pracę, która wydłużyła jego dobowy czas pracy o 3 godziny.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA