reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

RADA

Zarówno dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, jak i dodatki za pracę w godzinach nocnych płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Kwoty dodatków do podstawy wymiaru świadczeń uwzględnia się w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Wynagrodzenie za pracę w marcu 2008 r., przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, powinni Państwo uzupełnić.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W taki sam sposób pracodawca wylicza podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika. Wynagrodzenie, które jest podstawą do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku, płatnik pomniejsza o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowane ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Przysługujący za okres miesięczny składnik wynagrodzenia płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przypisując go do miesiąca, za który przysługuje, nawet jeżeli dodatki zostały wypłacone w innym miesiącu. Zasadę tę stosuje się również w odniesieniu do dodatków za godziny nadliczbowe i nocne.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych są wypłacane po rozliczeniu danego okresu. Pracownik we wrześniu i listopadzie 2008 r. pracował w nadgodzinach. Dodatki za pracę w nadgodzinach otrzymał 28 grudnia 2008 r. za cały okres rozliczeniowy. Pracownik choruje w marcu 2009 r. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca wliczył wynagrodzenie za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. Do wynagrodzenia za wrzesień i listopad 2008 r. pracodawca doliczył dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, mimo że dodatek został wypłacony w grudniu 2008 r.

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia płatnik uzupełnia przed wliczeniem do podstawy wymiaru. Płatnik nie uzupełnia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych. Te dodatki również w miesiącu, kiedy pracownik był nieobecny z powodów usprawiedliwionych, np. nie miał prawa do wynagrodzenia chorobowego, płatnik dolicza w kwocie faktycznie wypłaconej do uzupełnionego za ten miesiąc wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama