Kategorie

Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Pracownik wracał pociągiem z delegacji. Powrót miał zaplanowany na godz. 19.00 (następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 8.00). Z powodu awarii pociąg dojechał dopiero o godz. 23.00. Czy późniejszy powrót pracownika z delegacji z powodu awarii pociągu ma wpływ na rozliczenie czasu pracy tego pracownika?
RADA

W takiej sytuacji zawsze należy brać pod uwagę rzeczywistą godzinę powrotu z podróży, co w przedstawionym przypadku spowoduje konieczność wyrównania pracownikowi 2 godzin niewykorzystanego minimalnego odpoczynku dobowego.

UZASADNIENIE

Reklama

Czasu powrotu z delegacji nie zaliczamy do czasu pracy pracownika, jeżeli przypada poza jego godzinami pracy. Nie dotyczy to przypadków, w których pracownik podczas powrotu wykonywałby pracę (np. przygotowywał dokumenty, sporządzał sprawozdanie z wyjazdu). Nie oznacza to jednak, że godzina powrotu z delegacji nie będzie miała wpływu na rozliczanie czasu pracy pracownika. W wyroku z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) Sąd Najwyższy wskazał, że jeśli czas spędzony w drodze z delegacji narusza ustaloną w Kodeksie pracy normę 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na dobę, wówczas pracownikowi należą się dni wolne albo dodatkowe wynagrodzenie.

W konsekwencji późny powrót pracownika z podróży służbowej, jeżeli narusza czas dobowego lub tygodniowego odpoczynku, musi zostać mu zrekompensowany. Na ten obowiązek pracodawcy żadnego wpływu nie będzie miał fakt, że pracownik wrócił znacznie później niż planowano na skutek awarii pociągu. Późniejszy powrót nie był związany z działaniami pracownika (np. dłuższym pozostaniem w miejscowości, do której pojechał, i zwiedzaniem miasta), ale został spowodowany przyczynami w pełni od niego niezależnymi. Pracodawca ponosi ryzyko związane z zatrudnianiem pracowników i wszelkie koszty tego zatrudniania.

W każdej dobie pracownik powinien mieć zapewnione prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Chodzi w tym przypadku o dobę pracowniczą, czyli 24 godziny liczone od godziny rozpoczęcia pracy. W odniesieniu do pracownika wskazanego w pytaniu doba pracownicza rozpoczyna się od godz. 8.00 każdego dnia pracy i kończy o godz. 8.00 następnego dnia. Cały wypoczynek - i to nieprzerwany - musi zostać zapewniony w tych granicach czasowych.

WAŻNE!

Czas podróży służbowej nie może naruszać 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Z pytania wynika, że od godziny powrotu pracownika z delegacji do godziny rozpoczęcia pracy minęło 9 godzin. Pozostają zatem do oddania 2 godziny wypoczynku. Pracodawca może je zwrócić na 2 sposoby.

Reklama

• Pierwszy z nich polega na skróceniu pracownikowi następnego dnia pracy (tzn. pracownik przyjdzie do pracy 2 godziny później). Nie będzie to zapewnienie wypoczynku dobowego, ponieważ wypoczynek ten będzie wykraczał poza dobę pracowniczą o 2 godziny, tj. między godz. 8.00 a godz. 10.00. Rozpoczęcie pracy o 2 godziny później będzie jednak rekompensatą wypoczynku niezapewnionego poprzedniego dnia, czyli równoważnym czasem wypoczynku.

• Drugi ze sposobów polega na zapewnieniu równoważnego wypoczynku połączonego ze skróceniem czasu pracy w innym dniu. Może również polegać na połączeniu zaległego wypoczynku z innym dobowym wypoczynkiem. Pracodawca w takim przypadku nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z koniecznością opłacania nieprzepracowanego czasu.

PRZYKŁAD

Pracownik wrócił z delegacji o godz. 23.00, a następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 7.30. Wypoczynek dobowy wykorzystał w wymiarze 8,5 godziny, gdyż doba pracownicza kończy się dla niego o godz. 7.30 (24 godziny liczone do godziny rozpoczęcia pracy w poprzednim dniu; zakładamy, że codziennie rozpoczyna pracę o tej samej godzinie).

W następnym dniu po odbyciu delegacji pracodawca nie zlecił temu pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych ani dyżuru. Pracownik zakończył pracę o godz. 15.30 (8 godzin pracy) i z tą chwilą zaczął wykorzystywać dobowy wypoczynek, który trwał do godz. 7.30, czyli przez 16 godzin. Pracownikowi został zatem zapewniony równoważny wypoczynek za wypoczynek skrócony w związku z podróżą służbową.

Jeśli pracodawca nie udzieli do końca okresu rozliczeniowego równoważnego odpoczynku, powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Podobną opinię wyraził Sąd Najwyższy w wyroku powołanym na str. 22.

Na podstawie przepisów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracownik musi mieć także zapewnione co najmniej 8 godzin wypoczynku po odbyciu podróży służbowej, która kończy się w godzinach nocnych. Jeżeli podróż kończy się później, to pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy następnego dnia, tak aby miał 8 godzin wolnego po podróży. Zwolnienie przysługuje na podstawie oświadczenia pracownika, potwierdzającego odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny (wypoczynek nocny byłby zapewniony, gdyby pracownik wracał np. w przedziale sypialnym, kuszetką). Taka sytuacja nie zachodzi jednak w omawianym przypadku.

• art. 128, art. 132 Kodeksu pracy,

• § 3 pkt 5 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?