REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Składanie zeznań na policji w związku z interwencją służbową a czas pracy

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik

REKLAMA

Pracownicy ochrony naszego sklepu podczas służbowej interwencji wdali się w bójkę z klientem. W związku z tym zostali przewiezieni do komisariatu policji, aby złożyć wyjaśnienia. Tego dnia (środa) mieli zaplanowane 10 godzin pracy od 6.00 do 16.00, a pracę faktycznie wykonywali w godz. od 6.00 do 15.00. Później pojechali do komisariatu, który opuścili o godz. 19.00. Pracownicy żądają, aby zaliczyć im do czasu pracy 4 godziny między 15.00 a 19.00, które spędzili na wyjaśnianiu zajścia. Czy mają rację?

RADA

Autopromocja

Czas spędzony przez pracowników ochrony w komisariacie policji w związku z koniecznością złożenia wyjaśnień związanych z interwencją służbową należy zaliczyć im do czasu pracy.

UZASADNIENIE

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Czasem pracy jest więc czas, w którym pracodawca może rozporządzać osobą pracownika, tzn. wydawać mu polecenia służbowe oraz kontrolować jego pracę.

W przedstawionej sytuacji pracownicy składając wyjaśnienia w komisariacie policji postąpili zgodnie z interesem pracodawcy. Pracownik ochrony przy wykonywaniu zadań ochrony osób i mienia w granicach chronionych obiektów i obszarów ma prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to sytuacji, w których dochodzi do zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub w razie odparcia ataku na pracownika ochrony. Interwencja pracowników ochrony była więc w omawianej sytuacji wykonywaniem obowiązków służbowych. Jeżeli w konsekwencji podjętej interwencji konieczne było złożenie wyjaśnień w komisariacie policji, należy uznać, że w czasie składania wyjaśnień pracownicy nadal pozostawali w dyspozycji pracodawcy. Wprawdzie nie wykonywali zadań wskazanych przez pracodawcę, ale składanie wyjaśnień na policji było bezpośrednią konsekwencją wykonywania przez nich obowiązków służbowych określonych w umowie o pracę oraz wynikających z przepisów ustawy o ochronie osób i mienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Czas poświęcony na składanie wyjaśnień w komisariacie policji w związku z interwencją służbową należy wliczyć do czasu pracy pracowników.

Do zaliczenia do czasu pracy czasu składania wyjaśnień decydujące znaczenie ma fakt, że do incydentu doszło w związku z interwencją służbową. W przedstawionej sytuacji powinni więc Państwo do czasu pracy zaliczyć pracownikom ochrony czas spędzony na składanie wyjaśnień w komisariacie. W konsekwencji czas między godz. 16.00, kiedy pracownicy zgodnie z harmonogramem czasu pracy powinni zakończyć pracę, a godz. 19.00, kiedy pracownicy zakończyli składanie wyjaśnień, będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Za ten czas pracownikom będzie przysługiwał czas wolny lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Pracownicy pozostali bowiem w komisariacie w swój zwykły dzień roboczy, co spowodowało przekroczenie ich przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).

Gdy pracownik będzie odbierał za godziny nadliczbowe czas wolny na swój pisemny wniosek, za każą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1 godzina czasu wolnego. Jeżeli natomiast pracodawca udzieli pracownikowi czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych jednostronnie, wówczas za każdą godzinę nadliczbową przysługuje mu 1,5 godziny czasu wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Za nieprzepracowaną godzinę między godz. 15.00 a godz. 16.00, którą pracownicy spędzili w komisariacie, przysługuje im zwykłe wynagrodzenie bez dodatków. Praca była w tym czasie zaplanowana w harmonogramie i dlatego nie jest dla pracowników pracą nadliczbową.

Podstawa prawna:

 • art. 128, art. 151, art. 1511 § 1, art. 1512 Kodeksu pracy,
 • art. 36 ust. 1 pkt 4 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA