Kategorie

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Anna Michalska
Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

RADA

Zarówno dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, jak i dodatki za pracę w godzinach nocnych płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Kwoty dodatków do podstawy wymiaru świadczeń uwzględnia się w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Wynagrodzenie za pracę w marcu 2008 r., przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, powinni Państwo uzupełnić.

UZASADNIENIE

Reklama

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W taki sam sposób pracodawca wylicza podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika. Wynagrodzenie, które jest podstawą do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku, płatnik pomniejsza o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowane ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Przysługujący za okres miesięczny składnik wynagrodzenia płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przypisując go do miesiąca, za który przysługuje, nawet jeżeli dodatki zostały wypłacone w innym miesiącu. Zasadę tę stosuje się również w odniesieniu do dodatków za godziny nadliczbowe i nocne.

PRZYKŁAD

Reklama

W zakładzie pracy obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych są wypłacane po rozliczeniu danego okresu. Pracownik we wrześniu i listopadzie 2008 r. pracował w nadgodzinach. Dodatki za pracę w nadgodzinach otrzymał 28 grudnia 2008 r. za cały okres rozliczeniowy. Pracownik choruje w marcu 2009 r. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca wliczył wynagrodzenie za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. Do wynagrodzenia za wrzesień i listopad 2008 r. pracodawca doliczył dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, mimo że dodatek został wypłacony w grudniu 2008 r.

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia płatnik uzupełnia przed wliczeniem do podstawy wymiaru. Płatnik nie uzupełnia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych. Te dodatki również w miesiącu, kiedy pracownik był nieobecny z powodów usprawiedliwionych, np. nie miał prawa do wynagrodzenia chorobowego, płatnik dolicza w kwocie faktycznie wypłaconej do uzupełnionego za ten miesiąc wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik zachorował w marcu 2009 r. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie wypłacone mu za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. W marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim przez 4 dni robocze. Nie miał jednak prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego. W marcu 2008 r. pracownik przez 6 dni pracował w godzinach nadliczbowych. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za pracę w marcu otrzymał łącznie wynagrodzenie w wysokości 2570,50 zł, w tym za obowiązujący go czas pracy 1967,80 zł, natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych dodatek w wysokości 602,70 zł (2570,50 zł - 1967,80 zł). Od tego przychodu zostały potrącone finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie 352,42 zł. Ustalając wysokość zmiennego wynagrodzenia, które pracownik osiągnąłby w marcu 2008 r., gdyby przepracował cały miesiąc, należy uzupełnić jedynie wynagrodzenie za obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy, a następnie dodać faktyczną kwotę wypłaconego dodatku za godziny nadliczbowe:

uzupełnione wynagrodzenie za obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy: 1967,80 zł - 269,79 zł (składki finansowane przez pracownika) = 1698,01 zł,

1698,01 zł : 16 dni = 106,13 zł,

106,13 zł × 20 dni = 2122,60 zł,

dodatek za godziny nadliczbowe: 602,70 zł - 82,63 zł (tj. składki finansowane przez pracownika) = 520,07 zł,

wynagrodzenie za marzec 2008 r. uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku:

2122,60 zł + 520,07 zł = 2642,67 zł.

Pracodawca uzupełnia wynagrodzenie zmienne za niepełny miesiąc pracy. Uzyskane w tym miesiącu wynagrodzenie za pracę pracodawca dzieli przez liczbę dni pracy pracownika, a następnie wynik mnoży przez liczbę dni, w które pracownik miał obowiązek pracować.

Usprawiedliwioną nieobecnością w pracy jest np. okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik nie otrzymał wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego z powodu braku okresu wyczekiwania (30 dni ubezpieczenia chorobowego).

Podstawa prawna:

 • art. 3 pkt 3, art. 6 ust. 1, art. 36 ust. 1, ust. 2, art. 38 ust. 1, ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?