REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Krystyna Tymorek

REKLAMA

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

PROBLEM

Autopromocja

RADA

Wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy. Opierając się na ustalonej 27 maja 2009 r. podstawie wymiaru powinni Państwo wypłacać wynagrodzenie chorobowe w okresie od 27 maja do 9 czerwca 2009 r. Od 10 czerwca 2009 r., po kolejnej zmianie wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych jest niższa od obowiązującej pracowników. Dlatego powinni ją Państwo podwyższyć do minimalnej podstawy wymiaru, która wynosi 1101,06 zł.

PRZYKŁAD

Zmiana wymiaru czasu pracy jest powodem do ponownego wyliczenia podstawy wymiaru, nawet jeżeli od ostatniej niezdolności do pracy nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku płatnik świadczenia nie stosuje zasady, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego), które przysługuje pracownikowi, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatnik wylicza podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które przysługuje za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy. Jeżeli nie można w ten sposób wyliczyć podstawy wymiaru, ponieważ pracownik zachorował w miesiącu zmiany etatu, to płatnik wylicza wysokość wynagrodzenia/zasiłku chorobowego z wynagrodzenia, które pracownikowi przysługuje w miesiącu zmiany etatu.

WAŻNE!

Płatnik ustala na nowo podstawę wymiaru świadczenia w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy zarówno wtedy, gdy wymiar czasu pracy został podwyższony, jak i obniżony.

Wynagrodzenie, z którego płatnik świadczenia wylicza podstawę wymiaru, jest przychodem pracownika będącym podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika – łącznie 13,71% (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Jednak w każdym przypadku podstawa wymiaru świadczenia nie może być niższa od minimalnej podstawy wymiaru wyliczonej proporcjonalnie do etatu pracownika.

W 2009 r. minimalna podstawa wymiaru świadczenia dla pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższa od kwoty 1101,06 zł (1276 zł pomniejszone łącznie o 13,71%).

WAŻNE!

Podstawa wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie może być niższa od minimalnej, gwarantowanej podstawy wymiaru ustalonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Podstawy wymiaru świadczenia pracodawca albo ZUS, mimo zmiany wymiaru czasu pracy, nie ustala na nowo w jednym przypadku. Chodzi o sytuację, kiedy pracownik jest przed tą zmianą i po zmianie etatu na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. Za cały okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego podstawą wymiaru świadczenia jest podstawa ustalona z wynagrodzenia za okres przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Pierwsze zwolnienie lekarskie pracownica otrzymała 27 maja 2009 r. Natomiast wymiar jej czasu pracy został zmieniony od 1 kwietnia 2009 r. Z tego powodu podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć i wysokość zasiłku ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownica otrzymała za kwiecień 2009 r. pracując na 4/5 etatu. Pracownica nieprzerwanie chorowała i otrzymywała zwolnienia lekarskie do 31 sierpnia 2009 r. W czerwcu 2009 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego został po raz kolejny zmieniony wymiar czasu pracy pracownicy z 4/5 etatu do pełnego etatu. Ta zmiana czasu pracy spowodowała, że świadczenie za okres choroby zostało naliczone od podstawy wymiaru zasiłku niższej od obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru. Dlatego w okresie od 10 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. powinni Państwo naliczyć pracownicy zasiłek chorobowy od minimalnej podstawy (1101,06 zł), mimo że wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy.

● art. 40 i art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wyższe dofinansowanie dla pracodawcy za pracowników niepełnosprawnych. Zmiany od lipca 2024 r.

Zwiększy się wysokość dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmiany mają wejść w życie od lipca 2024 r. Ile wyniesie dofinansowanie?

REKLAMA