Kategorie

Czy w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownik ma prawo do minimalnej podstawy wymiaru zasiłku

Krystyna Tymorek
Pracownica jest zatrudniona od 3 lutego 2006 r. Chorowała w okresie od 27 maja do 31 sierpnia 2009 r. Od 1 kwietnia 2009 r. zmienił się wymiar jej czasu pracy z pełnego etatu na 4/5 etatu. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego została obliczona z wynagrodzenia na 4/5 etatu. Od 10 czerwca 2009 r. po raz kolejny został zmieniony jej wymiar czasu pracy z 4/5 na pełny etat. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku nie przeliczałam jej ponownie od 10 czerwca, ponieważ jest ciągłość zwolnienia lekarskiego. Tak zostały naliczone i wynagrodzenie, i zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia. Jednak podstawa wymiaru świadczeń chorobowych wynosi 1014,12 zł i jest niższa od minimalnej podstawy dla osoby zatrudnionej na pełny etat (1101,06 zł). Czy w tym przypadku powinnam wyrównać wypłacone świadczenia?

PROBLEM

RADA

Wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy. Opierając się na ustalonej 27 maja 2009 r. podstawie wymiaru powinni Państwo wypłacać wynagrodzenie chorobowe w okresie od 27 maja do 9 czerwca 2009 r. Od 10 czerwca 2009 r., po kolejnej zmianie wymiaru czasu pracy, podstawa wymiaru świadczeń chorobowych jest niższa od obowiązującej pracowników. Dlatego powinni ją Państwo podwyższyć do minimalnej podstawy wymiaru, która wynosi 1101,06 zł.

PRZYKŁAD

Reklama

Zmiana wymiaru czasu pracy jest powodem do ponownego wyliczenia podstawy wymiaru, nawet jeżeli od ostatniej niezdolności do pracy nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. W tym przypadku płatnik świadczenia nie stosuje zasady, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia chorobowego), które przysługuje pracownikowi, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Płatnik wylicza podstawę wymiaru z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które przysługuje za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy. Jeżeli nie można w ten sposób wyliczyć podstawy wymiaru, ponieważ pracownik zachorował w miesiącu zmiany etatu, to płatnik wylicza wysokość wynagrodzenia/zasiłku chorobowego z wynagrodzenia, które pracownikowi przysługuje w miesiącu zmiany etatu.

WAŻNE!

Płatnik ustala na nowo podstawę wymiaru świadczenia w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy zarówno wtedy, gdy wymiar czasu pracy został podwyższony, jak i obniżony.

Wynagrodzenie, z którego płatnik świadczenia wylicza podstawę wymiaru, jest przychodem pracownika będącym podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika – łącznie 13,71% (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Jednak w każdym przypadku podstawa wymiaru świadczenia nie może być niższa od minimalnej podstawy wymiaru wyliczonej proporcjonalnie do etatu pracownika.

W 2009 r. minimalna podstawa wymiaru świadczenia dla pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższa od kwoty 1101,06 zł (1276 zł pomniejszone łącznie o 13,71%).

WAŻNE!

Podstawa wymiaru wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie może być niższa od minimalnej, gwarantowanej podstawy wymiaru ustalonej proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Reklama

Podstawy wymiaru świadczenia pracodawca albo ZUS, mimo zmiany wymiaru czasu pracy, nie ustala na nowo w jednym przypadku. Chodzi o sytuację, kiedy pracownik jest przed tą zmianą i po zmianie etatu na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. Za cały okres nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego podstawą wymiaru świadczenia jest podstawa ustalona z wynagrodzenia za okres przed zmianą wymiaru czasu pracy.

Pierwsze zwolnienie lekarskie pracownica otrzymała 27 maja 2009 r. Natomiast wymiar jej czasu pracy został zmieniony od 1 kwietnia 2009 r. Z tego powodu podstawę wymiaru powinni Państwo wyliczyć i wysokość zasiłku ustalić na podstawie wynagrodzenia, które pracownica otrzymała za kwiecień 2009 r. pracując na 4/5 etatu. Pracownica nieprzerwanie chorowała i otrzymywała zwolnienia lekarskie do 31 sierpnia 2009 r. W czerwcu 2009 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego został po raz kolejny zmieniony wymiar czasu pracy pracownicy z 4/5 etatu do pełnego etatu. Ta zmiana czasu pracy spowodowała, że świadczenie za okres choroby zostało naliczone od podstawy wymiaru zasiłku niższej od obowiązującej minimalnej podstawy wymiaru. Dlatego w okresie od 10 czerwca do 31 sierpnia 2009 r. powinni Państwo naliczyć pracownicy zasiłek chorobowy od minimalnej podstawy (1101,06 zł), mimo że wymiar czasu pracy został zmieniony w trakcie nieprzerwanej niezdolności do pracy.

● art. 40 i art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?