Kategorie

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Bogusław Nowakowski
Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

RADA

Mimo że wynagrodzenie zostało wypłacone pracownikowi tylko w niektórych z dwunastu miesięcy przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy, to sumę tych wynagrodzeń należy podzielić przez 12 miesięcy. Brak wypłaty wynagrodzenia nie powoduje wyłączenia poszczególnych miesięcy z obliczeń przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Reklama

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z faktycznego okresu ubezpieczenia. Wówczas stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Pracownik Państwa zakładu w styczniu br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, dlatego ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód osiągnięty przez niego w okresie od stycznia do grudnia 2008 r., tj. z okresu 12 miesięcy przed zachorowaniem.

Reklama

W miesiącach przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, tj. we wrześniu, październiku i grudniu 2008 r., pracownikowi nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę. Mimo że wynagrodzenie wypłacono pracownikowi tylko za 9 miesięcy, to sumę tych wynagrodzeń należy podzielić przez 12 miesięcy, a powstały wynik wskaże wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Brak wypłaty wynagrodzenia z winy pracodawcy jest najczęściej równoznaczny z niższym zasiłkiem chorobowym.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego zastępującym utratę wynagrodzenia spowodowaną niemożnością jego uzyskania z powodu choroby. Jednak w stosunku do pracownika, który świadczył pracę, lecz nie wypłacono mu wynagrodzenia z winy pracodawcy, nie można zastosować zasady wyłączenia z obliczeń wynagrodzenia za te miesiące. Również nie można przyjąć za te miesiące wynagrodzenia określonego w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

WAŻNE!

Niewypłacone wynagrodzenie nie może stanowić podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W sytuacji gdy pracodawca wypłacił zaniżone wynagrodzenie w stosunku do umówionego lub nie wypłacił go w ogóle, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej łącznie 13,71% tego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica ma w zakładzie 3-letni staż przedłożyła zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 10 do 18 stycznia br. Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone pracownicy w okresie od stycznia do grudnia 2008 r. W lutym, kwietniu, maju, wrześniu, listopadzie i grudniu 2008 r. wynagrodzenie wyniosło 1800 zł, natomiast za pozostałe miesiące wynagrodzenie nie zostało wypłacone z winy zakładu pracy. Podstawę wymiaru zasiłku należy wyliczyć w następujący sposób:

6 miesięcy × 1553,22 zł (1800 zł - 246,78 zł, tj. 13,71%* z kwoty 1800 zł) = 9319,32 zł 9319,32 zł : 12 miesięcy = 776,61 zł.

W związku z tym, że tak wyliczona podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2009 r., podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownicy należy podwyższyć do kwoty minimalnego wynagrodzenia 1101,06 zł (1276 zł - 174,94 zł, tj. 13,71% od kwoty 1276 zł).

* dla przejrzystości wyliczeń składki finansowane przez pracownika zostały potrącone łącznie - 13,71%

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 38, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1, art. 7, art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.