reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Pracownik wracał pociągiem z delegacji. Powrót miał zaplanowany na godz. 19.00 (następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 8.00). Z powodu awarii pociąg dojechał dopiero o godz. 23.00. Czy późniejszy powrót pracownika z delegacji z powodu awarii pociągu ma wpływ na rozliczenie czasu pracy tego pracownika?

RADA

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę rzeczywistą godzinę powrotu z podróży, co w przedstawionym przypadku spowoduje konieczność wyrównania pracownikowi 2 godzin niewykorzystanego minimalnego odpoczynku dobowego.

UZASADNIENIE

Czasu powrotu z delegacji nie zaliczamy do czasu pracy pracownika, jeżeli przypada poza jego godzinami pracy. Nie dotyczy to przypadków, w których pracownik podczas powrotu wykonywałby pracę (np. przygotowywał dokumenty, sporządzał sprawozdanie z wyjazdu). Nie oznacza to jednak, że godzina powrotu z delegacji nie będzie miała wpływu na rozliczanie czasu pracy pracownika. W wyroku z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) Sąd Najwyższy wskazał, że jeśli czas spędzony w drodze z delegacji narusza ustaloną w Kodeksie pracy normę 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę, wówczas pracownikowi należą się dni wolne albo dodatkowe wynagrodzenie.

W konsekwencji późny powrót pracownika z podróży służbowej, jeżeli narusza czas dobowego lub tygodniowego odpoczynku, musi zostać mu zrekompensowany. Na ten obowiązek pracodawcy żadnego wpływu nie będzie miał fakt, że pracownik wrócił znacznie później niż planowano na skutek awarii pociągu. Późniejszy powrót nie był związany z działaniami pracownika (np. dłuższym pozostaniem w miejscowości, do której pojechał, i zwiedzaniem miasta), ale został spowodowany przyczynami w pełni od niego niezależnymi. Pracodawca ponosi ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników i wszelkie koszty tego zatrudniania.

W każdej dobie pracownik powinien mieć zapewnione prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Chodzi w tym przypadku o dobę pracowniczą, czyli 24 godziny liczone od godziny rozpoczęcia pracy. W odniesieniu do pracownika wskazanego w pytaniu doba pracownicza rozpoczyna się od godz. 8.00 każdego dnia pracy i kończy o godz. 8.00 następnego dnia. Cały wypoczynek - i to nieprzerwany - musi zostać zapewniony w tych granicach czasowych.

WAŻNE!

Czas podróży służbowej nie może naruszać 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Z pytania wynika, że od godziny powrotu pracownika z delegacji do godziny rozpoczęcia pracy minęło 9 godzin. Pozostają zatem do oddania 2 godziny wypoczynku. Pracodawca może je zwrócić na 2 sposoby.

• Pierwszy z nich polega na skróceniu pracownikowi następnego dnia pracy (tzn. pracownik przyjdzie do pracy 2 godziny później). Nie będzie to zapewnienie wypoczynku dobowego, ponieważ wypoczynek ten będzie wykraczał poza dobę pracowniczą o 2 godziny, tj. między godz. 8.00 a godz. 10.00. Rozpoczęcie pracy o 2 godziny później będzie jednak rekompensatą wypoczynku niezapewnionego poprzedniego dnia, czyli równoważnym czasem wypoczynku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Badowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama