reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?


RADA

Pracownik ten powinien otrzymać za maj wynagrodzenie w wysokości 2078,96 zł. Prawidłowe będzie udzielenie na wniosek pracownika czasu wolnego po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

UZASADNIENIE

Praca wykonywana przez pracownika w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowana przez pracodawcę w dwojaki sposób - bądź przez udzielenie w zamian czasu wolnego, bądź przez wypłatę dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czas wolny w zamian za pracę w nadgodzinach udzielany jest na wniosek pracownika w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić również bez wniosku pracownika. Wówczas jednak udzielenie czasu wolnego powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.

Państwa pracownik chce odebrać czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych po okresie rozliczeniowym. Nie ma przeszkód, by zgodzić się na taki wniosek pracownika. Jeśli pracownik w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych otrzyma w sierpniu czas wolny, nie przysługuje mu dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast za każdą przepracowaną godzinę powinien otrzymać w terminie majowej wypłaty normalne wynagrodzenie. Gdyby czas wolny był udzielany pracownikowi z Państwa inicjatywy, to w miesiącu udzielenia tego czasu wolnego wynagrodzenie pracownika nie może być niższe niż należne mu za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Korzyści

Wynagrodzenie pracownika w miesiącu, w którym odbiera, na swój wniosek, czas wolny w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, może być niższe niż wynagrodzenie należne mu za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas niewykonywania pracy tylko wtedy, gdy przepisy prawa tak stanowią. Mając powyższe na uwadze, za czas wolny udzielony w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, gdyż nie wykonuje wtedy pacy, a żaden przepis nie gwarantuje zachowania prawa do wynagrodzenia w tym przypadku.

W związku z powyższym w miesiącu, w którym pracownik świadczył pracę ponad normę, powinien on otrzymać wyższe wynagrodzenie za pracę. Natomiast w miesiącu, w którym odebrał czas wolny na swój wniosek - odpowiednio niższe. Zasada ta ma zastosowanie zarówno w przypadku stałego miesięcznego wynagrodzenia, jak również w przypadku wynagradzania stawką godzinową.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama