REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Czas spędzony przez pracowników ochrony w komisariacie policji w związku z koniecznością złożenia wyjaśnień związanych z interwencją służbową należy zaliczyć im do czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Czasem pracy jest więc czas, w którym pracodawca może rozporządzać osobą pracownika, tzn. wydawać mu polecenia służbowe oraz kontrolować jego pracę.

W przedstawionej sytuacji pracownicy składając wyjaśnienia w komisariacie policji postąpili zgodnie z interesem pracodawcy. Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia w granicach chronionych obiektów i obszarów ma prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub w razie odparcia ataku na pracownika ochrony. Interwencja pracowników ochrony była więc w omawianej sytuacji wykonywaniem obowiązków służbowych. Jeżeli w konsekwencji podjętej interwencji konieczne było złożenie wyjaśnień w komisariacie policji, należy uznać, że w czasie składania wyjaśnień pracownicy nadal pozostawali w dyspozycji pracodawcy. Wprawdzie nie wykonywali zadań wskazanych przez pracodawcę, ale składanie wyjaśnień na policji było bezpośrednią konsekwencją wykonywania przez nich obowiązków służbowych określonych w umowie o pracę oraz wynikających z przepisów ustawy o ochronie osób i mienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Czas poświęcony na składanie wyjaśnień w komisariacie policji w związku z interwencją służbową należy wliczyć do czasu pracy pracowników.

Do zaliczenia do czasu pracy czasu składania wyjaśnień decydujące znaczenie ma fakt, że do incydentu doszło w związku z interwencją służbową. W przedstawionej sytuacji powinni więc Państwo do czasu pracy zaliczyć pracownikom ochrony czas spędzony na składanie wyjaśnień w komisariacie. W konsekwencji czas między godz. 16.00, kiedy pracownicy zgodnie z harmonogramem czasu pracy powinni zakończyć pracę, a godz. 19.00, kiedy pracownicy zakończyli składanie wyjaśnień, będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Za ten czas pracownikom będzie przysługiwał czas wolny lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Pracownicy pozostali bowiem w komisariacie w swój zwykły dzień roboczy, co spowodowało przekroczenie ich przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Gdy pracownik będzie odbierał za godziny nadliczbowe czas wolny na swój pisemny wniosek, za każą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1 godzina czasu wolnego. Jeżeli natomiast pracodawca udzieli pracownikowi czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych jednostronnie, wówczas za każdą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Za nieprzepracowaną godzinę między godz. 15.00 a godz. 16.00, którą pracownicy spędzili w komisariacie, przysługuje im zwykłe wynagrodzenie bez dodatków. Praca była w tym czasie zaplanowana w harmonogramie i dlatego nie jest dla pracowników pracą nadliczbową.

Podstawa prawna:

  • art. 128, art. 151, art. 1511 § 1, art. 1512 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 pkt 4 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA