Kategorie

Wynagrodzenie telepracownika

Julia Bartoszek
Wynagrodzenie telepracownika powinno być ukształtowane tak samo jak wynagrodzenie „zwykłego” pracownika zatrudnionego na takim samym stanowisku.

Telepraca charakteryzuje się tym, że jest wykonywana stale poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, np. internetu czy telefonu. W związku z tym może ona być sposobem na częściowe obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika. Pracownikowi takiemu nie trzeba bowiem np. zapewniać niektórych wymogów związanych z bezpieczną i higieniczną pracą. Natomiast tym, na czym na pewno nie zaoszczędzimy w przypadku telepracownika, jest wynagrodzenie. Musi być ono ukształtowane na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników świadczących pracę na miejscu w zakładzie pracy.

Stawka miesięczna

Najprostszym systemem wynagradzania dla telepracownika jest stała stawka miesięczna. Przy takim systemie nie ma problemu z comiesięcznym wyliczaniem podstawy pracownika. Otrzyma on co miesiąc taką samą stawkę określoną w umowie o pracę. Pensja powinna być tak ustalona, aby pracodawca nie naraził się na zarzut dyskryminacji płacowej. W związku z tym powinna ona wynosić tyle samo, ile pensja pracownika zatrudnionego w zakładzie wykonującego taką samą pracę i posiadającego takie same kwalifikacje.

Przykład

Pracodawca zatrudnia informatyków. Część z nich świadczy pracę w formie telepracy z domu. Wszyscy mają podobne doświadczenie i ich obowiązki są zbieżne. Niemniej jednak pracodawca pracownikom zatrudnionym w zakładzie pracy płaci po 200 zł więcej. Argumentuje to tym, że ponoszą oni dodatkowo nakłady związane z dojazdem do siedziby pracodawcy. Jeżeli jednak jest to jedyny powód wyższego zarobkowania przez pracowników w zakładzie pracy (a nie np. większe doświadczenie czy większa liczba obowiązków), pracodawca powinien się liczyć z ewentualnym zarzutem dyskryminacji.

Zalety i wady telepracy>>

Wynagrodzenie może być natomiast zróżnicowane nawet w ramach tych samych stanowisk, jeżeli przemawiają za tym obiektywne przesłanki.

Przykład

Pracodawca zatrudnia 2 pracowników, którzy mają za zadanie zajmować się bazami danych. Obaj mają takie samo stanowisko, tj. specjalista ds. przetwarzania danych. Niemniej jednak ten zatrudniony w zakładzie pracy otrzymuje pensję w wysokości 3700 zł, natomiast telepracownik 4200 zł. Pensja telepracownika została jednak tak ukształtowana, ponieważ posiada on większe doświadczenie oraz do jego obowiązków należy dodatkowo przygotowywanie do pracy nowych pracowników. W związku z tym wyższa pensja telepracownika jest uzasadniona.


Stawka godzinowa

Wynagrodzenie telepracownika może być także określone w stawce godzinowej. System ten powoduje, że pracownik otrzyma wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Ponieważ jednak wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach jest różny, to i pensja tego pracownika będzie co miesiąc inna.

Przykład

Telepracownik zatrudniony jest w równoważnym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Otrzymuje 12 zł za godzinę pracy. Pracodawca zaplanował jego grafik w ten sposób, że pracownik pracował:

 • w lipcu – przez 220 godzin,
 • w sierpniu – przez 220 godzin,
 • we wrześniu – przez 80 godzin.

Razem 520 godzin. Pracownik w sierpniu i we wrześniu miał jeszcze po 20 godzin nadliczbowych 50%. W związku z tym wynagrodzenie pracownika wyniesie odpowiednio:

w lipcu: 220 godz. x 12 zł = 2640 zł,

w sierpniu: 220 x 12 zł = 2640 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 3000 zł,

we wrześniu: 80 godz. x 12 zł = 960 zł + 360 zł (wynagrodzenie wraz z dodatkiem za 20 godzin nadliczbowych 50%) = 1320 zł.

Jednak we wrześniu pracownikowi należy dopłacić jeszcze 316 zł, ponieważ jego wynagrodzenie bez nadgodzin nie osiągnęło płacy minimalnej. W związku z tym pracownik we wrześniu otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1636 zł.

Premie i nagrody

Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może ustalić dodatki do wynagrodzeń. Przyznanie np. w regulaminie wynagradzania premii oraz określenie wymogów, których spełnienie będzie uprawniało do jej otrzymania, powoduje, że pracodawca będzie musiał taką pensję wypłacić. Obowiązek ten dotyczy wszystkich pracowników niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy łączy ich z pracodawcą. W związku z tym, jeżeli telepracownik spełni wszystkie wymagane przesłanki, należy mu się premia regulaminowa określona w przepisach wewnętrznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest ona zapisana również w umowie o telepracę łączącej pracodawcę z pracownikiem.

Zasady przyznawania premii i nagród >>


Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi natomiast pracę w godzinach nadliczbowych.

Za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości:

 • 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; a także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w „dobowych” godzinach nadliczbowych,
 • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż wyżej wymienione.

Powyższe zasady mają zastosowanie do każdego pracownika zatrudnionego w danym zakładzie pracy. W związku z tym również pracownicy świadczący pracę w domu mają prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową.

Obliczanie dodatków za nadgodziny >>

Przykład

Telepracownika zatrudnionego w systemie zadaniowym obowiązuje podstawowy system czasu pracy. Pracownicy pracujący na analogicznych stanowiskach w siedzibie pracodawcy pracują od 8.00 do 16.00.

Reklama

Telepracownikowi pracodawca ustalił zadania na takim poziomie, że może on swobodnie wykonać je w ciągu 8 godzin dziennie. 18 sierpnia o godzinie 15.55 pracodawca zatelefonował do pracownika i poprosił go o pilne przygotowanie prezentacji na następny dzień. Przygotowanie jej zajęło pracownikowi 3 godziny. W związku z tym za te 3 godziny „wystające” poza zwykłe 8 godzin pracy pracownikowi należy zapłacić wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem lub udzielić czasu wolnego.

Pracodawca nie może uwolnić się od wypłaty za godziny nadliczbowe, twierdząc, że to pracownik sam organizuje sobie pracę. W takiej sytuacji pracownik na polecenie przełożonego musiał pilnie wykonać pracę, która wydłużyła jego dobowy czas pracy o 3 godziny.

Podstawa prawna:

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?