| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia dla nowo zatrudnionego pracownika

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia dla nowo zatrudnionego pracownika

Jesteśmy nowo powstałą firmą. Od 1 października 2009 r. zatrudniamy ponad 20 pracowników. Pracownik, zatrudniony od 1 października na pełny etat, dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 19 października 2009 r. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? W jaki sposób wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? W umowie o pracę ma 9 zł/godzinę oraz premię i dodatki na zasadach i warunkach określonych w zakładowych przepisach o wynagradzaniu.

Pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego po 30 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli pracownik ma 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego, to do podstawy wymiaru powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za październik 2009 r. po uzupełnieniu do wysokości należnej za pełny miesiąc.

UZASADNIENIE

Jeżeli ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego uzyskuje po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Powinni Państwo również sprawdzić, czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego/zasiłku chorobowego z innego tytułu od pierwszego dnia ubezpieczenia. Świadczenie od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje pracownikom, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli zatrudniony u Państwa pracownik spełnia któryś z tych warunków, to ma prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego od 19 października 2009 r. O tym, które ze świadczeń przysługuje pracownikowi, decyduje to, czy w 2009 r. już otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Jeśli w tym roku wykorzystał 33 dni (lub 14 dni) zwolnienia lekarskiego, powinni Państwo wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy. Gdy nie otrzymał w tym roku wynagrodzenia chorobowego albo nie wykorzystał całego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe.

Jeżeli pracownik ma prawo do świadczenia, to podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć z wynagrodzenia za pierwszy pełny miesiąc ubezpieczenia. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego/zasiłku chorobowego powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę, jeżeli przysługuje ono w stałej miesięcznej wysokości (art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Pracownik ma prawo do stałego wynagrodzenia – 9 zł/godzinę. Podstawę wymiaru powinni więc Państwo ustalić przez pomnożenie wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania w październiku:

9 zł x 176 godzin = 1584 zł,

1584 zł – [(1584 zł x 9,76%) + (1584 zł x 1,5%) + (1584 zł x 2,45%)] = 1584 zł – (154,60 zł + 23,76 zł + 38,81 zł) = 1366,83 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »