reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Choroba na przełomie roku kalendarzowego

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Jeżeli niezdolność do pracy pracownika z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj przysługującego mu świadczenia (wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy) oraz na podstawę wymiaru przysługującego świadczenia w przypadku, gdy otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

Jaki rodzaj świadczenia

Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w każdym roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 k.p. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje mu od 34. dnia tej niezdolności. Nie zawsze zatem pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli jego niezdolność do pracy z powodu choroby w danym roku kalendarzowym trwa w sumie krócej niż 33 dni, to otrzymuje tylko wynagrodzenie za czas choroby. Okresy wypłaty wynagrodzenia za czas choroby sumuje się w całym roku kalendarzowym, a niewykorzystane dni z przysługującego limitu 33 dni nie przechodzą na nowy rok. Jeżeli zatem pracownik np. w 2008 r. chorował przez 25 dni i otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie za czas choroby, to w 2009 r. będzie zachowywał prawo do tego wynagrodzenia także przez 33 dni.

Specyficzna sytuacja występuje w przypadku, gdy pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie z powodu choroby przypadającej na przełomie roku kalendarzowego, np. od 22 grudnia 2008 r. do 6 stycznia 2009 r. Wątpliwości płatników składek uprawnionych do wypłaty zasiłków dotyczą ustalenia, jaki rodzaj świadczenia z tytułu choroby należy wówczas wypłacać pracownikowi. Trzeba zatem pamiętać o ustalonej zasadzie, zgodnie z którą od 1 stycznia nowego roku, za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy należy zawsze wypłacać ten rodzaj świadczenia z tytułu choroby, do którego pracownik miał prawo 31 grudnia poprzedniego roku.

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby powstała przed 1 stycznia danego roku kalendarzowego i trwa nieprzerwanie po tej dacie, od nowego roku kalendarzowego należy wypłacać:

• wynagrodzenie za czas choroby na podstawie art. 92 k.p., w sytuacji gdy 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby (wynagrodzenie to przysługuje nie dłużej niż przez 33 dni w ciągu nowego roku kalendarzowego),

• zasiłek chorobowy, w sytuacji gdy 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje za cały okres nieprzerwanej niezdolności - w przypadku wystąpienia przerwy, choćby jednodniowej. Po przerwie pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby za okres nie dłuższy niż 33 dni; okres 33 dni w tym przypadku liczy się od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po przerwie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama