reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

PROBLEM

RADA

Wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy. Opierając się na ustalonej 27 maja 2009 r. podstawie wymiaru powinni Państwo wypłacać wynagrodzenie chorobowe w okresie od 27 maja do 9 czerwca 2009 r. Od 10 czerwca 2009 r., po kolejnej zmianie wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych jest niższa od obowiązującej pracowników. Dlatego powinni ją Państwo podwyższyć do minimalnej podstawy wymiaru, która wynosi 1101,06 zł.

PRZYKŁAD

Zmiana wymiaru czasu pracy jest powodem do ponownego wyliczenia podstawy wymiaru, nawet jeżeli od ostatniej niezdolności do pracy nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku płatnik świadczenia nie stosuje zasady, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego), które przysługuje pracownikowi, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Płatnik wylicza podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które przysługuje za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy. Jeżeli nie można w ten sposób wyliczyć podstawy wymiaru, ponieważ pracownik zachorował w miesiącu zmiany etatu, to płatnik wylicza wysokość wynagrodzenia/zasiłku chorobowego z wynagrodzenia, które pracownikowi przysługuje w miesiącu zmiany etatu.

WAŻNE!

Płatnik ustala na nowo podstawę wymiaru świadczenia w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy zarówno wtedy, gdy wymiar czasu pracy został podwyższony, jak i obniżony.

Wynagrodzenie, z którego płatnik świadczenia wylicza podstawę wymiaru, jest przychodem pracownika będącym podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika – łącznie 13,71% (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Jednak w każdym przypadku podstawa wymiaru świadczenia nie może być niższa od minimalnej podstawy wymiaru wyliczonej proporcjonalnie do etatu pracownika.

W 2009 r. minimalna podstawa wymiaru świadczenia dla pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższa od kwoty 1101,06 zł (1276 zł pomniejszone łącznie o 13,71%).

WAŻNE!

Podstawa wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie może być niższa od minimalnej, gwarantowanej podstawy wymiaru ustalonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama