| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

RADA

Czas spędzony przez pracowników ochrony w komisariacie policji w związku z koniecznością złożenia wyjaśnień związanych z interwencją służbową należy zaliczyć im do czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Czasem pracy jest więc czas, w którym pracodawca może rozporządzać osobą pracownika, tzn. wydawać mu polecenia służbowe oraz kontrolować jego pracę.

W przedstawionej sytuacji pracownicy składając wyjaśnienia w komisariacie policji postąpili zgodnie z interesem pracodawcy. Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia w granicach chronionych obiektów i obszarów ma prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub w razie odparcia ataku na pracownika ochrony. Interwencja pracowników ochrony była więc w omawianej sytuacji wykonywaniem obowiązków służbowych. Jeżeli w konsekwencji podjętej interwencji konieczne było złożenie wyjaśnień w komisariacie policji, należy uznać, że w czasie składania wyjaśnień pracownicy nadal pozostawali w dyspozycji pracodawcy. Wprawdzie nie wykonywali zadań wskazanych przez pracodawcę, ale składanie wyjaśnień na policji było bezpośrednią konsekwencją wykonywania przez nich obowiązków służbowych określonych w umowie o pracę oraz wynikających z przepisów ustawy o ochronie osób i mienia.

WAŻNE!

Czas poświęcony na składanie wyjaśnień w komisariacie policji w związku z interwencją służbową należy wliczyć do czasu pracy pracowników.

Do zaliczenia do czasu pracy czasu składania wyjaśnień decydujące znaczenie ma fakt, że do incydentu doszło w związku z interwencją służbową. W przedstawionej sytuacji powinni więc Państwo do czasu pracy zaliczyć pracownikom ochrony czas spędzony na składanie wyjaśnień w komisariacie. W konsekwencji czas między godz. 16.00, kiedy pracownicy zgodnie z harmonogramem czasu pracy powinni zakończyć pracę, a godz. 19.00, kiedy pracownicy zakończyli składanie wyjaśnień, będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Za ten czas pracownikom będzie przysługiwał czas wolny lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Pracownicy pozostali bowiem w komisariacie w swój zwykły dzień roboczy, co spowodowało przekroczenie ich przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Gdy pracownik będzie odbierał za godziny nadliczbowe czas wolny na swój pisemny wniosek, za każą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1 godzina czasu wolnego. Jeżeli natomiast pracodawca udzieli pracownikowi czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych jednostronnie, wówczas za każdą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Za nieprzepracowaną godzinę między godz. 15.00 a godz. 16.00, którą pracownicy spędzili w komisariacie, przysługuje im zwykłe wynagrodzenie bez dodatków. Praca była w tym czasie zaplanowana w harmonogramie i dlatego nie jest dla pracowników pracą nadliczbową.

Podstawa prawna:

  • art. 128, art. 151, art. 1511 § 1, art. 1512 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 pkt 4 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »