Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie telepracownika

Julia Bartoszek
Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Telepraca charakteryzuje się tym, że jest wykonywana stale poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, np. internetu czy telefonu. W związku z tym może ona być sposobem na częściowe obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika. Pracownikowi takiemu nie trzeba bowiem np. zapewniać niektórych wymogów związanych z bezpieczną i higieniczną pracą. Natomiast tym, na czym na pewno nie zaoszczędzimy w przypadku telepracownika, jest wynagrodzenie. Musi być ono ukształtowane na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników świadczących pracę na miejscu w zakładzie pracy.

Stawka miesięczna

Najprostszym systemem wynagradzania dla telepracownika jest stała stawka miesięczna. Przy takim systemie nie ma problemu z comiesięcznym wyliczaniem podstawy pracownika. Otrzyma on co miesiąc taką samą stawkę określoną w umowie o pracę. Pensja powinna być tak ustalona, aby pracodawca nie naraził się na zarzut dyskryminacji płacowej. W związku z tym powinna ona wynosić tyle samo, ile pensja pracownika zatrudnionego w zakładzie wykonującego taką samą pracę i posiadającego takie same kwalifikacje.

Przykład

Pracodawca zatrudnia informatyków. Część z nich świadczy pracę w formie telepracy z domu. Wszyscy mają podobne doświadczenie i ich obowiązki są zbieżne. Niemniej jednak pracodawca pracownikom zatrudnionym w zakładzie pracy płaci po 200 zł więcej. Argumentuje to tym, że ponoszą oni dodatkowo nakłady związane z dojazdem do siedziby pracodawcy. Jeżeli jednak jest to jedyny powód wyższego zarobkowania przez pracowników w zakładzie pracy (a nie np. większe doświadczenie czy większa liczba obowiązków), pracodawca powinien się liczyć z ewentualnym zarzutem dyskryminacji.

Zalety i wady telepracy>>

Wynagrodzenie może być natomiast zróżnicowane nawet w ramach tych samych stanowisk, jeżeli przemawiają za tym obiektywne przesłanki.

Przykład

Pracodawca zatrudnia 2 pracowników, którzy mają za zadanie zajmować się bazami danych. Obaj mają takie samo stanowisko, tj. specjalista ds. przetwarzania danych. Niemniej jednak ten zatrudniony w zakładzie pracy otrzymuje pensję w wysokości 3700 zł, natomiast telepracownik 4200 zł. Pensja telepracownika została jednak tak ukształtowana, ponieważ posiada on większe doświadczenie oraz do jego obowiązków należy dodatkowo przygotowywanie do pracy nowych pracowników. W związku z tym wyższa pensja telepracownika jest uzasadniona.


Stawka godzinowa

Wynagrodzenie telepracownika może być także określone w stawce godzinowej. System ten powoduje, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Ponieważ jednak wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach jest różny, to i pensja tego pracownika będzie co miesiąc inna.

Przykład

Telepracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Otrzymuje 12 zł za godzinę pracy. Pracodawca zaplanował jego grafik w ten sposób, że pracownik pracował:

 • w lipcu – przez 220 godzin,
 • w sierpniu – przez 220 godzin,
 • we wrześniu – przez 80 godzin.

Razem 520 godzin. Pracownik w sierpniu i we wrześniu miał jeszcze po 20 godzin nadliczbowych 50%. W związku z tym wynagrodzenie pracownika wyniesie odpowiednio:

w lipcu: 220 godz. x 12 zł = 2640 zł,

w sierpniu: 220 x 12 zł = 2640 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 3000 zł,

we wrześniu: 80 godz. x 12 zł = 960 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 1320 zł.

Jednak we wrześniu pracownikowi należy dopłacić jeszcze 316 zł, ponieważ jego wynagrodzenie bez nadgodzin nie osiągnęło płacy minimalnej. W związku z tym pracownik we wrześniu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1636 zł.

Premie i nagrody

Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może ustalić dodatki do wynagrodzeń. Przyznanie np. w regulaminie wynagradzania premii oraz określenie wymogów, których spełnienie będzie uprawniało do jej otrzymania, powoduje, że pracodawca będzie musiał taką pensję wypłacić. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy łączy ich z pracodawcą. W związku z tym, jeżeli telepracownik spełni wszystkie wymagane przesłanki, należy mu się premia regulaminowa określona w przepisach wewnętrznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona zapisana również w umowie o telepracę łączącej pracodawcę z pracownikiem.

Zasady przyznawania premii i nagród >>


Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi natomiast pracę w godzinach nadliczbowych.

Za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

 • 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; a także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w „dobowych” godzinach nadliczbowych,
 • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione.

Powyższe zasady mają zastosowanie do każdego pracownika zatrudnionego w danym zakładzie pracy. W związku z tym również pracownicy świadczący pracę w domu mają prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Obliczanie dodatków za nadgodziny >>

Przykład

Telepracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Pracownicy pracujący na analogicznych stanowiskach w siedzibie pracodawcy pracują od 8.00 do 16.00.

Telepracownikowi pracodawca ustalił zadania na takim poziomie, że może on swobodnie wykonać je w ciągu 8 godzin dziennie. 18 sierpnia o godzinie 15.55 pracodawca zatelefonował do pracownika i poprosił go o pilne przygotowanie prezentacji na następny dzień. Przygotowanie jej zajęło pracownikowi 3 godziny. W związku z tym za te 3 godziny „wystające” poza zwykłe 8 godzin pracy pracownikowi należy zapłacić wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.

Pracodawca nie może uwolnić się od wypłaty za godziny nadliczbowe, twierdząc, że to pracownik sam organizuje sobie pracę. W takiej sytuacji pracownik na polecenie przełożonego musiał pilnie wykonać pracę, która wydłużyła jego dobowy czas pracy o 3 godziny.

Podstawa prawna:

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook za 98 zł
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?
  Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn
  Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.
  Urlop ojcowski ma zostać przedłużony
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?
  Jaka jest kondycja finansowa FUS?
  Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.
  Zmiany w Kodeksie pracy. Kto skorzysta?
  Jakie zmiany przewiduje nowa wersja rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy?
  Niedziela handlowa – lipiec 2022
  Lipiec 2022 ma 5 niedziel. Czy 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca lub 31 lipca to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  E-ZLA do kontroli
  Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
  Polacy rzadziej na L4
  W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.
  Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy
  Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.
  Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie
  Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.
  Lipcowe wynagrodzenia a nowelizacja Polskiego Ładu
  Zmiany w Polskim Ładzie wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.
  Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany
  Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".
  Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy
  Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.
  Zarobki IT w polskich startupach
  Na co powinien zwrócić uwagę rekruter szukający programistów dla polskich startupów? Jacy specjaliści są poszukiwani w tego rodzaju firmach? Jakie stawki oferować? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w raporcie przygotowany przez fundusz bValue venture capital we współpracy z portalem publikującym oferty pracy dla programistów Just Join IT.
  Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy
  Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?
  Pracodawcom udaje się zaangażować w pracę tylko połowę Zetek
  Jak wynika z badań Kincentric Polska, tylko 50% pracowników przed 25 rokiem życia czuje się angażowanych przez swojego pracodawcę mimo, że to właśnie Zetki najlepiej poradziły sobie ze zmianami, jakie przyniosła pandemia i praca zdalna. Młodzi przede wszystkim nie czują wpływu na to, co dzieje się w firmie. Od pracodawcy oczekują większego przyzwolenia na eksperymentowanie i uczenie się na błędach oraz swobody w sposobie wykonywania pracy. Bardzo ważna jest dla nich również odpowiedzialność firmy za wpływ na klimat i lokalne społeczności.
  Do 30 czerwca 2022 r. można składać wnioski o zgodę na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia po terminie
  Ważna zmiana dla przedsiębiorców i innych płatników składek, którzy korzystają z dobrowolnych ubezpieczeń (chorobowego, emerytalnego i rentowych) i opłacili składki po terminie za listopad 2021 r. Jeżeli chcą zachować ciągłość ubezpieczeń, powinni złożyć do ZUS wniosek o zgodę na opłacenie składek po terminie. Wniosek można złożyć na formularzu US-9 tylko do 30 czerwca 2022 r.
  100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich
  Od 2016 roku lekarze wystawili 100 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Ich wdrożenie okazało się wielkim sukcesem. Niewielu krajom UE do tej pory udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z doświadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korzystają teraz inne kraje Unii.
  ZUS - rozmowy na temat podwyżek
  W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki - przekazał rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski.
  Mniej pracowników spodziewa się podwyżki
  W kwietniu 41 proc. pracowników spodziewało się podwyżki wynagrodzenia; to nadal dużo, choć w porównaniu ze styczniem widać wyraźny spadek - wynika z badania na zlecenie Gi Group. W dalszym ciągu wyższe zarobki są najczęstszym powodem poszukiwania nowej pracy.
  Kucharze, pomoce kuchenne i pracownicy hotelowi pilnie poszukiwani
  Restauracje, hotele i obiekty handlowe nadal gorączkowo rekrutują pracowników do pracy sezonowej. Ofert jest mnóstwo, a stawki wydają się być atrakcyjne. Eksperci przyznają jednak, że widoczne jest ustabilizowanie propozycji finansowych wobec kandydatów.
  Money, money, money. Wyższe wynagrodzenia i pragnienie samorealizacji głównymi powodami chęci zmiany pracy
  Choć niepewna sytuacja związana z wojną w Ukrainie wpłynęła na zmniejszenie oczekiwań pracowników, w kwietniu br. podwyższenia wynagrodzenia spodziewało się 41 proc. badanych. Wyższe zarobki to nadal najważniejszy powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia, coraz istotniejsza jest jednak potrzeba samorealizacji, wynika z XVI Barometru Rynku Pracy zrealizowanego na zlecenie Gi Group. Jak zatrzymać dotychczasową kadrę i przyciągnąć nowych pracowników?